Zavrieť

Porady

Nákup a zaradenia automobilu do podnikania

Prosím o radu ohľadom nákupu osobného aj nákladného auta, ktoré boli kúpené v 7/07 a v 9/07 ale zaradené do používania boli až v 12/07, kedy bola zaplatená aj daň z motor.vozidiel. Chcela som sa opýtať, či pneumatiky nakúpená na tieto autá v 11/07 môžem zaúčtovať priamo do nákladov - boli kúpené do sumy 30 000,- Sk/ nakoľko autá boli zaradené až v decembri 2007. Môžem si uplatniť odpisy za r. 2007? A odpočet DPH na autá som si mohla uplatniť v mesiaci ich nákupu aj keď boli zaradené neskôr? Účtujem v JU a som platca DPH. Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivetkavrb Pozri príspevok
    Prosím o radu ohľadom nákupu osobného aj nákladného auta, ktoré boli kúpené v 7/07 a v 9/07 ale zaradené do používania boli až v 12/07, kedy bola zaplatená aj daň z motor.vozidiel. Chcela som sa opýtať, či pneumatiky nakúpená na tieto autá v 11/07 môžem zaúčtovať priamo do nákladov - boli kúpené do sumy 30 000,- Sk/ nakoľko autá boli zaradené až v decembri 2007. Môžem si uplatniť odpisy za r. 2007? A odpočet DPH na autá som si mohla uplatniť v mesiaci ich nákupu aj keď boli zaradené neskôr? Účtujem v JU a som platca DPH. Vopred ďakujem.
    Z osobného auta (kategória M) ne je možné uplatniť si DPH, z nákladného áno. Náklady vynaložené pred zaradením áut do užívania sú súčasťou obstarávacej ceny. Ročné odpisy samozrejme môžeš uplatniť, podmienky sú splnené.(vlastnícké právo,zaradenie a využitie na podnikateľské účely)

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    Čiže ak som správne pochopila - tak pneumatiky kúpené v hodnote 24971+ DPH 4744 = 29715,- Sk na nákladné auto zaúčtujem takto:
    24971 - navýšim obstarávaciu cenu
    a 4744 DPH si uplatním v 3.Q/07
    pneumatiky na osobné auto 8740 +1660 DPH = 10400 zaradím tiež k obstarávacej cene a DPH si neuplatním na vstupe.

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    Ešte som narazila na jednu otázočku. Ak boli náhradné diely na nákl.auto kúpené ešte asi 9 dní pred nákupom tohto auta t.j.v 6/07 (auto bolo kúpené v 7/07) mohla som si uplatniť DPH v 6/07 a základ dane navýšim OC.

    ivetkavrb je offline (nepripojený) ivetkavrb

    ivetkavrb
    Ospravedlňujem sa, ale mám rozložené účtovníctvo na stole a chcela som to uzatvoriť. Tak počkám do zajtra. Máš pravdu, treba si aj oddýchnuť. Majte sa pekne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivetkavrb Pozri príspevok
    Ospravedlňujem sa, ale mám rozložené účtovníctvo na stole a chcela som to uzatvoriť. Tak počkám do zajtra. Máš pravdu, treba si aj oddýchnuť. Majte sa pekne.
    Už si dostala odpoveď. Mohla si uplatniť DPH z tých náhr.dielov.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    ivetkavrb Pozri príspevok
    Ospravedlňujem sa, ale mám rozložené účtovníctvo na stole a chcela som to uzatvoriť.


    ..aj my aj my aj my

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Paula Pozri príspevok
    ..aj my aj my aj my
    A keby len jedno rozložené účtu, ale aj viac....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.