Zavrieť

Porady

kontrola-neuplatnená DPH

Prosím, poraďte, kam mám zaúčtovať nárok na odpočet DPH, ktorý si chcem uplatniť v dodatočnom DP. Nemôžem ho podať, pretože za dané obdobie (2/07) mám otvorenú kontrolu. Uzatvoria ju až v r. 2008 a ja v r. 2007 niekam musím upratať tú sumu. Na 343 nemôžem, lebo by mi nesedel účet s daňovými priznaniami. Jedná sa o sumu DPH cca 8000 Sk. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erika 1982 je offline (nepripojený) Erika 1982

    Erika 1982
    môžeš podať DP na DPH za obdobie, na ktoré ti prišla daňová kontrola? Mne sa to dajako nezdá.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Erika 1982 Pozri príspevok
    môžeš podať DP na DPH za obdobie, na ktoré ti prišla daňová kontrola? Mne sa to dajako nezdá.
    Píšem: nemôžem ho podať

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Adi, keďže k 2/07 budeš mať aj dodatočné, ktoré tvorí pôvodná suma+dodatočná, dodatočným zápisom na 343 vyjadríš aj túto pohľadávku voči DÚ.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Máš tieto možnosti:
    1. ak ti kontrolujú IBA 02/2007, tak si podaj dodatočné za 03/2007.
    2. Môžeš kontrole povedať, že si prišla na túto chybu, nemôžeš síce podať dodatočné, ale kontrola to môže zahrnúť do protokolu o vykonanej kontrole - teda ak ti dovolia doklad zaúčtovať do obdobia 02/2007.
    3. ak potrebuješ DPH iba "upratať" z účtu 343 (v ktorom období to vlastne máš zaúčtované ?), tak sa môžeš vzdať nároku a preúčtuj to na 548-DPH neuplatnená (pripočitateľná položka z ZD pre daň z príjmov)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Braňo Pozri príspevok
    Adi, keďže k 2/07 budeš mať aj dodatočné, ktoré tvorí pôvodná suma+dodatočná, dodatočným zápisom na 343 vyjadríš aj túto pohľadávku voči DÚ.
    nebude mať dodatočné - nemôže ho podať, lebo na toto obdobie má daňovú kontrolu k DPH.

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Ďakujem vám obom, aj ja som uvažovala, že 548 bude najschodnejšia. Firmu to nezabije. Máme tam vysoký odpočet a nechce sa mi ich dráždiť, že chcem ešte 8 000. Ešte raz vďaka

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Oživujem túto tému - kontrola mi neuznala odpočet z jednej faktúry. Je to dosť vysoká čiastka,
    1.) ako mám upraviť účet 343, aby som znížila pohľadáv ku voči DÚ. účet 548 ?
    2.) môžem túto úpravu urobiť do r. 2007, ktorého sa kontrola týka, aj keď ešte nemám protokol, ale viem, ako kontrola dopadla?
    3.) Keďže mi neuznali odpočet, dohodli sme sa s konateľom, že celú faktúru vyhodím z nákladov,
    poradíte, ako?
    Ďakujem za vaše názory
    Naposledy upravil AdaG : 11.02.08 at 09:47

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Na základe kontroly DPH za rok 2006 mi kontrola vylúčila z odpočtu DPH, ktoré som uznala na základe rámcových zmlúv, kde sa píše, že objednávateľ zabezpečí dodávateľovi ubytovanie na vlastné náklady.
    Podľa §49 ZoDPH :Odpočítanie dane platiteľom
    1/ Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
    Na základe uvedeného a rámcovej zmluvy nám vznikla aj daňová povinnosť, nakoľko práce dodané objednávateľom sme fakturovali ďalej.
    Moja otázka znie: mám právo na odpočet DPH podľa uvedenej zmluvy, keďže mi vznikla aj daňová povinnosť?
    Ďakujem vopred za odpovede.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Nik sa nestretol s týmto problémom? Prosím...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ondrejvla Pozri príspevok
    Na základe kontroly DPH za rok 2006 mi kontrola vylúčila z odpočtu DPH, ktoré som uznala na základe rámcových zmlúv, kde sa píše, že objednávateľ zabezpečí dodávateľovi ubytovanie na vlastné náklady.
    Podľa §49 ZoDPH :Odpočítanie dane platiteľom
    1/ Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
    Na základe uvedeného a rámcovej zmluvy nám vznikla aj daňová povinnosť, nakoľko práce dodané objednávateľom sme fakturovali ďalej.
    Moja otázka znie: mám právo na odpočet DPH podľa uvedenej zmluvy, keďže mi vznikla aj daňová povinnosť?
    Ďakujem vopred za odpovede.
    A fakturovali ste to ubytovanie ďalej svojmu dodávateľovi? alebo dodáv. ponížil svoju fakturáciu o ubytovanie? ak nie, nárok na ubytovanie pre dodávateľa nie je daňovým nákladom, a rovnako nie je nárok na odpočet dph.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Tweety Pozri príspevok
    A fakturovali ste to ubytovanie ďalej svojmu dodávateľovi? alebo dodáv. ponížil svoju fakturáciu o ubytovanie? ak nie, nárok na ubytovanie pre dodávateľa nie je daňovým nákladom, a rovnako nie je nárok na odpočet dph.
    V rámcovej zmluve sa píše, že dodávateľ zníži svoju fakturáciu voči odberateľovi, nakoľko tento pre neho zabezpečil a uhradil ubytovacie služby. Jedná sa o veľké stavebné zákazky, my sme tieto služby nefakturovali ďalej nakoľko boli faktúry na zmluvy o dielo, v ktorých sa už nepíše o tom, že ubytovanie uhradí konečný odberateľ. Ubytovanie sme uhradili my na základe rámcovej zmluvy s našim dodávateľom.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Lenka ďakujem, ale mne išlo o dôvod neuznania v odpočte DPH, nakoľko všetky dôvody odpočtu sú uvedené v zmluve a služby boli ďalej fakturované.
    Myslím, že na základe zmluvy nebol porušený §49, ods.1 ZoDPH.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ondrejvla Pozri príspevok
    V rámcovej zmluve sa píše, že dodávateľ zníži svoju fakturáciu voči odberateľovi, nakoľko tento pre neho zabezpečil a uhradil ubytovacie služby. Jedná sa o veľké stavebné zákazky, my sme tieto služby nefakturovali ďalej nakoľko boli faktúry na zmluvy o dielo, v ktorých sa už nepíše o tom, že ubytovanie uhradí konečný odberateľ. Ubytovanie sme uhradili my na základe rámcovej zmluvy s našim dodávateľom.
    1. Zápočet výnosov a nákladov - nie je dovolený §7/6 zák. o účtovníctve. Porušenie aj odstavca 1 toho istého §.
    2. Odberateľ zabezpečil ubytovanie pre dodávateľa - tak mu to mal vyfaktúrovať.
    3. Nárok na odpočet DPH Vám nevznikol, kontrola postupovala správne.
    4. Dané ubytovanie by som posúdil aj ako nedaňový náklad z hľadiska dane z príjmu.
    5. Ubytovanie pri dodávkach stavebných prác - zmluvách o dielo, nehradí konečný odberateľ. Je to nákladom dodávateľa, ktorý s tým musí kalkulovať pri tvorbe cenovej ponuky.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    ondrejvla Pozri príspevok
    Lenka ďakujem, ale mne išlo o dôvod neuznania v odpočte DPH, nakoľko všetky dôvody odpočtu sú uvedené v zmluve a služby boli ďalej fakturované.
    Myslím, že na základe zmluvy nebol porušený §49, ods.1 ZoDPH.
    ... len tak zo zvedavosti by som asi v tejto veci podala elektr. dopyt na daňové riaditeľstvo, počkala si na ich vyjadrenie a následne riešila
    Naposledy upravil petovsan : 13.02.08 at 20:29

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    petovsan Pozri príspevok
    ... len tak zo zvedavosti by som asi v tejto veci podala elektr. dopyt na daňové riaditeľstvo, počkala si na ih vyjadrenie a následne riešila
    Mám za to, že je to zbytočné.

    No možno sa mýlim.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    benka Pozri príspevok
    1. Zápočet výnosov a nákladov - nie je dovolený §7/6 zák. o účtovníctve. Porušenie aj odstavca 1 toho istého §.
    2. Odberateľ zabezpečil ubytovanie pre dodávateľa - tak mu to mal vyfaktúrovať.
    3. Nárok na odpočet DPH Vám nevznikol, kontrola postupovala správne.
    4. Dané ubytovanie by som posúdil aj ako nedaňový náklad z hľadiska dane z príjmu.
    5. Ubytovanie pri dodávkach stavebných prác - zmluvách o dielo, nehradí konečný odberateľ. Je to nákladom dodávateľa, ktorý s tým musí kalkulovať pri tvorbe cenovej ponuky.
    V tomto prípade nešlo o zápočet výnosov a nákladov, ale o zabezpečenie ubytovania pre dodávateľa služieb, o čom bolo dohodnuté v rámcovej zmluve s klauzulou, že u dodávateľa bude adekvátne znížená fakturácia o tieto služby, ktoré uhradil odberateľ.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ondrejvla Pozri príspevok
    V tomto prípade nešlo o zápočet výnosov a nákladov, ale o zabezpečenie ubytovania pre dodávateľa služieb, o čom bolo dohodnuté v rámcovej zmluve s klauzulou, že u dodávateľa bude adekvátne znížená fakturácia o tieto služby, ktoré uhradil odberateľ.
    §2/6 zák. 511/92
    Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.

    §49/2 zák. 222/2004
    Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, kt. použije na na účely svojho podnikania ( od 1.1.08 na dodávky tovarov a služieb ) ako platiteľ ......

    Ubytovanie zabezpečené pre dodávateľa súvisí dodávateľovým podnikaním, nie s Vaším. Preto ste mu ho mali vyfaktúrovať a v takom prípade by ste mali nárok na odpočet dane.

    Mám za to, že dôvody uvedené v mojom predchádzajúcom aj tomto príspevku, dávajú za pravdu kontrolórom.

    Ich možné pochybenie je len v oddôvodnení neuznania odpočtu DPH. Mám za to, že oddôvodniť by to mali §49/2 a nie §49/1 zák. 222/2004 Zz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.