Zavrieť

Porady

JU - náklady a príjmy patriace do príslušného roka

Ktorý dátum z hľadiska zaúčtovania nákladov resp. príjmov do určitého roka v JU je dôležitý:
dátum nákupu resp. vykonania služby alebo dátum uvedený v bankovom výpise?

ďakujem!
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
príjem v JU? Záleží od dátumu na výpise, resp. pokl. doklade. V JU idú do denníka príjmy aj výdaje až po zaplatení.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
milur Pozri príspevok
Ktorý dátum z hľadiska zaúčtovania nákladov resp. príjmov do určitého roka v JU je dôležitý:
dátum nákupu resp. vykonania služby alebo dátum uvedený v bankovom výpise?

ďakujem!
Rozhoduje dátum úhrady, avšak sú prípady aj v JU, kedy je dôležitý dátum dodania alebo vykonania služby a to pri zálohách. Poskytnutá záloha neovplyvňuje daň z príjmu v tom období, kedy bola zaplatená, ale až v tom období, kedy sa skutočne uskutočnila dodávka tovaru alebo služby.
Napr. - zaplatená záloha v 12/2007 /neovplyvní DzP za r.2007/, dodaný tovar v 1/08 /ovplyvní DzP za r.2008/.
0 0
Bea16 Bea16

Bea16 je offline (nepripojený) Bea16

Cloe, prosím Ťa poraď. Keď mám faktúru s dátumom dodania 31.12.07, na fa je odpočet zálohy, skutočne uhradenej (31.12.2007). DPH uplatním v 12/2007 a zaplatená záloha je daňovým nákladom 2007?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zaplatená záloha nie je daňovým výdavkom zdaňovacieho obdobia 2007. Pozri § 17 ods.12 Zákona o dani z príjmov , ale aj jeho novelizované znenie účinné od 1.1.2008 ... Podľa znenia platného do 31.12.2007 ovplyvňuje základ dane poskytnutý, ale aj prijatý preddavok až po dodaní tovaru alebo služby.

Z otázky mi nie je celkom zrejmé či bol tovar alebo služba v roku 2007 dodaný/á. Ak máš faktúru kde je už odpočet zálohy, tak asi už išlo o skutočné dodanie a v tom prípade poskytnutý preddavok základ dane ovplyvňuje.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Bea16 Pozri príspevok
Cloe, prosím Ťa poraď. Keď mám faktúru s dátumom dodania 31.12.07, na fa je odpočet zálohy, skutočne uhradenej (31.12.2007). DPH uplatním v 12/2007 a zaplatená záloha je daňovým nákladom 2007?
ETIKETA PORADY
.......................
7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Dobrý deň. Ja mám takýto problém. Celý rok SZČO mal Fa na tesárske práce a za december 2007 Fa za prenájom vystavená v januári 2008 a splatná je až vo februári 2008. Môže si za rok 2007 uplatniť paušál 60%? Ďakujem.
0 0
Bea16 Bea16

Bea16 je offline (nepripojený) Bea16

Ďakujem. Fa je vystavená s dátumom dodania tovaru 31.12.2007.
0 0
Bea16 Bea16

Bea16 je offline (nepripojený) Bea16

Ospravedlňujem sa.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Vanesa34 Pozri príspevok
Dobrý deň. Ja mám takýto problém. Celý rok SZČO mal Fa na tesárske práce a za december 2007 Fa za prenájom vystavená v januári 2008 a splatná je až vo februári 2008. Môže si za rok 2007 uplatniť paušál 60%? Ďakujem.
Čo prenajímal ?
0 0
ellie ellie

ellie je offline (nepripojený) ellie

Co v prípade, ak v JU zaplatím v 12/07 zo zmluvy za sluzbu na rok dopredu (internet na 12/07-11/08)? Ide o zaplateny preddavok a mam to "casovo rozlisovat na 2007 a 2008" alebo je to VOZD roka 2007?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Predplatné za časopis nie je považované za zálohu, ktorú je nutné časovo rozlišovať, ale je výdavkom kedy je zaplatené...


andrej_rv Pozri príspevok
Podľa stanoviska MF SR sa nepovažuje za preddavok v zmysle § 17 ods. 12 písm. b) ZoDP platba vopred za noviny, publikácie, poistné, platba za vyhradené parkovisko a iné obdobné platby, kedy sa plnenie poskytuje za určitý (presne známy) čas od doby zaplatenia. Takáto platba sa zaúčtuje bežným spôsobom do výdavkov v deň zaplatenia a v tento deň sa zároveň zahrnie aj do daňových výdavkov v zmysle ZoDP. Tento postup sa vzťahuje aj na platby paušálu mobilných operátorov.
Predplatné za časopis na rok 2007 (vrátane jeho zálohy) uhradené v roku 2006 je v JÚ daňovým výdavkom roku 2006.
Naposledy upravil evina : 03.02.08 at 22:15
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

A čo je vlastne považované za zálohu, lebo mám takýto prípad: FO podnikateľ prenajíma nebytové priestory.Každému nájomníkovi bol vystavený splátkový kalendár na rok 2007, s tým, že platby sa platia 2 mesiace dopredu t.z., že v novembri 2007platili nájom za január 2008 a v decembri za február 2008.Mám časovo rozlíšiť toto nájomné?Upozorňujem, že tu ide o príjem a aby som to zdanila v tom správnom roku.Ďakujem
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Nikto mi nevie pomôcť?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

macula Pozri príspevok
A čo je vlastne považované za zálohu, lebo mám takýto prípad: FO podnikateľ prenajíma nebytové priestory.Každému nájomníkovi bol vystavený splátkový kalendár na rok 2007, s tým, že platby sa platia 2 mesiace dopredu t.z., že v novembri 2007platili nájom za január 2008 a v decembri za február 2008.Mám časovo rozlíšiť toto nájomné?Upozorňujem, že tu ide o príjem a aby som to zdanila v tom správnom roku.Ďakujem
V Ju časovo rozlišujem nájomné platené vopred. Keďže išlo o platbu v roku 2007, a táto platba sa týka mesiacov roku 2008, je potrebné ČR.
par.17/12 b-........poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom ZO, v kt. došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na kt. úhradu bol prijatý, poskytnutý.

V roku 2008 na základe uzav. účt. operácií zaúčtujete POZD-služby
V roku 2007 Vám vsúpi do MaZ ako závazok z prijatých preddavkov
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať. Ak SZCO v decembri 2007 dostala zálohovú FA a zaplatila ju, je to VOZD? Alebo až keď dostane v r. 2008 riadnu FA? Ďakujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať. Ak SZCO v decembri 2007 dostala zálohovú FA a zaplatila ju, je to VOZD? Alebo až keď dostane v r. 2008 riadnu FA? Ďakujem
Ak ju zaplatil v 2007 - tak 2007 VNZD
v r. 2008 vykonané plnenie a vystavená FA tak je cez ID potrebné zúčtovať celú sumu ako VOZD.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ekopo Pozri príspevok
Ak ju zaplatil v 2007 - tak 2007 VNZD
v r. 2008 vykonané plnenie a vystavená FA tak je cez ID potrebné zúčtovať celú sumu ako VOZD.
A to stále platí aj pre rok 2008, že záloha je výdavok NZD? Dakujem

A ešte ak SZCO vystavil predFA v r. 2007 a až v r. 2008 bude vystavená riadna Fa s neviem akou sumou, to je tiež PNZD?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tinika Pozri príspevok
A to stále platí aj pre rok 2008, že záloha je výdavok NZD? Dakujem

A ešte ak SZCO vystavil predFA v r. 2007 a až v r. 2008 bude vystavená riadna Fa s neviem akou sumou, to je tiež PNZD?
Od 1.1.2008 je zmena v postupoch účtovania. Prijaté zálohy sú zdaniteľné príjmy, a zaplatené zálohy sú daňovo uznané výdavky.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Tinika Pozri príspevok
A to stále platí aj pre rok 2008, že záloha je výdavok NZD? Dakujem

A ešte ak SZCO vystavil predFA v r. 2007 a až v r. 2008 bude vystavená riadna Fa s neviem akou sumou, to je tiež PNZD?
1., neplatí
2., PNZD v r. 2007 (ak bola úhrada)
POZD v r 2008
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ekopo Pozri príspevok
1., neplatí
2., PNZD v r. 2007 (ak bola úhrada)
POZD v r 2008
Takže v roku 2008 už to je bud POZD alebo VOZD?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať