Zavrieť

Porady

Účtovanie preddavkov na daň z motorových vozidiel

Ahoj!
Chcela by som vedieť ako sa budú účtovať od januára tohto roka preddavky na daň z motorových vozidiel.
Na nejaký účet ako sa účtuje daň z príjmu? /341???/
Alebo tak ako doteraz na 531 - priamo do nákladov každý mesiac a o rok sa to vyrovná v DP?
Ďakujem.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak. DMV bude určite priznaná, takže ak sa platia preddavky, máš dve možnosti
a) 531/221 - iba na základ úhrady
b) 345/221 - budeš zbierať úhrady a predpis doúčtuješ, ked na konci roka budeš robiť DP k DMV.
=======================
Postup je rovnocenný s DPPO, teda účtovaním 341, tiež máš možnosť účtovať do nákladov na 591....v drvivej väčšine firiem sa táto možnosť nevyužíva.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Mňa auditorka "učila", že o "5xx" v banke účtovať nesmiem, čiže používam metódu b/. Tým, že predkladám klientovi mesačné výsledky, robím si podľa úhrady 345/221 aj ID na rovnakú sumu 531/345 v mesiaci úhrady.
Naposledy upravil Aknazuz : 19.01.08 at 18:35 Dôvod: upresnenie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Aknazuz Pozri príspevok
Mňa auditorka "učila", že o "5xx" v banke účtovať nesmiem, čiže používam metódu b/. Tým, že predkladám klientovi mesačné výsledky, robím si podľa úhrady 345/221 aj ID na rovnakú sumu 531/345 v mesiaci úhrady.
to je v poriadku, ak máš predpis. Ja tiež uprednostňujem spôsob b)
ale tvoj zápis ID do nákladov je v r. 2008 neprijateľný....nemáš DMV-daňové priznanie.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Vyzerá, že k termínu závierky to bude možno aj rezerva. Lebo ani 31-12-07 nebudeme mať priznanie, až 31-1-08.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k termínu 31.12.2008 (!) síce nie, kedže závierku robíme niekedy aj v marci.... tak údaje z DP DMV zaúčtujeme ako záväzok.
Podobne účtujeme mzdy na základe rekapitulácie miezd, ktoprá sa tiež spracuje až po 1.1.2009.
0 0
avelka avelka

avelka je offline (nepripojený) avelka

Ďakujem. Doteraz som to tiež tak robila:
- úhrada 345/221
- predpis 531/345
Len ma teraz domýlili s tým názvom preddavky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
avelka Pozri príspevok
Ďakujem. Doteraz som to tiež tak robila:
- úhrada 345/221
- predpis 531/345
Len ma teraz domýlili s tým názvom preddavky.
pretože teraz sa DMV naozaj bud neuhrádza vôbec alebo len preddavkovo.
predpis 531/345 môžeš zaúčtovať, až budeš mať vypracvované DP k DMV a to bude niekedy v priebehu januára 2009 !!
Ak v priebehu roka 2008 (!) niekto bude platiť DMV, tak to bude iba preddavok a k preddavku sa predpis NEÚČTUJE.
0 0
avelka avelka

avelka je offline (nepripojený) avelka

Ahá, takže to mám celý rok "zbierať" na 345 - analytike a až v roku 2009, keď budem mať DP dať do nákladov. / samozrejme nákladov roka 2008 /
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Al ak to budem "zbierať" na 345, potom v priebehu roka 2007 budem mať skreslený HV o DMV a u dopravnej firmy je to pomerné vysoké číslo a preto aj preddavkyna DMV účtujem predpis preddavkov 531/345 a na základe DP k DMV "upresním" náklady.STretol som sa s názorom, že je v uvedenom prípade účtovať preddavky formou rezerv čo sa mi zdá pomerne komplikované.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Peterka Pozri príspevok
Al ak to budem "zbierať" na 345, potom v priebehu roka 2007 budem mať skreslený HV o DMV a u dopravnej firmy je to pomerné vysoké číslo a preto aj preddavkyna DMV účtujem predpis preddavkov 531/345 a na základe DP k DMV "upresním" náklady.STretol som sa s názorom, že je v uvedenom prípade účtovať preddavky formou rezerv čo sa mi zdá pomerne komplikované.
Preddavky na účet 345, a k 31.12. cez ID 531/345. Výsledok je buď nedoplatok, alebo preplatok.
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Čo v prípade, ak účtovným obdobím je hospodársky rok, ktorý nie je zhodný s kalendárnym? Tvoriť na konci hospodárskeho roka rezervu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

4326 Pozri príspevok
Čo v prípade, ak účtovným obdobím je hospodársky rok, ktorý nie je zhodný s kalendárnym? Tvoriť na konci hospodárskeho roka rezervu?
Tvoriť.
0 0
bsbs bsbs

bsbs je offline (nepripojený) bsbs

Prosím Vás, ak sa majú platiť preddavky, napr. štvrťročné a tie sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Ako tomu mám rozumieť, do konca 31.3. alebo do 30.6.?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bsbs Pozri príspevok
Prosím Vás, ak sa majú platiť preddavky, napr. štvrťročné a tie sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Ako tomu mám rozumieť, do konca 31.3. alebo do 30.6.?
Kedže Q máme v roku 4, tak prvý končí 31.3. druhý 30.6. tretí 30.9., a posledný 31.12..
1 0
bsbs bsbs

bsbs je offline (nepripojený) bsbs

Ďakujem.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

preddavky sa rátajú z r. 52 DzMV? dík
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Môže byť účtovanie aj takéto?

Predpis DzMV = 531/345 (na začiatku roka)
Q. preddavky = 345/221 (v priebehu roka)
Zúčtovanie rozdielu 531/345 + alebo - (na konci roka cez ID po podaní DP DzMV)
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

hmmm....načo ten predpis?
0 0
zuzkasch zuzkasch

zuzkasch je offline (nepripojený) zuzkasch

Presne to vyúčtovanie zaujíma aj mňa. Preddavkovo účtovať je ok. Podla mňa je to prehľadnejšie. Na začiatku roka si vytvorím štvrťročné predpisy a pri splatnosti ma to vždy upozorní, čo treba zaplatiť. Len s tým vyúčtovaním mi to nie je jasné. Mám za rok 2010 daň z MV na nule lebo čo predpis to úhrada. Ale vo vyúčtovaní, čiže január 2011 zistím preplatok. Môžem to odúčtovať z nákladov ešte v roku 2010 ako 345/531?
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Takže to nie je tak, ako písala Kejka, že keďže ide o preddavky - kumuluje sa to na účte 345 a v ďalšom roku na základe podaného daňového priznania zúčtuje s účtom 531? Keďže ide o preddavky, predpis dane sa neúčtuje v priebehu zdaňovacieho obdobia, kedy sú platené?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať