Zavrieť

Porady

Prenájom vozidla zo zahraničia

Prosím poraďte!
Firma z ČR (platca DPH), prenajala našej firme zo SR (taktieš platca DPH)
osobné vozidlo. Otázka znie:
1. Musím zaplatit zrážkovú daň?? Daňová poradkyňa mi povedala, že musím,
ale nevidím v tom žiadnu logiku.
2. Ako to bude s DPH?? Do akej kolonky v priznaniu k DPH zaradím túto sumu.
3. Musím v SR zaplatit cestnú daň, aj keď ju česká firma už platí v ČR ??

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mandula je offline (nepripojený) mandula

    mandula
    Zdenka1980 Pozri príspevok
    Prosím poraďte!
    Firma z ČR (platca DPH), prenajala našej firme zo SR (taktieš platca DPH)
    osobné vozidlo. Otázka znie:
    1. Musím zaplatit zrážkovú daň?? Daňová poradkyňa mi povedala, že musím,
    ale nevidím v tom žiadnu logiku.
    2. Ako to bude s DPH?? Do akej kolonky v priznaniu k DPH zaradím túto sumu.
    3. Musím v SR zaplatit cestnú daň, aj keď ju česká firma už platí v ČR ??

    Ďakujem za odpovede.

    Viď podčiarknutý text.

    2. Ako to bude s DPH?? Do akej kolonky v priznaniu k DPH zaradím túto sumu.
    citát z otázok a odpovedí DRSR:
    Otázka:
    Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH v SR má zapožičané osobné auto z Nemecka od osoby registrovanej pre daň v Nemecku. Kde je miesto dodania služby v Nemecku alebo na území SR? Slovenská spoločnosť má vykonať samozdanenie a má nárok na odpočítanie dane?
    Odpoveď:
    Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa obdobného ustanovenia ako je § 15 ods. 1 zákona o DPH , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva. V prípade, ak si slovenský platiteľ prenajme dopravný prostriedok od osoby identifikovanej pre daň v Nemecku , miestom dodania služby je Nemecko . Slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť samozdanenia prijatej služby, nemecký dodávateľ uplatní k cene služby nemeckú DPH.

    3. Musím v SR zaplatit cestnú daň, aj keď ju česká firma už platí v ČR ??
    citát zo zákona č. 582/2004 Z.z., platnosť od 1.1.2008
    § 85 Daňovník
    Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba:
    ndržiteľ vozidla, ktorý je zapísaný v dokladoch vozidla,
    nužívateľ vozidla, ktorý používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla; používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie; používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí,
    nzamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec,
    nstála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    My sme mali tiež v roku 2007 prenajatý automobil z ČR, pri úhrade faktúr sme 10% odvádzali daňovému úradu ako zrážkovú daň podľa §43 + každý mesiac sme to aj oznamovali.
    Teraz mi volali z ČR firmy, že potrebujú od nás potvrdenie o odvedení tejto dane. Viem, že mi ho vystaví daňový úrad, keď ho o to požiadame, ale je na túto žiadosť nejaké špeciálne tlačivo? Alebo len jednoducho napíšem list "Žiadame o vystavenie potvrdenia o zaplatení zrážkovej dane pre nášho obchodného partnera"?
    ďakujem.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    sta Pozri príspevok
    My sme mali tiež v roku 2007 prenajatý automobil z ČR, pri úhrade faktúr sme 10% odvádzali daňovému úradu ako zrážkovú daň podľa §43 + každý mesiac sme to aj oznamovali.
    Teraz mi volali z ČR firmy, že potrebujú od nás potvrdenie o odvedení tejto dane. Viem, že mi ho vystaví daňový úrad, keď ho o to požiadame, ale je na túto žiadosť nejaké špeciálne tlačivo? Alebo len jednoducho napíšem list "Žiadame o vystavenie potvrdenia o zaplatení zrážkovej dane pre nášho obchodného partnera"?
    ďakujem.
    posúvam...

    martae je offline (nepripojený) martae

    martae
    Dobrý večer, chcela by som veľmi poprosiť o pomoc. Spracovávam účtovníctvo pre slovenskú firmu (plátcu DPH), ktorá spracováva materiál pre Rakúsku firmu (plátcu DPH). Faktúra za spracovaniu uvedeného materiálu (dodaného z Rakúska a po spracovaní vráteného do Rakúska)je vystavovaná bez DPH (§15 ods. 6 a §16 ods. 7). Dnes som dostala faktúry od Rakúskej firmy na predaj hnuteľného majetku (náradie a stroje) používané na Slovensku pri spracovávaní materiálu a na prenájom auta, PHM a náklady na údržbu auta) Obe faktúry sú bez DPH. Ako mám postupovať. Uplatňujem samozdanenie?

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Prenajatý osobný automobil zo zahraničia. V nájomnej zmluve je uvedené, že vrámci sumy "nájomného" sú už zahrnuté pohonné hmoty. Ale slovenská firma má zriadený účet v banke, kam posiela peniaze zahraničná firma a z účtu sa platia kartou pohonné hmoty na prenajaté auto. Ako účtovať nákup PHM a rovnako aj príjem peňazí od zahraničného prenajímateľa? Ďakujem. Viem, že je to téma daň z príjmov, ale nechcem zakladať novú tému, nech je to pokope.

    Prenájom vozidla zo zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.