Zavrieť

Porady

zabudnutá faktúra s DPH

Prosím Vás poraďte mi niekto. Zabudli sme nahrať faktúru s DPH z 3.Q a chceme ju dať do 4.Q Môže sa to, alebo ako ďalej postupovať
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana.bel Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi niekto. Zabudli sme nahrať faktúru s DPH z 3.Q a chceme ju dať do 4.Q Môže sa to, alebo ako ďalej postupovať
Pozri § 51 zákona o DPH

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
jana.bel Pozri príspevok
Prosím Vás poraďte mi niekto. Zabudli sme nahrať faktúru s DPH z 3.Q a chceme ju dať do 4.Q Môže sa to, alebo ako ďalej postupovať
Môžete dať do 4.Q, zákon to umožňuje.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
0 0
jasa jasa

jasa je offline (nepripojený) jasa

Tak ju nahrajte do 3.Q., ak Vam to softver umozni a podate dodatocne danove priznanie k DPH za 3.Q. Samozrejte, tym sa Vam zmeni aj HV za 3.Q., pretoze, predpokladam, ze to je faktura za nejaky naklad resp. pri OF za nejaky vynos.
0 0
jana.bel jana.bel

jana.bel je offline (nepripojený) jana.bel

veľmi tomu nerozumieme. Máme teda faktúru vystavenú v 2.Q. ale sme ju nenahrali, našli sme ju až v 4.Q. a chceme si ju nahrať v 4.Q. a klasicky si odpísať aj DHP.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jasa Pozri príspevok
Tak ju nahrajte do 3.Q., ak Vam to softver umozni a podate dodatocne danove priznanie k DPH za 3.Q. Samozrejte, tym sa Vam zmeni aj HV za 3.Q., pretoze, predpokladam, ze to je faktura za nejaky naklad resp. pri OF za nejaky vynos.
???? Čítaj predchádzajúce príspevky. A aplikuj citovaný § zákona o DPH.
Pri OF si ťažko viem predstaviť nezaradenie do DPH, ak sa robí na PC s účt.programom, nakoľko väčšina z nich to robí automaticky.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jana.bel Pozri príspevok
veľmi tomu nerozumieme. Máme teda faktúru vystavenú v 2.Q. ale sme ju nenahrali, našli sme ju až v 4.Q. a chceme si ju nahrať v 4.Q. a klasicky si odpísať aj DHP.
No ak je to z 2.Q tak potom jedine dodatočné daňové priznanie. Keby bol z 3.Q tak podľa §51 je možnosť si uplatniť DPH v 4.Q.

V pôvodnom zadaní bola reč o faktúre z 3.Q a nie z 2.Q.
0 0
jana.bel jana.bel

jana.bel je offline (nepripojený) jana.bel

a je aj iná možnosť, nechcela by som dávať opravné daňové priznanie
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

jana.bel Pozri príspevok
veľmi tomu nerozumieme. Máme teda faktúru vystavenú v 2.Q. ale sme ju nenahrali, našli sme ju až v 4.Q. a chceme si ju nahrať v 4.Q. a klasicky si odpísať aj DHP.
Jani, ale teraz tu píšeš niečo iné ako v zadaní otázky, čo mení situáciu,
ak je fa z 2.q., do 4 ju už nemôžeš dať, môžeš urobiť opravné DP za 2 q, resp. opr. za 3.q.
v prípde, že je fa z 3.q, tak ju môžeš zahrnúť do 4.q. resp. urobiť opravné za 3.q.
A ešte ma napadá, je to OF alebo DF?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janaGT Pozri príspevok
Jani, ale teraz tu píšeš niečo iné ako v zadaní otázky, čo mení situáciu,
ak je fa z 2.q., do 4 ju už nemôžeš dať, môžeš urobiť opravné DP za 2 q, resp. opr. za 3.q.
v prípde, že je fa z 3.q, tak ju môžeš zahrnúť do 4.q. resp. urobiť opravné za 3.q.
A ešte ma napadá, je to OF alebo DF?
Je to DF, chcú si uplatniť z toho DPH. ak nechcete podávať dodatočné tak jediná možnosť je neuplatniť si DPH, a zaúčtovať ju ako nedaňový náklad, pripočitateľný k základu dane v rámci daňového priznania.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 17.01.08 at 16:15
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

jana.bel Pozri príspevok
veľmi tomu nerozumieme. Máme teda faktúru vystavenú v 2.Q. ale sme ju nenahrali, našli sme ju až v 4.Q. a chceme si ju nahrať v 4.Q. a klasicky si odpísať aj DHP.
no, nečítala som pozorne.
klasicky si odpísať aj DHP.[/
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
janaGT Pozri príspevok
no, nečítala som pozorne.
klasicky si odpísať aj DHP.[/
Čo znamená klasicky si odpísať aj DPH?
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
jana.bel Pozri príspevok
a je aj iná možnosť, nechcela by som dávať opravné daňové priznanie
Ak by si dokázala preukázať, že si ju obdržala až v 4.Q /napr. v evidencii došlých faktúr/, niektoré DÚ to akceptujú zahrnúť ju do DP až za 4.Q.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

jana.bel Pozri príspevok
a je aj iná možnosť, nechcela by som dávať opravné daňové priznanie
tak keď nechceš podať opravné za 2.q, tak potom ako píše smith - nedaňový náklad zvyšujúci základ dane
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
cloe Pozri príspevok
Ak by si dokázala preukázať, že si ju obdržala až v 4.Q /napr. v evidencii došlých faktúr/, niektoré DÚ to akceptujú zahrnúť ju do DP až za 4.Q.
K tomu by bola potrebaná kniha pošty, prípadne obálka s poštovou pečiatkou.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

smith Pozri príspevok
Čo znamená klasicky si odpísať aj DPH?
ja som len citovala janku.bel
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Prave som prisla zo skolenia DPH konkretne som sa pytala na tieto prípady.
Faktúru s datumom dodania napr. 20.7.2007 si môžete odpočítať v 3.Q/2007 za podmienky že máte faktúru, zákon umožňuje posun o jedno zdaňovacie obdobie to znamená že ak ste ju neopočítali v 3.Q/2007 môžete si uplatniť odpočítanie DPH v 4.Q/2007, ak máte fyzicky faktúru
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

uplatníte odpočet DPH v 4 Q, keď ste dostali faktúru, / ak orážate príjem Fa
dáte tam deň obdržania FA 2.10.2007 a ulatníte odpočet DPH /
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
dracica Pozri príspevok
Prave som prisla zo skolenia DPH konkretne som sa pytala na tieto prípady.
Faktúru s datumom dodania napr. 20.7.2007 si môžete odpočítať v 3.Q/2007 za podmienky že máte faktúru, zákon umožňuje posun o jedno zdaňovacie obdobie to znamená že ak ste ju neopočítali v 3.Q/2007 môžete si uplatniť odpočítanie DPH v 4.Q/2007, ak máte fyzicky faktúru
To je ten citovaný § 51.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
morgov Pozri príspevok
uplatníte odpočet DPH v 4 Q, keď ste dostali faktúru, / ak orážate príjem Fa
dáte tam deň obdržania FA 2.10.2007 a ulatníte odpočet DPH /
Ide o zapatrošenú fa, niekde v spodnom šuflíku, a nie o oneskorene prijatú faktúru. Antidatovanie prijatia je veľmi ľahko dokazateľné.
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

ale, je to riešenie......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať