Zavrieť

Porady

Dan z prijmu za predaj domu

Prosim Vas mozete mi niekto poradit? Minuleho roku som zdedila dom spolu so surodencami v ramci dedicskeho konania. V tom istom roku sme ho aj predali. Dan z dedicstva platit nebudeme, ale ako je to s danou z prijmu, mame ju zaplatit? Velmi pekne vsetkym dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    megyzah Pozri príspevok
    Prosim Vas mozete mi niekto poradit? Minuleho roku som zdedila dom spolu so surodencami v ramci dedicskeho konania. V tom istom roku sme ho aj predali. Dan z dedicstva platit nebudeme, ale ako je to s danou z prijmu, mame ju zaplatit? Velmi pekne vsetkym dakujem.
    Ste dedičmi v priamom rade? Poručiteľ vlastnil nehnuteľnsť viac ako 5 rokov? Treba zodpovedať tieto otázky, potom môžme pristúpiť k samotnému riešeniu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    megyzah Pozri príspevok
    Ano je to dedicstvo po mamke a ona mala nehnutelnost viac ako 5 rokov.
    V tom prípade u dedičov podmienka na oslobodenie od dani z prijmov predaj zdedenej nehnuteľnosti je dodržaná. Totiž podľa §9 zákona o dani z príjmov, predaj nehnuteľnosti je od dane oslobodená v prípade, ak predávajúci mal trvalý pobyt v nehnuteľnosti minimálne 2 roky, alebo nehnuteľnosť minimálne 5 rokov vlastnil. Pri dedičoch v priamom rade sa doba vlastníctva spočítava s dobou vlastníctva poručiteľa.

    Teda predaj je oslobodený od dane z príjmu.

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Veľmi pekne ďakujem. Keď som to našla v tom par. 9 tak je to tam tak jasne napisane, ale keď som to sama išla hľadať tak som nemala potuchy kde to vlastne nájdem. Porada je úžasná vec.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Dobrý deň. Môže mi prosím niekto poradiť s mojou témou? Moja mama vlastnila pozemok a to 1/2 viac ako 5 rokov a druhú 1/2 3 roky. Celý tento pozemok minulý rok predala. Môžte mi poradiť či si má podať daňové priznanie na daň z príjmu v plnej výške toho predaného pozemku alebo len tej časti čo vlastnila 3 roky.Ďakujem pekne

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Môže mi prosím niekto poradiť s mojou témou? Moja mama vlastnila pozemok a to 1/2 viac ako 5 rokov a druhú 1/2 3 roky. Celý tento pozemok minulý rok predala. Môžte mi poradiť či si má podať daňové priznanie na daň z príjmu v plnej výške toho predaného pozemku alebo len tej časti čo vlastnila 3 roky.Ďakujem pekne
    Osobne si myslím, že zdaniteľným príjmom je kúpna cena 1/2.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Prepáčte ale tak trochu nechápem neplatí sa náhodou daň z ceny ktorú obdržím? Čiže keď predám tak z peňazí čo obdržím či nie?

    stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

    stiby2
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Prepáčte ale tak trochu nechápem neplatí sa náhodou daň z ceny ktorú obdržím? Čiže keď predám tak z peňazí čo obdržím či nie?
    mozes si uplatnit "vydavky".teda kupnu cenu, cenu za ktory si ten pozemok kupila ty niekedy v minulosti

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Čiže ak kúpim pozemok za 10,- Sk a predám za 20,-Sk tak platím daň vypočítanú z 10,- Sk?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.