Zavrieť

Porady

predaj bytu - dan

ahojte poradaci,

v minulom roku som kupila byt, ktory sa neprenajimal a tento rok by som ho chcela predat. Mala by som z tychto prijmov platit dan. Mohli by ste mi poradit, kde by som nasla tieto informacie?

d.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nene74 Pozri príspevok
    ahojte poradaci,

    v minulom roku som kupila byt, ktory sa neprenajimal a tento rok by som ho chcela predat. Mala by som z tychto prijmov platit dan. Mohli by ste mi poradit, kde by som nasla tieto informacie?

    d.
    Tým pádom, že byt si nevlastnila po dobu 5 rokov, tak príjem z predaja je predmetom dane z príjmov (§8 ods.1 písm. b zákona o dani z príjmov). Z príjmu z predaja je možné odpočítať kúpnu cenu, za ktorú si kupovala byt. Teda zdaňuje sa iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 15.01.08 at 16:33

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Pozri si zákon o dani z príjmov konkrétne §8 - ostatné príjmy. Tam sa píše aj o predaji nehnuteľností.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Aj náklady súviace s predajom sa dajú odrátať, a tým znížiť zdanitelnú časť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Aj náklady na prípadnú rekonštrukciu. Ako napr. výmena okien, podlahy, prerábka kúpeľky...........

    Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

    Mirka123
    Dobrý deň, pripájam sa k téme s otázkou: Klient v r. 2007 predal dom, ktorý kúpil tiež v r. 2007 za 610 000, predajná cena na zmluve bola 990 000,-. Daň z predaja je 72 200 Sk. S kupujúcim sa dohodol, že časť dane v sume 32 200 zaplatí ako preddavok kupujúci predávajúcemu, a zostávajúcu časť 40 000,- zaplatí v rámci kúpnej ceny - 990 000,-. Chcem si potvrdiť, že zdaňovať sa bude iba rozdiel medzi 990 a 610 tis., t. j. nie aj suma 32 200 Sk, nakoľko to bolo riešené iba formou dohody, kúpna cena sa nezvyšovala, tiež o úhrade nie je nijaký daňový doklad.
    Vopred ďakujem za odpovede.
    Mirka

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mirka123 Pozri príspevok
    Dobrý deň, pripájam sa k téme s otázkou: Klient v r. 2007 predal dom, ktorý kúpil tiež v r. 2007 za 610 000, predajná cena na zmluve bola 990 000,-. Daň z predaja je 72 200 Sk. S kupujúcim sa dohodol, že časť dane v sume 32 200 zaplatí ako preddavok kupujúci predávajúcemu, a zostávajúcu časť 40 000,- zaplatí v rámci kúpnej ceny - 990 000,-. Chcem si potvrdiť, že zdaňovať sa bude iba rozdiel medzi 990 a 610 tis., t. j. nie aj suma 32 200 Sk, nakoľko to bolo riešené iba formou dohody, kúpna cena sa nezvyšovala, tiež o úhrade nie je nijaký daňový doklad.
    Vopred ďakujem za odpovede.
    Mirka
    Zdaňuje sa rozdiel medzi kúpnou cenou (610 tisíc) a predajnou cenou (990 tisíc). Celkom nechápem ale formuláciu. Ja som tomu porozumel tak, že kupujúci nad rámec 990 tisíc ešte uhradi aj tých 72,2 tisíc Skk. Prečo?

    Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

    Mirka123
    Kupujúci nad rámec kúpnej ceny uhradil 32 200,- ostatné bolo v rámci kúpnej ceny. A prečo - to naozaj netuším, jednoducho sa tak dohodli...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mirka123 Pozri príspevok
    Kupujúci nad rámec kúpnej ceny uhradil 32 200,- ostatné bolo v rámci kúpnej ceny. A prečo - to naozaj netuším, jednoducho sa tak dohodli...
    V tom prípade pre predajcu je zdaniteľným príjmom aj tých 32200,- Sk. A kupujúci sa nechal nachytať. Takto vlastne nekupoval za 990 tisíc, ale za 1.022.200,- Sk.

    Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

    Mirka123
    Dohodli sa, že zaplatené bude ten 1.022.000, ale na kúpnej zmluve bude uvedená cena 990 000. O zaplatení tých 32 200 nemajú žiaden doklad, existuje iba písomná dohoda. Boli vyplatené v hotovosti.
    smith Pozri príspevok
    Tým pádom, že byt si nevlastnila po dobu 5 rokov, tak príjem z predaja je predmetom dane z príjmov (§8 ods.1 písm. b zákona o dani z príjmov). Z príjmu z predaja je možné odpočítať kúpnu cenu, za ktorú si kupovala byt. Teda zdaňuje sa iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou.
    Dobry vecer
    ja sa tiez pripajam k teme (nene17:predaj bytu-dan). Poradak Smith pises, ze ak nene kupila byt a teraz kupi iny moze z predajnej ceny odpočítať kúpnu cenu a teda sa bude zdaňovat iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Ona vsak byt kupila minuly rok a tento ho chce predat. Moze to urobit aj v takomto pripade? Neplati tu,ze do DP sa bere do uvahy obdobie od 1.1 do 31.12. Alebo je tam nejaka vynimka?
    Dakujem za odpoved

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    pavelp5115 Pozri príspevok
    Dobry vecer
    ja sa tiez pripajam k teme (nene17:predaj bytu-dan). Poradak Smith pises, ze ak nene kupila byt a teraz kupi iny moze z predajnej ceny odpočítať kúpnu cenu a teda sa bude zdaňovat iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Ona vsak byt kupila minuly rok a tento ho chce predat. Moze to urobit aj v takomto pripade? Neplati tu,ze do DP sa bere do uvahy obdobie od 1.1 do 31.12. Alebo je tam nejaka vynimka?
    Dakujem za odpoved
    Ide o to, kedy si dosiahol príjem za predaj bytu. Vtedy ho zdaňuješ a robíš DP. Ak nie je predaj bytu oslobodený, tak uplatníš do výdavkov kúpnu cenu, bez ohľadu na to, či bol byt kúpený v bežnom roku, alebo tri roky pred tým...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    pavelp5115 Pozri príspevok
    Dobry vecer
    ja sa tiez pripajam k teme (nene17:predaj bytu-dan). Poradak Smith pises, ze ak nene kupila byt a teraz kupi iny moze z predajnej ceny odpočítať kúpnu cenu a teda sa bude zdaňovat iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Ona vsak byt kupila minuly rok a tento ho chce predat. Moze to urobit aj v takomto pripade? Neplati tu,ze do DP sa bere do uvahy obdobie od 1.1 do 31.12. Alebo je tam nejaka vynimka?
    Dakujem za odpoved
    Asi viem, čo myslíš. V tomto prípade sa to nepovažuje ako podnikanie, kedy v daňovom priznaní sa uplatňujú tie náklady, ktoré vznikli v (resp. patria do) konkrétneho účtovného obdobia.

    V prípade predaja bytu sa dá uplatniť ako odpočítateľná položka nadobúdacia hodnota bytu plus iné náklady podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmu.
    Vdaka za odpovede..
    Este nieco...musi sa vsak jednat o ten istý byt, aby si mohla uplatnit odpocítateľnu polozku. A co ak by to urobila opacne, predala by byt, ktorý nevlastnila 5 rokov a nemala tam ani trvalý pobyt a kupila by za to dom,alebo inu nehnuteľnost. Da sa to odpocitat aj v takomto pripade? Alebo tu uz bude platit to konkretne uctovne obdobie od-do?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    pavelp5115 Pozri príspevok
    Vdaka za odpovede..
    Este nieco...musi sa vsak jednat o ten istý byt, aby si mohla uplatnit odpocítateľnu polozku. A co ak by to urobila opacne, predala by byt, ktorý nevlastnila 5 rokov a nemala tam ani trvalý pobyt a kupila by za to dom,alebo inu nehnuteľnost. Da sa to odpocitat aj v takomto pripade? Alebo tu uz bude platit to konkretne uctovne obdobie od-do?
    Nedá sa. Od zdaniteľných príjmov si môžeš odrátať iba výdavky, ktoré súvisia s tým príjmom. Tebou uvedený prípad to nie je.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    pavelp5115 Pozri príspevok
    Vdaka za odpovede..
    Este nieco...musi sa vsak jednat o ten istý byt, aby si mohla uplatnit odpocítateľnu polozku. A co ak by to urobila opacne, predala by byt, ktorý nevlastnila 5 rokov a nemala tam ani trvalý pobyt a kupila by za to dom,alebo inu nehnuteľnost. Da sa to odpocitat aj v takomto pripade? Alebo tu uz bude platit to konkretne uctovne obdobie od-do?
    Kúpa a predaj nehnuteľnosti občanom nemá nič s účtovným obdobím. Občan nie je účtovnou jednotkou aby viedol účtovníctvo.

    majo7777 je offline (nepripojený) majo7777

    majo7777
    Dobry den, mam jednu otazku ohladne dani z prijmu pri predaji bytu, niekde na fore som cital ze si aj fyz osoba moze uplatnit pausalne vydaje vo vyske 40% pri predajy bytu? je na tom nieco pravdy? dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.