Zavrieť

Porady

Vlastna studna - len na teplu vodu?

Zdravim!

Pohravam sa s myslienkou vlastnej studne pri stavbe RD.

- ma zmysel pouzivat vodu zo studne len na teplu vodu (a nesledovat jej zdravotne parametre), pricom studena voda by bola z verejneho vodovodu (pitna)? Alebo sa toto nerobi, a ked uz, tak ide vsetka voda len zo studne, resp. vsetka len z vodovodu?

- plati sa, resp. ako sa vypocitava stocne pri vlastnej studni?

- ma zmysel alternativa, sice nemat studnu, ale vyuzit dazdovu vodu na splachovanie zachodov (t.j. tahat osobitne trubky do kupelni)?

dakujem!

mlaco.
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Vodarne uctuju stocne aj za tzv. boziu vodicku, vypocitaju poplatok za zrazky podla plochy strechy.
Spoliehat sa na dazdovu vodu je podla mojho nazoru trochu odvazne, co ak cely mesiac nezaprsi?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Som v RD kde je studna a neviem sa dockat ked bude hotovy dom, kde budem napojeny na ver. vodovod. Na cerpadlo v pivnici som si nikdy nezvykol, ani na striedavo silny a slaby prud vody, proste maximalny anti-komfort.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

Uff, pouzivat taketo kombinacie je dost trufale... Ja som sa s podobným riešením ešte nestretol. Deliť zdroj vody zvlášť na pitnú-studenú a úžitkovú-teplú... zdá sa mi to dosť komplikované a s podstatne dlhšou návratnosťou - keď si uvedomíš, že najväčšie náklady na teplú vodu sú v jej vyhriatí a navyše studenej vody sa v porovnaní s teplou minie oveľa viac (prakticky vždy si teplú vodu miešaš so studenou)... Ja by som sa do toho nepúšťal. Nevidím dôvod prečo by studňa mala nejako ovplyvňovať stočné. Stočné súvisí s odpadovou vodou, a aj to len v miestach kde ste napojení na verejnú kanalizáciu.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Len sa tes - aj vodne a stocne - hlavne to stocne je fasa - za to zaplatis vyse ako za vodu - aj ked ju minies na polievanie zahrady.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ak máš vlastnú studňu a aj počas leta, keď neprší, je tam dosť vody, tak takéto úvahy vôbec nie sú prehnané. Akurát ja by som volila cestu nie teplá a studená voda, ale napríklad do WC na splachovanie urobiť osobitný prívod zo studne. WC je požierač pitnej vody a pri viac člennej rodine to nie je zanedbateľná položka. Voda zo studne sa Ti nebude premietať do vodného, ani do stočného, lebo merač máš iba na vstupe z verejného rozvodu. Tie sumy za vodné a stočné + zrážkové vody sú neúnosné. Nech šetrím ako chcem, tak aj tak ma fa vždy rozhodí.
Ja sa zamýšľam už dávno nad uvedenou kombináciou, ale ja mám starý dom. U nového by som to určite urobila.
Naposledy upravil účtovník 007 : 14.01.08 at 09:46
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Vlastná studňa je výborná vec. Ak použiješ z nej vodu - všetku úžitkovú a z vodovodu len pitnú, investícia sa vráti veľmi rýchlo. A hádam netreba hovoriť, že cena vody bude len stúpať a nebudeš musieť šetriť.
0 0
TinkiDinki TinkiDinki

TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

Štátna pitná voda má okrem lepších biologických vlastností aj lepšie
chemické vlastnosti.
Sleduje sa kyslosť - PH
Aj zasolenosť - EC

Studničná voda môže obsahovať nežiadúce baktérie (fekálne)
Ale môže aj rozožierať a zanášať potrubia - bojlér.

Aby sa mohol vôbec niekto normálne osprchovať pričom
jednej vody je tlak rovnaký a druhej kolísavý bude potrebný
REGULÁTOR TLAKU na čerpadlo.
Ak je voda agresívna je potrebná ÚPRAVŇA buď magnetická
alebo chemická.
A tiež by som každému odporúčal spätnú klapku, ktorá zabezpečí
že ak nebude tlak v štátnej vode aby sa Vaša baktériová voda (s fekáliami)
nedostala do štátneko vodovodného potrubia.
Inak môžete mať na krku verejné ohrozenie.
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
účtovník 007 Pozri príspevok
Ak máš vlastnú studňu a aj počas leta, keď neprší, je tam dosť vody, tak takéto úvahy vôbec nie sú prehnané. Akurát ja by som volila cestu nie teplá a studená voda, ale napríklad do WC na splachovanie urobiť osobitný prívod zo studne. WC je požierač pitnej vody a pri viac člennej rodine to nie je zanedbateľná položka. Voda zo studne sa Ti nebude premietať do vodného, ani do stočného, lebo merač máš iba na vstupe z verejného rozvodu. Tie sumy za vodné a stočné + zrážkové vody sú neúnosné. Nech šetrím ako chcem, tak aj tak ma fa vždy rozhodí.
Ja sa zamýšľam už dávno nad uvedenou kombináciou, ale ja mám starý dom. U nového by som to určite urobila.
suhlasim
tiez resim projekciu domu a uvazujem nad tym, ze z vlastnej studne budem "zasobovat" WC, na pitie vyuzijem klasicky vodovod ... inak, da sa urobit v rozvodoch to, ze si to mozes sam kombinovat - alebo si "prepnes" cely rozvod na studnu, alebo na verejny vodovod, alebo budes dodavat studnovu vodu len do WC, ako som spomenul, je to vecou kvalitne urobenych rozvodov s viacerymi moznostami prepojenia ...
r
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Ok, dakujem!

Takze vysledok je takyto: vlastnu studnu na splachovanie WC: Je to dobry napad!
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
mlaco Pozri príspevok
Ok, dakujem!

Takze vysledok je takyto: vlastnu studnu na splachovanie WC: Je to dobry napad!
a nezabudni, ze ak chces mat zahradu - pekne dozelenazafarbenu travicku - polievanie z vlastnej studne ti usetri kopu penazi ...uz minimalne kvoli tomu je dobre mat iny vodny zdroj ako obecny/meststky vodovod ... je tu samozrejme este moznost vyuzit vodu z cisticky (ak ju mas instalovanu) ... takze nie iba WC
0 0
badoga badoga

badoga je offline (nepripojený) badoga

TinkiDinki Pozri príspevok
Studničná voda môže obsahovať nežiadúce baktérie (fekálne). Ale môže aj rozožierať a zanášať potrubia - bojlér.
Aby sa mohol vôbec niekto normálne osprchovať pričom
jednej vody je tlak rovnaký a druhej kolísavý bude potrebný
REGULÁTOR TLAKU na čerpadlo.
Ak je voda agresívna je potrebná ÚPRAVŇA buď magnetická
alebo chemická.
A tiež by som každému odporúčal spätnú klapku, ktorá zabezpečí
že ak nebude tlak v štátnej vode aby sa Vaša baktériová voda (s fekáliami)
nedostala do štátneko vodovodného potrubia.
Inak môžete mať na krku verejné ohrozenie.
súhlasím
Ide o ohrozenie vlastného zdravia, nie je reálne neustále sledovať kvalitu vody v studni.
Čo takto využiť studňu na závlahu záhrady?
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Zriadenie studne iste nie je lacná záležistosť, ale v každom prípade sa jej investícia rokmi vráti, aj keby sa z nej voda používala na polievanie záhrady, umytie auta a pod. Ako som spomínala, treba zvážiť v akom prostredí sa váš pozemok nachádza, či tam nie sú prípadní znečisťovatelia spodných vôd (stačí, ak ma vyšný sused chlievik s prasiatkami). Rozbor vody je nutné urobiť. Ja našťastie nemám tento problém a naša studňa má vysoko kvalitnú vodu.
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
bulnova Pozri príspevok
Zriadenie studne iste nie je lacná záležistosť, ale v každom prípade sa jej investícia rokmi vráti, aj keby sa z nej voda používala na polievanie záhrady, umytie auta a pod. Ako som spomínala, treba zvážiť v akom prostredí sa váš pozemok nachádza, či tam nie sú prípadní znečisťovatelia spodných vôd (stačí, ak ma vyšný sused chlievik s prasiatkami). Rozbor vody je nutné urobiť. Ja našťastie nemám tento problém a naša studňa má vysoko kvalitnú vodu.
co sa tyka nakladov na vyhlbenie studne ... znamemu dosla partia 4 "kopacov" s vrtnou supravou na pleci a za 10 tis. mal za pol dna vyhlbenu studnu ... ostatne si dorobil sam, pristresok, cerpadlo a pod. ...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

mlaco Pozri príspevok
Zdravim!

Pohravam sa s myslienkou vlastnej studne pri stavbe RD.

- ma zmysel pouzivat vodu zo studne len na teplu vodu (a nesledovat jej zdravotne parametre), pricom studena voda by bola z verejneho vodovodu (pitna)? Alebo sa toto nerobi, a ked uz, tak ide vsetka voda len zo studne, resp. vsetka len z vodovodu?

- plati sa, resp. ako sa vypocitava stocne pri vlastnej studni?

- ma zmysel alternativa, sice nemat studnu, ale vyuzit dazdovu vodu na splachovanie zachodov (t.j. tahat osobitne trubky do kupelni)?

dakujem!

mlaco.
Oplatí sa ťahať vodu aj
- pitnú z vodovodu na varenie
- úžitkovú na splachovanie, pranie , sprchovanie
ale je dobré to mať prepojené ak je odstávka nikdy si neni bez vody.
Máme to tak a je to super, ale treba mať dobrú vlastnú studňu.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Podľa mňa je i najlepšie mať valstnú studňu (nie všade môže byť studňa).
Keď už tak , by som navrhol domácu čističku odpadových vôd, a vodu z nej spätne využil na splachovanie WC a polievanie záhrady.
Voda zo studne nieje moc vhodná pre bojler ani WC.Zanášajú sa .Treba rátať s dodatočnými nákladmi na pravidelné odstránenie vodného kameňa.Existujú aj rozne filre, elektomagnetická indukcia atd., len si treba dopredu prerátať náklady na prevádzku.
Čo sa týka vody z vodovodu, ja to svinstvo nepijem( narážka na predchádzajúce príspevky o fekáliach v studniach) .V našej obci nebol a ešte stále nieje verejný vodovod . Máme studňu.Rozbor vody pravidelne vykonáva obec a zadara.Ja keď sa toho svinstva z vodovodu napijem začne ma obchádzať chrípka a bolieť žalúdok.Chlór , ako taký, je prudko jedovatý, tak ako zabije baktérie vo vodovodnom potrubí tak isto ich zabije aj vo vašom žalúdku.Voda z vodovodu by sa mala napusťiť do pohára a nechať pár minút stáť ,aby chlór vyrchol.Potom sa nečudujte rakovine.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Naši známi zo Záhoria dali na rozbor vodu aj zo studne aj z vodovodu a hádajte aký bol výsledok= tá zo studne mala lepšie parametre.

Je to induviduálne všade, ale cena vody sa stále zvyšuje, určite je návratná investícia vlastná studňa.
Vtedy, keď nebola mestká voda v dedinách určite bola väčšia cirkulácia vody ako teraz a z toho sú tie obavy, že voda je plná baktérií.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
220870 Pozri príspevok
Podľa mňa je i najlepšie mať valstnú studňu (nie všade môže byť studňa).
Keď už tak , by som navrhol domácu čističku odpadových vôd, a vodu z nej spätne využil na splachovanie WC a polievanie záhrady.
Voda zo studne nieje moc vhodná pre bojler ani WC.Zanášajú sa .Treba rátať s dodatočnými nákladmi na pravidelné odstránenie vodného kameňa.Existujú aj rozne filre, elektomagnetická indukcia atd., len si treba dopredu prerátať náklady na prevádzku.
Čo sa týka vody z vodovodu, ja to svinstvo nepijem( narážka na predchádzajúce príspevky o fekáliach v studniach) .V našej obci nebol a ešte stále nieje verejný vodovod . Máme studňu.Rozbor vody pravidelne vykonáva obec a zadara.Ja keď sa toho svinstva z vodovodu napijem začne ma obchádzať chrípka a bolieť žalúdok.Chlór , ako taký, je prudko jedovatý, tak ako zabije baktérie vo vodovodnom potrubí tak isto ich zabije aj vo vašom žalúdku.Voda z vodovodu by sa mala napusťiť do pohára a nechať pár minút stáť ,aby chlór vyrchol.Potom sa nečudujte rakovine.
JA na úpravu vody používam Brita filtre v nádobe. Napustím do nádoby, prefiltruje sa, a až potom používame vodu na varenie.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 15.01.08 at 13:45
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ROMBOR Pozri príspevok
co sa tyka nakladov na vyhlbenie studne ... znamemu dosla partia 4 "kopacov" s vrtnou supravou na pleci a za 10 tis. mal za pol dna vyhlbenu studnu ... ostatne si dorobil sam, pristresok, cerpadlo a pod. ...
Mám vlastnú studňu, nakoľko v mojej lokalite nie je vodovod. Náklady na studňu boli asi do 2500,- Sk. Samozrejme svojpomocne sme narazili studňu.
0 0
ROMBOR ROMBOR

ROMBOR je offline (nepripojený) ROMBOR

obycajny chlap so vsetkymi chlapskymi slabostami a starostami, milujuci svoju rodinu a vaziaci si svojich priatelov ... co viac dodat ...viac
smith Pozri príspevok
Mám vlastnú studňu, nakoľko v mojej lokalite nie je vodovod. Náklady na studňu boli asi do 2500,- Sk. Samozrejme svojpomocne sme narazili studňu.
ked som v lokalite, kde idem stavat preveroval susedov, ako su napojeni na vodovodnu pripojku, hned sused oproti mi povedal, ze ma vodarne "na haku", ma vlastnu studnu so 700l cerpadlom a zasobuje vodou nie len dom (rozbor vody mal pozitivni), ale cele hospodarstvo, kedze ma pole, kde pestuje melony ...
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Mne sa paci nazov tejto temy. O obyvateloch zahoria na zapadnom slovensku sa hovori, ze oni kopu dve studne. Jednu na teplu a druhu na studenu vodu. Nikto este o tom nic nepisal, teda asi tu nie je vela zahorakov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať