Zavrieť

Porady

výmena auta počas lízingu

Prosím poraďte niekto. V apríli 2007 SZČO zobral auto na lízing (36 mesiacov), v apríli je zaplatená a zaučtovaná v JÚ prvá zvýšená splátka a bol uplatnený odpočet DPH z tejto splátky. Mesačné splátky platil do 10/07 vrátane a v tomto mesiaci zároveň auto lizingovke vrátil, lebo s nim nebol spokojný, respektíve vymenil za inú značku. Problem u mňa nastal teraz, lebo mám novú Fa s prvou zvýšenou splátkou a DPH. Čo s tým? Ako mám vyriešiť odpočet DPH z prvej Fa? Mala by tam byť v tomto prípade len alikvotná časť, alebo si ponížim DPH v druhej Fa. Vôbec si s tým neviem rady. Ako auto vyradim a zaradim nové.
Prosím prepáčte, ale som začiatočníčka a potrebujem s týmto trochu pomôcť. Dik všetkým čo pomôžu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    O aké auto ide? Osobné alebo nákladné, resp. užitkové?

    renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

    renatamnch
    Skúsim to ešte inak. Úžitkový automobil mal na lízing (36 mes) od apríla 2007 do októbra 2007, kedy ho v lízingovke vrátil a vzal si iný úžitkový automobil. Mám nový splátkový kalendár, na zákl novej fa som uhradila prvú zvýšenú splátku+DPH, zaradila som auto do majetku Od októbra potrebujem to prvé vyradiť (ako?) a tiež neviem čo s odpočtom DPH z prvej zvýš spl,keď som si už odpočet v plnej výške uplatnila v prípade prvého auta

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    renatamnch Pozri príspevok
    Skúsim to ešte inak. Úžitkový automobil mal na lízing (36 mes) od apríla 2007 do októbra 2007, kedy ho v lízingovke vrátil a vzal si iný úžitkový automobil. Mám nový splátkový kalendár, na zákl novej fa som uhradila prvú zvýšenú splátku+DPH, zaradila som auto do majetku Od októbra potrebujem to prvé vyradiť (ako?) a tiež neviem čo s odpočtom DPH z prvej zvýš spl,keď som si už odpočet v plnej výške uplatnila v prípade prvého auta
    Ťažko sa k tomu vyjadriť bez poznania obsahu zmluvy (resp. zmlúv) alebo apoň bez dodatočných upresňujúcich informácií. To, že máš nový splátkový kalendár, znamená aj novú zmluvu ? Ak áno, lízing prvého automobilu zaúčtuješ a ku koncu roka daňovo vysporiadaš ako predčasné ukončenie finančného prenájmu (je to tu preberané viackrát). Mala by si k tomu mať aj zmluvu o predčasnom ukončení a finančnom vysporiadaní leasingu s leasingovou spoločnosťou. A nový leasing potom účtuješ opäť nanovo - aj vrátane prvej splátky. Pokiaľ máš k dsipozícii faktúru v zmysle zákona o DPH a spĺňaš aj ostatné zákonné podmienky pre odpočet DPH, môžeš si tento odpočet uplatniť toľkokrát a v takej výške, ako máš doklad z leasingovej spoločnosti (predpokladám, že základ dane a DPH z novej prvej zvýšenej splátky na faktúre je zhodný aj s údajmi v novom splátkovom kalendári)

    renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

    renatamnch
    Dik, že si zareagoval -trapil ma hlavne odpočtet DPH
    čo sa týka ďalších veci -Áno mám k novému spl kalendáru aj novú zmluvu, a na to prvé auto mám finanč vyúčtovanie od lizingovky ( Fa na predajnú cenu predmetu lizingu + ušlý úrok,pričom súma predajnej ceny bola vysporiadaná vrátením auta, ušlý úrok bol zaplatený) neviem ako vyradiť to prvé auto -ako kúpu a násl odpredaj? Ako to spravím účtovne. Dik
    Dobrý deň,
    ja mám trochu opačný problém-firma odkúpila od prvého leasing.nájomcu predmet leasingu nákladný automobil.
    1. Na splátkovom kalendári je 36 splátok,ale prvých 7 je prečiarknutých /prečiarkli ich v leasingovke/,to sú tie,ktoré uhradil prvý nájomnca.
    Týmto pádom má leasing nie ja 36 mesiacov,ale iba na 29 mesiacov. Je možné tento leasing považovať za daňový výdavok pri dani z príjmov?
    2. ďalej ma teraz trápi aj odpočet DPH:
    prvá splátka bola zaplatená už v decembri /a
    le automobil ešte v r.2007 nebol prepísaný na nového leazing.nájomcu/.
    môžem si uplatniť odpočet DPH zo splátky zaplatenej v decembri 2007?
    /automobil prihlásia na daň z motor.vozidiel až po prepise,tzn. v r.2008/

    3. firma,ktorá bola pôvodný leasing.nájomca predala druhému leasing.nájomcovi nákl.automobil za inú cenu,ako ho kúpili oni /bol už trochu opotrebovaný/
    na faktúre je základ dane a DPH
    môžem uplatniť odpočet tejto DPH?

    tzn. odpočet DPH z faktúry,na základe ktorej sa automobil predal a odpočet DPH z prvej leasing. splátky
    ?

    4. Do obstarávacej ceny automobilu - spočítam zo splátkového kalendára istinu /okrem už prečiarknutých splátok,ktoré uhradil prvý leas.nájomca/
    + faktúra za obstaranie automobilu?

    viem že je to veľmi obsiahla otázka
    budem veľmi vďačná za vaše cenné rady

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    renatamnch Pozri príspevok
    Dik, že si zareagoval -trapil ma hlavne odpočtet DPH
    čo sa týka ďalších veci -Áno mám k novému spl kalendáru aj novú zmluvu, a na to prvé auto mám finanč vyúčtovanie od lizingovky ( Fa na predajnú cenu predmetu lizingu + ušlý úrok,pričom súma predajnej ceny bola vysporiadaná vrátením auta, ušlý úrok bol zaplatený) neviem ako vyradiť to prvé auto -ako kúpu a násl odpredaj? Ako to spravím účtovne. Dik
    Toto je trošku mimo témy - sme v DPH. Spôsob vyradenia závisí od toho, či účtuješ v JÚ alebo v PÚ. A od znenia zmluvy (zmlúv) o predčasnom ukončení a vysporiadaní lízingu. Ak je v nej uvedené, že prvú zmluvu o finančnom predaji ukončíš predčasným odkúpením predmetu lízingu, auto spätne predáš a kúpnu cenu použiješ na akontáciu resp. úhradu novej zvýšenej splátky, tak podľa mňa to treba aj účtovať ako nákup auta a následný predaj. A samotné zaúčtovanie závisí od znenia zmlúv a účtovnej sústavy (ale to už bolo pri lízingoch x-krát popísané a vysvetlené).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    ..ja mám trochu opačný problém-firma odkúpila od prvého leasing.nájomcu predmet leasingu nákladný automobil.
    1. Na splátkovom kalendári je 36 splátok,ale prvých 7 je prečiarknutých /prečiarkli ich v leasingovke/,to sú tie,ktoré uhradil prvý nájomnca.
    Týmto pádom má leasing nie ja 36 mesiacov,ale iba na 29 mesiacov. Je možné tento leasing považovať za daňový výdavok pri dani z príjmov?
    Leasing kratší ako 36 mesiacov nespĺňa podmienky stanovené pre finančný prenájom uvedené v § 2 písm. s) ZoDP. Predpokladám, že skôr ako o "skrátený leasing" pôjde o postúpenie finančného prenájmu, pri ktorom sa bez zmeny ostatných podmienok zmení len osoba nájomcu. Ak máš teda s predchádzajúcim nájomcom a leasingovou spoločnosťou uzavretú zmluvu o postúpení prenájmu, napriek trvaniu zostatku zmluvného vzťahu len 29 mesiacov možno takýto leasing považovať za finančný prenájom a príslušné položky účtovať do daňových výdavkov.
    firma,ktorá bola pôvodný leasing.nájomca predala druhému leasing.nájomcovi nákl.automobil za inú cenu,ako ho kúpili oni /bol už trochu opotrebovaný/
    na faktúre je základ dane a DPH
    môžem uplatniť odpočet tejto DPH?
    Je to dobre naformulované ? Naozaj pôvodná firma auto predala novej ? Nešlo len len postúpenie zmluvy na nového nájomcu za odstupné ? Ak áno, postúpenie práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu je na účely DPH dodaním služby v zmysle § 9 zákona o DPH. Ak je nový nájomca platiteľ DPH a sú splnené vecné a časové podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 až § 51 zákona o DPH, má nárok na uplatnenie odpočtu DPH z fakturovaného odstupného.
    ..prvá splátka bola zaplatená už v decembri /ale automobil ešte v r.2007 nebol prepísaný na nového leazing.nájomcu/.
    môžem si uplatniť odpočet DPH zo splátky zaplatenej v decembri 2007?
    /automobil prihlásia na daň z motor.vozidiel až po prepise,tzn. v r.2008/
    Podľa mňa nie je pre odpočet DPH rozhodujúce prihlásenie automobilu, ale deň nadobudnutia platnosti postúpenia práv. Pokiaľ má príslušnú decembrovú splátku v zmysle faktúry (splátkového kalendára) platiť na základe zmluvy o postúpení leasingu už nový nájomca, má nárok na odpočet tejto splátky.
    Musím však zdôrazniť, že vždy treba vychádzať zo znenia príslušných zmlúv o finančnom prenájme, postúpení a vysporiadaní lízingu. Keďže ich obsah nemoznám, moje návrhy možných riešení môžu byť úplne mimo...

    renatamnch je offline (nepripojený) renatamnch

    renatamnch
    Ano je to už mimo tejto témy, no mne išlo hlavne o odpočet DPH - ale dik aj za tú druhú časť odpovede pomohla mi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.