Zavrieť

Porady

Vlastna studna - len na teplu vodu?

Zdravim!

Pohravam sa s myslienkou vlastnej studne pri stavbe RD.

- ma zmysel pouzivat vodu zo studne len na teplu vodu (a nesledovat jej zdravotne parametre), pricom studena voda by bola z verejneho vodovodu (pitna)? Alebo sa toto nerobi, a ked uz, tak ide vsetka voda len zo studne, resp. vsetka len z vodovodu?

- plati sa, resp. ako sa vypocitava stocne pri vlastnej studni?

- ma zmysel alternativa, sice nemat studnu, ale vyuzit dazdovu vodu na splachovanie zachodov (t.j. tahat osobitne trubky do kupelni)?

dakujem!

mlaco.
Usporiadat
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Rombor, tak moju studňu by Tvoja partia chlapov len tak nevykopala. (10 m tesaná v skale - priemer 180 cm a 10 m vykladaná kameňom - priemer 130 cm. Stlpec vody 9,5 m) Studňa má možno viac ako 100 rokov. V roku 2003 som ju dávala čistiť od nánosu - bola zasypaná hlinou a kamením cca 3 m - bez vody. Čistili ju baníci 3 dni. Platila som im 14 500 Sk. Obklad z kameňa sme spevňovali maltou.
0 0
jelo jelo

jelo je offline (nepripojený) jelo

vie mi prosím niekto poradiť, kde mi urobia rozbor vody zo studne?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
dad111 Pozri príspevok
Mne sa paci nazov tejto temy. O obyvateloch zahoria na zapadnom slovensku sa hovori, ze oni kopu dve studne. Jednu na teplu a druhu na studenu vodu. Nikto este o tom nic nepisal, teda asi tu nie je vela zahorakov.
Toto som aj ja uz pocula, mame zopar kamaratov zo Zahoria a potvrdili, ze je to pravda. Vraj tak klamu ostatne Slovensko, aby sme im zavideli, aki su vynaliezavi. A tiez maju sibenice enom pro sebja a pro svoje ditky.
0 0
yukaya yukaya

yukaya je offline (nepripojený) yukaya

včera v správach davali, že kto chce rozbor vody treba doniesť vodu do stredy 02.04. na BVS (bratisalská vodárenská spol.) a urobia zadarmo.... inak sa za to plati ale neviem kolko, ale na webovej stranke je číslo na nich tak skus zavolat.....
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

Mame vlastnu studnu napojenu na rozvody v celom RD, pitnu vodu mame len v kuchyni (zvlast trubky). Neda sa ani povedat, usetrili sme x-tisic korun, faktura za vodu nam chodi smiesna, prestali nam aj zalohove platby :-))) (pitnu pouzivame len na varenie a pitie). V celom dome su rozvody zo studne (WC, sprcha, pracka, ..). Rozbor vody zo studne nam robia na hygiene v okresnom meste. Nehovoriac ze voda zo studne sluzi aj v lete v letnej sprche a polievanie zeleniny...
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

shureido Pozri príspevok
Mame vlastnu studnu napojenu na rozvody v celom RD, pitnu vodu mame len v kuchyni (zvlast trubky). Neda sa ani povedat, usetrili sme x-tisic korun, faktura za vodu nam chodi smiesna, prestali nam aj zalohove platby :-))) (pitnu pouzivame len na varenie a pitie). V celom dome su rozvody zo studne (WC, sprcha, pracka, ..). Rozbor vody zo studne nam robia na hygiene v okresnom meste. Nehovoriac ze voda zo studne sluzi aj v lete v letnej sprche a polievanie zeleniny...
Kolko platite stocne?
Vypocitali vam to podla poctu obyvatelov domu?
V ktorej casti Slovenska byvate?
0 0
shureido shureido

shureido je offline (nepripojený) shureido

mlaco Pozri príspevok
Kolko platite stocne?
Vypocitali vam to podla poctu obyvatelov domu?
V ktorej casti Slovenska byvate?
Platime 300 Sk rocne. Stocne aj vodu spolu. Sme 4 dospeli a byvame v okrese Prievidza.
0 0
jeana13 jeana13

jeana13 je offline (nepripojený) jeana13

Pekný večer, máme vnový postavený RD, chceli by sme si dať vykopať vlastnú studňu hlavne na WC, práčku, to sú v domácnosti snáď najväčšie položky čo sa týka vody. Viie mi niekto povedať či vykopanie vlastnej studne podleha oznamovacej povinnosti na stavebnom úrade ako drobná stavba? Ďakujem.
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

jeana13 Pozri príspevok
Pekný večer, máme vnový postavený RD, chceli by sme si dať vykopať vlastnú studňu hlavne na WC, práčku, to sú v domácnosti snáď najväčšie položky čo sa týka vody. Viie mi niekto povedať či vykopanie vlastnej studne podleha oznamovacej povinnosti na stavebnom úrade ako drobná stavba? Ďakujem.
Podľa tohto linku sa jedná o malú vodnú stavbu, a treba požiadať orgán štátnej vodnej správy (mala by to byť obec, ja som ich volakedy našiel na odbore životného prostredia).
Jednoduchšie a lacnejšie môže byť prehlbenie akoby pôvodnej studne-tam netreba projekt jedná sa o tuším o úpravu pôvodnej malej vodnej stavby. Ale treba sa spýtať na obci.
http://www.sme.sk/c/3236819/Vykopat-...to-oplati.html
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

[quote=toranor;914525]Podľa tohto linku sa jedná o malú vodnú stavbu, a treba požiadať orgán štátnej vodnej správy (mala by to byť obec, ja som ich volakedy našiel na odbore životného prostredia).
Jednoduchšie a lacnejšie môže byť prehlbenie akoby pôvodnej studne-tam netreba projekt jedná sa o tuším o úpravu pôvodnej malej vodnej stavby. Ale treba sa spýtať na obci.
http://www.sme.sk/c/3236819/Vykopat-...to-oplati.html[/quote]

Jedná sa o studne s výdatnosťou prameňa do 10 litrov za minútu, to je 600litrov za hodinu a 14400 litrov za deň.Takúto výdatnosť má ktorá domová studňa pre povinnosť ohlásenia malej vodnej stavby?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Chcem sa spýtať, s vodou na Žitnom ostrove nemôže byť asi problém, ak budem mať na výber viac miest, kde studňu umiestniť, aké kritéria sú podstatné? Studňa bude narážaná, jednu kopanú už máme na susednom pozemku.
Má slúžiť na polievanie, prípadne do WC.
Ako ďaleko od domu - min a max?
pri kraji pozemku? či kde?
Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil KEJKA : 07.04.09 at 14:30
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, s vodou na Žitnom ostrove nemôže byť asi problém, ak budem mať na výber viac miest, kde studňu umiestniť, aké kritéria sú podstatné? Studňa bude narážaná, jednu kopanú už máme na susednom pozemku.
Má slúžiť na polievanie, prípadne do WC.
Ako ďaleko od domu - min a max?
pri kraji pozemku? či kde?
Ďakujem za odpoveď.
možno pomôžu moje zistenia - asi je to špecifikum Žitného ostrova.
Narážaná studňa má výdatnosť cca 8 kubíkov za hodinu, ide sa do hlbky cca 12 m, prípadne aj viac, ak má byť pitná, ideálne je 24m - to je už kojenecká. 12m stojí 8500 Sk, 6/4 rúra. nevýhoda - nejde tam ponorné čerpadlo.

Aby sa s tým dalo nielen polievať ale aj využiť do WC, tak sa umiestni vedľa do šachty čerpadlo so zásobníkom - nádržou 80 litrov, všetko ďalšie závisí od výkonnosti čerpadla.
zdroj info - studniar z Macova, pozná niekto studniarov zo Šamorína, Macova?
Uvítam názory ....................... a návrhy riešení, vylepšení, varovania, ....
0 0
lpopi lpopi

lpopi je offline (nepripojený) lpopi

Vlastná studňa je najlepšia
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

ako ste dopadli? my chceme to iste urobit.Tak to su ine ceny...ze 300 sk rocne za stocne,,ja v rakusku platim 3000 sk za tri mesiace......
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
včera nám narazili studnu 12 m, celkovo kedže je to na dne šachty, tak hrot je cc 13,5 m pod povrchom. Bol to úžasný pocit, ked prvý raz šla voda von......
len ten vrt aj s rurou ma stál 300 €........... oproti iným ponukám a na iné studne je to dobrá cena.
samozrejme budem chcieť čerpadlo a mám v úmysle ťahať vodu do domu na WC a do záhrady.
0 0
gaspi gaspi

gaspi je offline (nepripojený) gaspi

KEJKA Pozri príspevok
včera nám narazili studnu 12 m, celkovo kedže je to na dne šachty, tak hrot je cc 13,5 m pod povrchom. Bol to úžasný pocit, ked prvý raz šla voda von......
len ten vrt aj s rurou ma stál 300 €........... oproti iným ponukám a na iné studne je to dobrá cena.
samozrejme budem chcieť čerpadlo a mám v úmysle ťahať vodu do domu na WC a do záhrady.
...mozes sa podelit o aku firmu islo? Pripadne nejake odporucania, spokojnost s pracou
0 0
granecra granecra

granecra je offline (nepripojený) granecra

moj kamos te vyriesil vyborne ma v celom 2 generacnom dome uzitkovu vodu zo studne lebo je u nich zla voda do kuchyne pritiahol pitnu mestsku ktora je len na varenie a pitie ma v kuchyni miesaciu bateriu s uzitkovou vodou a vytokovy ventil na pitnu mestsku vedu podla mna je to super otazka samozrejme znie aka je studnicna voda mam zasa kamosku v dedinke kde dlhodobe merania vysli lepsie na studnicnu ako na mestky rozvod takze je to len na tej vode caute
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

Je to veľmi špecifické s kvalitou vody studničnej a z vodovodného radu. Niekde dokonca studňa vykazuje značne vyšiu kvalitu a viac výhod. Všetko závisí od regionu a kvality zdroja.
Osobne si myslím že pri dnešných cenách (vodné a stočné ) je luxus splachovať pitnou vodou.
0 0
spanielka21 spanielka21

spanielka21 je offline (nepripojený) spanielka21

Ahoj kejka, nemohla by si poradit niekoho na tu studnu, nam zatial davali ponuky na EUR4000, co bohuzial ani nemam ((( Som z KE okolia )) Dakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Máme vlastnú studňu a pripravené rozvody v dome na práčku a WC, zatiaľ ju používame len na záhradu, neviem čo presne ešte ktomu treba-čerpadlo máme v studni, ešte tuším dajakú expanznú nádobu- nemáte s tým niekto skúsenosti?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať