Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, ešte raz by som poprosil o radu.
Spolu s manželkou sme dostali darom od mojich rodičov nehnuteľnosť. Rodičia boli vlastníkmi viac ako 10 rokov. Túto nehnuteľnosť sme predali po 5 rokoch na jar v roku 2007, 5 rokov od nadobudnutia do nášho vlastníctva uplynulo na jeseň v roku 2007 - teda síce v rovnakom zdaňovacom období, ale nie po kalendárne 5 rokoch.
Sme povinní platiť v takomto prípade daň? Ak áno, máme sumu rozdeliť na polovicu a platiť rovnakým dielom, alebo stačí ak planú sumu zahrnie do daňového priznania jeden z nás?
Ak som do nehnuteľnosti počas tých necelých 5 rokov investoval (rekonštrukčné práce), môžem tieto výdavky odrátať zo sumy, ktorú som povinný zdraniť? Ak áno, akými dokladmi musím tie investície zdokladovať? Treba ich priložiť k daňovému priznaniu?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    nie daň neplatíte. Daň z nehnuteľnosti sa neplatí, pokiaľ ste vlastníci 2 roky, ak by ste mali nehnuteľnosť v obchodnom majetku, tak daň neplatíte až po 5 rokoch po vyradení nehnuteľnosti z obch. majetku

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    slovex Pozri príspevok
    nie daň neplatíte. Daň z nehnuteľnosti sa neplatí, pokiaľ ste vlastníci 2 roky, ak by ste mali nehnuteľnosť v obchodnom majetku, tak daň neplatíte až po 5 rokoch po vyradení nehnuteľnosti z obch. majetku
    Podčiarknuté nie je pravda ...
    Zákon o dani z príjmov, §9

    1) Od dane je oslobodený príjem

    a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem 1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a 2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
    b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,...

    V prípade, že ide o nehnuteľnosť, ktorá je v BSM, príjem si môžete rozdeliť na polovicu, prípadne v zmysle § 4 ods.8 Zákona o dani z príjmov sa môžete dohodnúť inak, tzn. príjem si rozdelíte v takom pomere, aký Vám z hľadiska výšky dane najviac vyhovuje.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    Kto mi poradí v tejto veci?
    Ak sú majiteľmi bytu manželia , stačí ak má v byte trvalý pobyt iba jeden dva roky ,alebo musia mať obaja aby sa pri predaji neplatila daň z prímu?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    pivko Pozri príspevok
    Kto mi poradí v tejto veci?
    Ak sú majiteľmi bytu manželia , stačí ak má v byte trvalý pobyt iba jeden dva roky ,alebo musia mať obaja aby sa pri predaji neplatila daň z prímu?
    Ak nesplňajú podmienku vlastníctva 5 rokov, a jeden z manželov nemá ani 2 roky trvalý pobyt v byte, tak z podielu príjmu z predaja pripadajúci na neho musí odviesť daň.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    smith Pozri príspevok
    Ak nesplňajú podmienku vlastníctva 5 rokov, a jeden z manželov nemá ani 2 roky trvalý pobyt v byte, tak z podielu príjmu z predaja pripadajúci na neho musí odviesť daň.
    Neviem či tomu dobre rozumiem, ak manželia predajú byt v ktorom má manželka 2 roky trvalý poby a manžel tam trvalý pobyt nemá, je manžel povinný zdaniť príjem z polovice bytu? Nemôžu sa manželia dohodnúť podľa. par. 4, odst. 8?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Kája. Pozri príspevok
    Neviem či tomu dobre rozumiem, ak manželia predajú byt v ktorom má manželka 2 roky trvalý poby a manžel tam trvalý pobyt nemá, je manžel povinný zdaniť príjem z polovice bytu? Nemôžu sa manželia dohodnúť podľa. par. 4, odst. 8?
    Podľa mňa môže, ale musí to byť písomne.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Veď jasné, že to bude "písomne", aj tak sa predsa tá dohoda nikde neposiela, ale ďakujem ti, lebo ten predchádzajúci príspevok od teba ma zneistil.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Kája. Pozri príspevok
    Veď jasné, že to bude "písomne", aj tak sa predsa tá dohoda nikde neposiela, ale ďakujem ti, lebo ten predchádzajúci príspevok od teba ma zneistil.
    V tom momente ma tá možnosť dohody medzi vlastníkmi BSM ma nenapadlo.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Dobrý deň chcem sa poradiť, manželia predali byt, ktorý kúpili keď ešte neboli manželmi, podielovým vlastníctvom. Minulý rok ho predali už ako manželia. Chcem sa opýtať, stačí tento príjem a k nemu preukázateľne vynaložené výdavky zarátať iba jednému z manželov do daňového priznania, keď majú spoločné BSM? Ďakujem vopred za radu.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Nevie mi nikto poradit prosim?

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    [QUOTE=Robro1;619276]Dobrý deň, ešte raz by som poprosil o radu.
    Spolu s manželkou sme dostali darom od mojich rodičov nehnuteľnosť. Rodičia boli vlastníkmi viac ako 10 rokov. Túto nehnuteľnosť sme predali po 5 rokoch na jar v roku 2007, 5 rokov od nadobudnutia do nášho vlastníctva uplynulo na jeseň v roku 2007 - teda síce v rovnakom zdaňovacom období, ale nie po kalendárne 5 rokoch.

    Ahojte poraďáci.Ani neviem či som dobre zaradený. Poradíte mi?Mám menšiu firmu , účtujeme v JÚ ,plátca DPH.Chcel by som obstarať do firmy chalupu na rekreáciu pre zamestnancov. By tam mohli chodiť v rámci svojho voľna.Len teraz neviem , či k tomu môžem pristupovať , ako k nákupu IM a následne odpisovať...Koľko by sa prípadne taká nehnuteľnosť odpisovala? A ešte jedna otázočka, ako by to bolo potom posudzované pre zamestnancov-nebol by to ako nejaký nepeňažný príjem? Nemám v tom jasno,poradíte mi?Ďakujem, Martin

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    Ahojte poraďáci.Ani neviem či som dobre zaradený. Poradíte mi?Mám menšiu firmu , účtujeme v JÚ ,plátca DPH.Chcel by som obstarať do firmy chalupu na rekreáciu pre zamestnancov. By tam mohli chodiť v rámci svojho voľna.Len teraz neviem , či k tomu môžem pristupovať , ako k nákupu IM a následne odpisovať...Koľko by sa prípadne taká nehnuteľnosť odpisovala? A ešte jedna otázočka, ako by to bolo potom posudzované pre zamestnancov-nebol by to ako nejaký nepeňažný príjem? Nemám v tom jasno,poradíte mi?Ďakujem, Martin[/QUOTE]


    Nikto mi neporadí?Martin

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.