Zavrieť

Porady

dan z prijmu za vytvorenie software?

dobry den,..

chcel by som vytvorit pre jednu firmu software a nie som si isty, ako je to s priznavanim prijmu, zmluvami, licenciami..

som zamestnany pre jednu soft. spolocnost.. avsak dostal som ponuku na jednu "fusku". Robil by som to vylucne sam a vylucne vo svojom volnom case.

akym sposobom sa da predat mnou vyrobeny software?
-> potrebujem zivnost?
-> staci sa riadit Autorskym zakonom?
-> musim dodat zdrojove kody?
-> staci samotna instalacka?
-> potrebujem mat zakupeny windows / vyvojove prostredie, v ktorom program vyvijam a ine programy, ktore su pre vyvoj potrebne? alebo mozem pouzit "nastroje", ktore pouzivam vo firme?
-> moze mi prijst nejaka kontrola?
-> je potrebna zmluva? aka?
-> staci nejaka faktura? ak ano, ako mozem fakturovat s mojim menom, ked som iba FO?
-> ak je hodnota softwaru ~50.000,- , pripadne mozno 100.000,- .. ako priznat takyto prijem? je to potrebne priznat? co ak to nepriznam?
-> ked ho priznam,.. kde ho musim nahlasit? ako vykonat zdanenie?
-> mam o tomto mimoriadnom prijme informovat zamestnavatela, ktory mi robil (neviem ci aj tento rok ma v plane) rocne zuctovanie dane?

to ma clovek tak, ked cely zivot programuje a zo zakonov nevie nic..
ani neviem, kde inde ako "TU" sa opytat

dakujem vam, drahi poradcovia
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Zopár odpovedí.
1.,Autor svoj zhotovený sw spravidla nepredáva, ale poskytuje licenciu na užívanie.
2. Nie je potrebná klasická živnosť.
3. Podniká sa na základe autorského zákona.
4. Je potrebná registrácia na DU, následne je pridelené DIC
5. Príjem sa priznáva podľa § 6 ods. 2) a
6.Podáva sa DP v zákonnej lehote
7. Zdrojové kódy sa pri udelení licencie nedodávajú.
8. Stačí FA na pridelenie licencie
0 0
Foxik Foxik

Foxik je offline (nepripojený) Foxik

dakujem,.. aj ciastocna pomoc sa ceni,...

- rocne zuctovanie dane je danove priznanie?
- ake su gtie zakonom stanovene lehoty?


je tu este niekto, kto dokaze dat odpoved na nejaku z otazok?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Foxik Pozri príspevok
dakujem,.. aj ciastocna pomoc sa ceni,...

- rocne zuctovanie dane je danove priznanie?
- ake su gtie zakonom stanovene lehoty?


je tu este niekto, kto dokaze dat odpoved na nejaku z otazok?
ročné zúčtovanie nie je to isté ako DP. Budeš musieť vypýtať od zamestnávateľa potvrdenie o príjme za rok (do 15. 2.) a urobiť si DP v termíne do 31.3. nasledujúceho roku.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Foxik Pozri príspevok
dobry den,..

-> mam o tomto mimoriadnom prijme informovat zamestnavatela, ktory mi robil (neviem ci aj tento rok ma v plane) rocne zuctovanie dane?

dakujem vam, drahi poradcovia
Ročné zúčtovanie dane vykonáva zamestnávateľ na základe žiadosti zamestnanca. Nepožiadaš - nevykoná ti, potom si musíš priznanie spraviť sám.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Foxik Pozri príspevok
-> potrebujem mat zakupeny windows / vyvojove prostredie, v ktorom program vyvijam a ine programy, ktore su pre vyvoj potrebne? alebo mozem pouzit "nastroje", ktore pouzivam vo firme?
1. Bol by som zvedavý ako by zareagoval tvoj zamestnávateľ, keby si využíval jeho zakúpené licencie na tvorbu vlastného programu.
2. Ak ten program chceš uviesť na trh legálne, potom musíš vlastniť aj legalne nadobudnuté licencie na vývojové prostredie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
1. Bol by som zvedavý ako by zareagoval tvoj zamestnávateľ, keby si využíval jeho zakúpené licencie na tvorbu vlastného programu.
Mňa by skôr zaujímalo, ako by zareagoval zadávateľ otázky, keby on bol tým zamestnávateľom ...
0 0
Foxik Foxik

Foxik je offline (nepripojený) Foxik

smith Pozri príspevok
1. Bol by som zvedavý ako by zareagoval tvoj zamestnávateľ, keby si využíval jeho zakúpené licencie na tvorbu vlastného programu.
2. Ak ten program chceš uviesť na trh legálne, potom musíš vlastniť aj legalne nadobudnuté licencie na vývojové prostredie.
keby som mal kupit licenciu, tak som v minuse
... jedna vec je, ze zamestnavatel to nevie.. druha vec je,.. keby som pre vytvorenie toho softwaru pouzil software bez licencie,. je tam nejeke riziko? nejaka moznost kontroly?

dakujem za odpoved, i ked to moze byt proti vasej srsti,..
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Foxik Pozri príspevok
keby som mal kupit licenciu, tak som v minuse
... jedna vec je, ze zamestnavatel to nevie.. druha vec je,.. keby som pre vytvorenie toho softwaru pouzil software bez licencie,. je tam nejeke riziko? nejaka moznost kontroly?

dakujem za odpoved, i ked to moze byt proti vasej srsti,..
Hrubo označené si nemal ani písať, zverejniť. Je riziko, porušenie autorských práv tvorcu vývojového prostredia.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
. a fušky .... teda iná práca bez vedomia zamestnávateľa je porušenie pracovnej disciplíny.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
KEJKA Pozri príspevok
. a fušky .... teda iná práca bez vedomia zamestnávateľa je porušenie pracovnej disciplíny.
Keby len to, u mňa by to bola hodinovka.... a bez vysvetlovania.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na okamžitú výpoved pre hrubé porušenie pracovnej disc. musíš mať smernicu, pracovný poriadok..... (mimo témy)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
KEJKA Pozri príspevok
na okamžitú výpoved pre hrubé porušenie pracovnej disc. musíš mať smernicu, pracovný poriadok..... (mimo témy)
Snáď v takých "väčších" firmách, ktoré sa zaoberajú s vývojom programov, a majú na drahé licencie, fungujú int.smernice, a dostatočne prísne na zneužívanie prostriedkov zamestnávateľa.
0 0
Foxik Foxik

Foxik je offline (nepripojený) Foxik

smith Pozri príspevok
Hrubo označené si nemal ani písať, zverejniť. Je riziko, porušenie autorských práv tvorcu vývojového prostredia.
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim?
2. zatial som jeho software nepouzil pre vlastnu potrebu..
v ramci nejakej uvahy to snad nie je trestny cin..
3. "fuska" snad tiez nie je problem, pokial je vyfakturovana / je zdokumentovana v zmluve o dielo podla autorskeho zakona, ci sa mylim?
4. zaujimalo ma, ci je nejaka kontrola, ktora by ma mohla stretnut? (ktora by kontrolovala, ci mam zakupene licencie pre tvorbu softwaru?) ci uz pred, alebo po predaju? (pred, alebo po poskytnuti licencie?

este raz, vdaka
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
cit. keby som mal kupit licenciu, tak som v minuse
kúpil som licenciu Delphi profi za niečo vyše 40.000,- ........
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Foxik Pozri príspevok
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim? nie
2. zatial som jeho software nepouzil pre vlastnu potrebu..
v ramci nejakej uvahy to snad nie je trestny cin..zatial nie
3. "fuska" snad tiez nie je problem, pokial je vyfakturovana / je zdokumentovana v zmluve o dielo podla autorskeho zakona, ci sa mylim? nie
4. zaujimalo ma, ci je nejaka kontrola, ktora by ma mohla stretnut? (ktora by kontrolovala, ci mam zakupene licencie pre tvorbu softwaru?) ci uz pred, alebo po predaju? (pred, alebo po poskytnuti licencie? ano

este raz, vdaka
odpovedám
0 0
Foxik Foxik

Foxik je offline (nepripojený) Foxik

dakujem za odpovede..
..
kto vykonava kontrolu? ako sa moze kontrola k tomu dostat?
ma s tym niekto skusenosti?
...
mam teda asi tri moznosti..
1. urobit to pod volne siritelnymi (freeware) vyvojovymi nastrojmi,..
2. risknut to a urobit to na cierno
3. zaplatit licenciu a byt v minuse niekolko tisic

poradte
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Foxik Pozri príspevok
dakujem za odpovede..
..
kto vykonava kontrolu? ako sa moze kontrola k tomu dostat?
ma s tym niekto skusenosti?
...
mam teda asi tri moznosti..
1. urobit to pod volne siritelnymi (freeware) vyvojovymi nastrojmi,.. môže byť
2. risknut to a urobit to na cierno V ŽIADNOM PRÍPADE
3. zaplatit licenciu a byt v minuse niekolko tisic ja odporúčam

poradte
Asi nezostaneš pri jednom ... a vložená investícia sa ti vráti v najbližšom období
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Foxik Pozri príspevok
dakujem za odpovede..
..
kto vykonava kontrolu? ako sa moze kontrola k tomu dostat?
ma s tym niekto skusenosti? softvérová police
...
mam teda asi tri moznosti..
1. urobit to pod volne siritelnymi (freeware) vyvojovymi nastrojmi,.. ťažko
2. risknut to a urobit to na cierno nie
3. zaplatit licenciu a byt v minuse niekolko tisic každý sme boli v mínuse

poradte
odpovedám
0 0
Foxik Foxik

Foxik je offline (nepripojený) Foxik

no..
- s tym freewarom je to velmi zlozite.. ide o velky projekt a neviem, ci vobec take cosi najdem,..
- vie mi niekto povedat, do akeho rizika by som sa pustil, ak by som to robil na cierno?
- kupit licenciu.. tam je toho vela.,. a keby sa to dalo oznacit za investiciu, tak nerozmyslam

ale vdaka za naroz
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Foxik Pozri príspevok
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim
Ja som to pochopil tak, že zamestnávateľ nevie o tom, že používaš jeho programy na svoje vlastné potreby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať