Zavrieť

Porady

nevydarené orechy

Chcela by som vedieť či má niekto takúto skúsenosť. V jeseni som dostala orechy. K vianociam som chcela niečo upiect s použitím orechov. Orechy som dal manželovi porozbíjať a povyberať. Porozbíjať ich porozbíjal, ale s vybarením to už bolo horšie. Povedal mi, že sa na to môže vykašľať, že to nejde. Skúsila som to aj ja a dopadla som tak isto, vôbec to nešlo vyberať.
Prosila by som niekoho o nejakú fintu, čo treba urobiť, aby sa dali orechy vyberať. Možno sa už niekto s tým stretol.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Ja si myslím, že to máte taký druh orechov, my sme ich volali krošliaky. Tvrdé, nedajú sa vydolovať. U nás pri chate rastú také orechy od roku páne a sú síce pekné aj dosť veľké, ale nepoužitelné. My sme ich porozbíjali a dávame ich vtáčkom teraz v zime. Kde ste ich zobrali? Také orechy zvyknú rásť vo voľnej prírode. Niektoré sú dobré a niektoré takéto.

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Ked ma manzel vela casu, tak nech si vezme maly nozik, ale pevny a zvrchu orech rozlupne a potom vyberie, ale je to babracka, no ale zase mame orechy

    tina1 je offline (nepripojený) tina1

    tina1
    Orechy, ktore maju tvrdu skrupinu, skus ich pred lupanim namocit do telej vody asi na 2 hod. Skrupina zmakne a potom sa lahsie lupaju.
    Prajem vela zdaru a chutnych kolacikov.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Moji rodičia už roky majú len jeden typ orechov , ten s pevnou škrupinou, máme ich vždy "haldu". Takže v zime sa mama venuje lúpaniu orechov, aby jej večer rýchlejšie prešiel Osvedčené má kladivo - jednoznačne, nezničí jadro! Žiadny luskáčik ani nič podobné sa jej neosvedčilo a predstavte si , že polovice má úpne celé nepolámané- ona tomu vraví, že aj buchnúť musíte vedieť kde. Cez zimu zvykne nalúskať tak cca 80 kg čistej váhy, potom aby som stále len vypekala čosi s orechami

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Bionda Pozri príspevok
    Moji rodičia už roky majú len jeden typ orechov , ten s pevnou škrupinou, máme ich vždy "haldu". Takže v zime sa mama venuje lúpaniu orechov, aby jej večer rýchlejšie prešiel Osvedčené má kladivo - jednoznačne, nezničí jadro! Žiadny luskáčik ani nič podobné sa jej neosvedčilo a predstavte si , že polovice má úpne celé nepolámané- ona tomu vraví, že aj buchnúť musíte vedieť kde. Cez zimu zvykne nalúskať tak cca 80 kg čistej váhy, potom aby som stále len vypekala čosi s orechami
    Ako napísala vema. Sú to "krošláky" a na tie sa nedá vedieť buchnúť. Škrupina je hrubá a tvrdá, jadierka všelijako pozakrúcané a ak buchneš málo - nerozbiješ. Buchneš viac - máš kašu so škrupinami. Máme niekoľko orechových stromov a medzi nimi je jeden takýto nepodarok. Orechy zbieram zvlášť a v zime porozbíjam pre veveričky. Máme najtučnejšie veverice na Záhorí. Sú vycvičené, keď majú chuť na orechy prídu sa posadiť na múrik a čakajú kedy im ich vyložím. V lete nám z vďačnosti vyžerú všetky jadrá na nezrelých marhuliach. Ale vnučky majú radosť keď sa na ne pozerajú, tak čo tam po marhuliach,

    najag je offline (nepripojený) najag

    najag
    Ja zbieram iba orechy, ked su este zelene a bez skrupinky , potom z nich narobim orechovicu a orechovy liker. Nic netreba rozbijat a lupat, staci iba ochutnavat a vychutnavat

    MAISI je offline (nepripojený) MAISI

    MAISI
    Len teraz som sa dostala k počítaču. Ale presne tie orechy sú to, o ktorých píše VEMA a KAZU. Nedá sa s nimi nič urobiť, keď sa po nich buchne tak sa rozdrobia na malinké kúsky a vyberať nie je čo. Orechy som si pozbierala u priateľky v záhrade. Asi sa budem musieť nej opýtať, čo robí s orechami, alebo ich dám pre veveričky, ako ste opisovali. Inak vďaka za rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.