Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Dobry vecer,
po hľadaní na porade mam trochu chaos. Od 10/2007 som SZČO a vychadzami za r. 2007 zisk. Chcela by som tento zisk ponizit vydavkami za benzin,ale nemam uz bločky. Takze ked nemam bločky nemam daňový výdavok? Takže si vypíšem cesťák a vypočitam paušálny výdavok 6,2/km bez PHM? Podotýkam, že os. auto nemam v majetku firmy.
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Adkah Pozri príspevok
Aj ja Vas idem poprosit o radu.

Poznam klasicke cestovne nahrady ,ale nemam jasno ako vyriesit tento problem:
Živnostnik pracuje na 2 tyzdnovky.
Kedze nema auto, tak sa prepravuje autobusom a MHD.

Napr. Žilina- Nitra (nastup na pracovnu cestu) 25.2.2008
Byva na okraji mesta, tak musi chodit MHD na stvbu a spat na ubytovnu. Takto sa prepravuje 2. tyzdne a potom ide Nitra- Žilina (10.3.2008 domov)
Ako vyuctovat taketo cestovne? Treba vypisovat cestaky?
Všetko čo súvisí s jeho pracovnou cestou si môže vyúčtovať. Teda aj cestu z ubytovne na stavbu. Samozrejme cestovný príkaz je treba vypísať.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Evanka Pozri príspevok
Všetko čo súvisí s jeho pracovnou cestou si môže vyúčtovať. Teda aj cestu z ubytovne na stavbu. Samozrejme cestovný príkaz je treba vypísať.
Evanka, takze dufam ze som tomu pochopila. Moze to davat do cestaku takto?

Žilina- Nitra (5.2.2008)
Nitra- Nitra (MHD- na stavbu)
Nitra-Nitra (MHD- zo stavby)
.......
.......
......
Nitra- Žilina (10.3.2008)

Ide mi hlavne o tie cesty na stavbu a potom spat na hotel MHD. Dakujem.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

pre libu 2:

Kým ja odpíšem na jeden dotaz, zatiaľ bleskovo pribudne ďalších desať a už to nesedí na tému. Nemôžem za to, že sú všetci poraďáci taký rýchli.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zuzana sustekova Pozri príspevok
pre libu 2:

Kým ja odpíšem na jeden dotaz, zatiaľ bleskovo pribudne ďalších desať a už to nesedí na tému. Nemôžem za to, že sú všetci poraďáci taký rýchli.

Tu nešlo o rýchlosť, ale o to, že nevieme, na ktorý príspevok si odpovedala. Ak chceš reagovať na nejaký konkrétny príspevok alebo otázku, pridaj príspevok tak, že klikneš na tlačítko "Cituj" pri tom príspevku, na ktorý odpovedáš, a potom sa jeho citácia objaví aj v tvojej odpovedi.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Adkah Pozri príspevok
Evanka, takze dufam ze som tomu pochopila. Moze to davat do cestaku takto?

Žilina- Nitra (5.2.2008)
Nitra- Nitra (MHD- na stavbu)
Nitra-Nitra (MHD- zo stavby)
.......
.......
......
Nitra- Žilina (10.3.2008)

Ide mi hlavne o tie cesty na stavbu a potom spat na hotel MHD. Dakujem.
Hura! Uz som to vyriesila a prisla som na to, ze to bude makacka, ale nie pre mna Hlavne, ze to uz budem vediet vysvetlit a potom uz len kontrolovat
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

HankaS Pozri príspevok
Povinnosť mať doklady o nákupe PHM je v zákone až od 1.1.2008
Ked ide o pouzitie sukromneho vozidla, blocky o nakupe PHM sluzia len ako doklad o cene. Musi byt aj tak v penaznom denniku zaznamenany ich nakup (ako VNZD)? Ide mi o to, ze SZCO urobil jednorazovo vacsi prevod z uctu, ja som to dala ako osobnu spotrebu a PHM platil potom z tejto sumy, na pokladni nema dostatocnu hotovost na nakup, mam to vlozit na pokladnu (cez ID)?
Dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dancika Pozri príspevok
Ked ide o pouzitie sukromneho vozidla, blocky o nakupe PHM sluzia len ako doklad o cene. Musi byt aj tak v penaznom denniku zaznamenany ich nakup (ako VNZD)? Ide mi o to, ze SZCO urobil jednorazovo vacsi prevod z uctu, ja som to dala ako osobnu spotrebu a PHM platil potom z tejto sumy, na pokladni nema dostatocnu hotovost na nakup, mam to vlozit na pokladnu (cez ID)?
Dakujem
máš to dobre, nemusíš to opravovať. Nákup PHL v jeho prípade netreba zapisovať do peňažného denníka.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Dakujem, pre istotu sa pytam vopred, nech nemusim potom menit zaznamy na konci roka
0 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Aknazus,keď tak rozmýšľam o zrušení živnosti a opätovnom založení kôli vyhnutiu sa vysokým odvodom do poisťovní,vychádza mi ,že to nie je také jednoduché ak má podnikateľ aj nejaké zásoby a majetok.Alebo uvažujem zlým smerom?Poraď .
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Oriesok, uvažuješ dobrým smerom, zjednodušene sa pri zrušení živnosti zásoby a majetok "dodaňujú". Môžeme to riešiť v konkrétnych číslach?
0 0
janica09 janica09

janica09 je offline (nepripojený) janica09

Kto vie poradiť? - Po novom sa musia prikladať bloky PHM k cestovným príkazom.Treba prekryť počet km s natankovanými litrami na blokoch - podľa priemernej spotreby aby sedel počet najazdených km s liltrami na blokoch? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

janica09 Pozri príspevok
Kto vie poradiť? - Po novom sa musia prikladať bloky PHM k cestovným príkazom.Treba prekryť počet km s natankovanými litrami na blokoch - podľa priemernej spotreby aby sedel počet najazdených km s liltrami na blokoch? Ďakujem za odpoveď.
Pokiaľ sa jedná o PC vlastným autom, nevloženým do majetku podnikania, alebo firmy, tak nie.
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Neviem, či sa tento príspevok dostane na stránky Porady, lebo si neviem poradiť s tým, ako zadať otázku. Ak áno, zaujímalo by ma nasledovné.
Ak ide o podnikateľa účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, platiteľa DPH, ktorý má v osobnom vlastníctve automobil, ktorý používa na podnikateľské účely (preprava osôb - podobne ako taxislužba), paušálnu náhradu 6,20 Sk za km si môže uplatniť okrem spotrebovaných PHM? Ak áno, predpokladám, že celá suma je nákladom a nemôže si z nej uplatniť DPH. Nie je to však podľa mňa najsprávnejšie, lebo vlastne podniká so súkromným autom, s ktorým si zarába na živobytie. Preto by si podľa mňa paušálnu náhradu uplatňovať nesmel. Ak si ju však nemôže uplatniť, nie je správne, že si taktiež nesmie uplatniť náklady na opravu, údržbu a pod.
Čakám vyjadrenia skúsenejších, ďakujem. SzabM
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

SzabM Pozri príspevok
Neviem, či sa tento príspevok dostane na stránky Porady, lebo si neviem poradiť s tým, ako zadať otázku. Ak áno, zaujímalo by ma nasledovné.
Ak ide o podnikateľa účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, platiteľa DPH, ktorý má v osobnom vlastníctve automobil, ktorý používa na podnikateľské účely (preprava osôb - podobne ako taxislužba), paušálnu náhradu 6,20 Sk za km si môže uplatniť okrem spotrebovaných PHM? Áno, ale len v prípade pracovnej cesty, nie v prípade využitia vozidla na priame zabezpečovanie príjmov - napr. autodopravca, taxikár a pod.,
Ak áno, predpokladám, že celá suma je nákladom a nemôže si z nej uplatniť DPH. Z PHM si DPH môže uplatniť. Nie je to však podľa mňa najsprávnejšie, lebo vlastne podniká so súkromným autom, s ktorým si zarába na živobytie. Preto by si podľa mňa paušálnu náhradu uplatňovať nesmel. Ak si ju však nemôže uplatniť, nie je správne, že si taktiež nesmie uplatniť náklady na opravu, údržbu a pod.
Čakám vyjadrenia skúsenejších, ďakujem. SzabM
Preto je zmysluplné v prípade prepravcu osôb vložiť automobil do podnikania. V takom prípade sú daňovo uznateľné výdavky aj náklady na opravy, servisné prehliadky a pod.
1 0
oriesok oriesok

oriesok je offline (nepripojený) oriesok

žena-optimista
Aknazuz Pozri príspevok
Oriesok, uvažuješ dobrým smerom, zjednodušene sa pri zrušení živnosti zásoby a majetok "dodaňujú". Môžeme to riešiť v konkrétnych číslach?
Aknazus, neviem si dobre predstaviť zrušenie živnosti čo i len na jeden deň a opätovné založenie, keď firma vlastní napr.stroje,nehnuteľnosť,autá,má zamestnancov a zaoberá sa predajom a zhotovovaním výrobkov na zákazku.Zdá sa mi to v tomto prípade komplikované, alebo nie? Ďakujem že sa zaoberáš mojim problémom.
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Ďakujem za príspevok týkajúci sa odpovede na kilometrovné. Radila som sa s audítorom a z rozhovoru vyplynulo, že pokiaľ sa nejedná o ojedinelú (služobnú) cestu, ale o pravidelné prepravy osôb, nemôže si kilometrovné uplatniť. Ak auto nie je v majetku podniku, taktiež si naň nemôže uplatniť opravy, údržbu a pod. Radila som mu, aby si ho do majetku zahrnul, avšak v krátkej dobe ho chce predať a keď kúpi nové, to si zahrnie do majetku. Takže informácie, ktoré som získala z Porady, sú úplne správne. Ďakujem za ne. SzabM
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať