Zavrieť

Porady

slovenský ŽL a príjmy zo zahraničia

Dobrý deň poraďáci,

prosím o pomoc pri riešení nasledovnej situácie:
daňovník je rezidentom SR a má slovenský ŽL na vykonávanie poradenstva. Túto činnosť vykonáva v Poľsku pre firmu s ktorou má uzavretú zmluvu o dielo.

1. Sú príjmy kt. dostáva od tejto firmy považované za príjmy zo zahraničia (miestom dodania je PoĽsko), alebo musí mať na tento účel aj Poľský ŽL?
2. Na základe akého predpisu(§)?

Niekde na porade som sa dočítala (príspevok od Johanky) že za zahraničný sa môže považovať iba príjem na základe zahraničného ŽL. Je to tak? Myslela som si že to súvisí s miestom dodania.

Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    lucoli Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci,

    prosím o pomoc pri riešení nasledovnej situácie:
    daňovník je rezidentom SR a má slovenský ŽL na vykonávanie poradenstva. Túto činnosť vykonáva v Poľsku pre firmu s ktorou má uzavretú zmluvu o dielo.

    1. Sú príjmy kt. dostáva od tejto firmy považované za príjmy zo zahraničia (miestom dodania je PoĽsko), alebo musí mať na tento účel aj Poľský ŽL?
    2. Na základe akého predpisu(§)?

    Niekde na porade som sa dočítala (príspevok od Johanky) že za zahraničný sa môže považovať iba príjem na základe zahraničného ŽL. Je to tak? Myslela som si že to súvisí s miestom dodania.

    Ďakujem za rady.
    "Miesto dodania" je pojem/pre niektorých aj problém Zákona o DPH.

    lucoli je offline (nepripojený) lucoli

    lucoli
    Ďakujem, ale stále neviem či to môžem pre účely DPFO B považovať za zahraničný príjem a uplatniť metódu zápočtu pri DP???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nie je to príjem zo zdrojov v zahraničí.
    Metódu zápočtu môžeš použiť v prípade, že v inej krajine bola nejaká daň zaplatená a ak to zmulva o zamedzení dvojitého zdanenia dovoľuje . On platí nejakú daň v Poľsku? V zadaní nič také nepíšeš .
    Naposledy upravil Johanka : 10.01.08 at 11:29

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    lucoli Pozri príspevok
    Niekde na porade som sa dočítala (príspevok od Johanky) že za zahraničný sa môže považovať iba príjem na základe zahraničného ŽL. Je to tak? Myslela som si že to súvisí s miestom dodania.
    ... asi sa odo mňa odpoveď veľmi neočakáva ... môžete, prosím, odpovedať ešte niekto ?
    Aj keď bez pôvodného zadania je to ťažké odobrovať moju odpoveď ...

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Môj názor:
    Je rezident SR, má živ. list v SR. Ak dostal príjem za poskytnuté služby a nikto mu ho v Poľsku nezdanil, je to príjem podľa § 6.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    lucoli Pozri príspevok
    ano, v Poľsku platí daň, ale odvody do SP a ZP na Slovensku
    Akú daň platí v Poľsku ? Druh dane ....
    Doplňujem otázky : Podáva si sám v Poľsku DP? Kto je platiteľom dane ?

    lucoli je offline (nepripojený) lucoli

    lucoli
    Jarka 1 Pozri príspevok
    Môj názor:
    Je rezident SR, má živ. list v SR. Ak dostal príjem za poskytnuté služby a nikto mu ho v Poľsku nezdanil, je to príjem podľa § 6.
    všetko sedí až na to že príjem mal v Poľsku zdanený

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zopakujem otázku, odpovedz, prosím, ak vieš, lebo sa nevymotáme .
    Kto mu zdanil príjem ? Druh dane ?

    lucoli je offline (nepripojený) lucoli

    lucoli
    Johanka Pozri príspevok
    Zopakujem otázku, odpovedz, prosím, ak vieš, lebo sa nevymotáme .
    Kto mu zdanil príjem ? Príjem zdanil subjekt ktorému poskytuje služby
    Druh dane ?
    daň 20% z príjmu

    lucoli je offline (nepripojený) lucoli

    lucoli
    [quote=Johanka;607316]Akú daň platí v Poľsku ? Druh dane ....
    Doplňujem otázky : Podáva si sám v Poľsku DP? Áno

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Druh dane : zrážková daň, daň zo závislej činnosti, daň z príjmov .....
    Ak si dáva sám v PL DP, musí mať na to nejaký dôvod, ktorý musí prezradiť ... možno by sme niečo vyčítali z poľského DP ...nemá náhodou zriadenú v PL stálu prevádzkáreň v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ?

    lucoli je offline (nepripojený) lucoli

    lucoli
    Johanka Pozri príspevok
    ..nemá náhodou zriadenú v PL stálu prevádzkáreň v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ?
    Áno, ide o prevádzkáreň v zmysle zmluvy čl.5 ods.1 a 2, čl.14 ods.1, myslím...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Hm, a to si prečo nenapísala hneď na začiatku ....? Však to celkom mení situáciu ...

    lucoli je offline (nepripojený) lucoli

    lucoli
    Pardon, ale som len laik v tejto oblasti.
    Ako teda postupovať pri DP?
    Už som sa asi dosŤ zamotala.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Poľsko je zmluvný štát, t.j. máme s s ním podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia ( 95/1996 ). Daňovníkovi ako daňovému rezidentovi SR vznikla stála prevádzkáreň na území zmluvného štátu podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia . Z činnosti stálej prevádzkárne bude daňovník zdaňovaný v krajine zdroja príjmu, t.j. v Poľsku. V SR bude zdaňovaný z celosvetových príjmov, pričom na zamedzenie dvojitého zdanenia využije (podľa zmluvy z Poľskom) metódu zápočtu dane .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.