Zavrieť

Porady

Predaj vozidla

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, manžel kúpil v zahraničí auto, ktoré mal na seba prihlásené, ale o dva týždne ho predal nejakému známemu. Je potrebné aby to uviedol v ročnom zúčtovaní a odviedol zo zisku daň. Nie je ani živnostník iba zamestnanec.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    majuska Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    potrebovala by som poradiť, manžel kúpil v zahraničí auto, ktoré mal na seba prihlásené, ale o dva týždne ho predal nejakému známemu. Je potrebné aby to uviedol v ročnom zúčtovaní a odviedol zo zisku daň. Nie je ani živnostník iba zamestnanec.

    Ďakujem za skorú odpoveď.
    Nie, predaj hnuteľného majetku, ktorý nebol používaný na podnikateľské účely je oslobodený od dane z príjmov. Pozri § 9 zákona o dani z príjmov.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak manžel nie je živnostník a teda nemal auto zaradené v OM, a ide o obyčajného občana SR, tento príjem je od dane oslobodený podľa písmena d, i keď mohol dosiahnuť zisk z predaja OA. (v minulosti sa vzťahovalo oslobodenie, ak sa predaj uskutočnil tušímže po 1 roku).

    9/d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

    Z týchto zákonov mi vyplýva, že z predaja auta ako občan nebudem platiť daň pretože je príjem oslobodený od dane, a nevstupuje mi ani do ročného zúčtovania.
    So svojim nadobudnutým majetkom, pokiaľ to nie je nehnuteľnosť, resp. ide o príležitostný predaj, si môžem robiť čo chcem.
    Ak ja ako osoba, občan predám svoj, gauč, nábytok, auto.....nebudem platiť daň, pretože je pre mňa príjem oslobodený.

    Ak budem kupovať auttá a predávať ich svojim kámošom (nie príležitostne), mala by som mať živnosť, a potom mi tento príjem z predaja bude vstupovať do ZD (zvýši sa mi vtedy, ak dosiahnem z predaja zisk)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.