Zavrieť

Porady

Pripojenie do nezabezpecenej siete, je to nezakonne?

ked sa pripojim do nezabezpecenej siete s notebookom nastavim si IP adresu a ich GW do internetu a internetujem si, mozu ma dat preto na sud?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
počula som, že nie. Bežne to majú v hoteloch, ale neviem si rady, neviem sa pripojiť.....
Ako si vyhľadáš, nastavíš tú IP adresu?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pachohybskyzbojnik pachohybskyzbojnik
som učtovnik ako Fantoci
je to na spravcovi siete ci siet neha nezabezpecenu. ale teoreticky ak mas doma takuto siet a niekdo sa ti na nu napoji bez tvojho vedomia, napr. stiahne niake subory a prekroci tvoj limit na stiahnute data a ty to budes muset zaplatit, sposobil ti financu ujmu. ja niesom pravnik ale urcite by to na na trestne oznamenie bolo. dalsia vec je niekomu to dokazat. samozrejme tvoja sietova karta ma priradenu fixnu adresu a zariadenie na ktore sa pripajas ma pravdepodobne moznost zaznamenavat vsetky pristupi.
0 0
pachohybskyzbojnik pachohybskyzbojnik
som učtovnik ako Fantoci
este by som rad dodal ze som si takto internetoval asi dva roky a stale som tu :P
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

skorec1 Pozri príspevok
ked sa pripojim do nezabezpecenej siete s notebookom nastavim si IP adresu a ich GW do internetu a internetujem si, mozu ma dat preto na sud?
Pokiaľ sa pripojíš do Free WiFi so súhlasom poskytovteľa (v kaviarni, hoteli, v nákupnom centre,...), tak je to OK. Ak sa ale niekomu nabúraš do siete, nezáleží od toho, či je zabezpečená alebo nie, tak je to pirátstvo a neoprávnené užívanie.

Keby sused mal bezdrôtový telefón s rovnakou frekvenciou ako ty a telefonoval by na tvoj účet bez tvojho vedomia, myslíš že by to bolo v poriadku? Nič by si susedovi nepovedal?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pachohybskyzbojnik Pozri príspevok
este by som rad dodal ze som si takto internetoval asi dva roky a stale som tu :P
... lebo ťa nikto neodhalil!
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

pachohybskyzbojnik Pozri príspevok
este by som rad dodal ze som si takto internetoval asi dva roky a stale som tu :P
mno, keby som bol na tom mieste ja, tak uz sedis.

Totizto existuju programy, ktore su schopne z tvojho internetoveho prenosu vytiahnut o tebe kopu dat a su volne dostupne na nete. Napriklad len taky pristup pop3 vela napovie o ucastnikovi. minimalne tvoje meno a heslo na postovy ucet. Co potom brani, aby som si prezrel tvoju postu a nasiel ta podla nej. Nemusi byt hned trestne oznamenie. Sediet sa da aj na invalidnom voziku. . Ale ja mam svoju siet poriesenu tak, ze je zabezpecena a ipky mam pevne, samozrejme nie z prednastavenej rady 192.168.1.1-254. Takze ja ta sediet neposlem. Ked ti nahodou niekto zazvoni pri dverach, pozri najprv cez kukatko, ci nema v ruke kus retaze.
0 0
skorec1 skorec1

skorec1 je offline (nepripojený) skorec1

pachohybskyzbojnik Pozri príspevok
je to na spravcovi siete ci siet neha nezabezpecenu. ale teoreticky ak mas doma takuto siet a niekdo sa ti na nu napoji bez tvojho vedomia, napr. stiahne niake subory a prekroci tvoj limit na stiahnute data a ty to budes muset zaplatit, sposobil ti financu ujmu. ja niesom pravnik ale urcite by to na na trestne oznamenie bolo. dalsia vec je niekomu to dokazat. samozrejme tvoja sietova karta ma priradenu fixnu adresu a zariadenie na ktore sa pripajas ma pravdepodobne moznost zaznamenavat vsetky pristupi.
ok, budem aj ja prirovnavat, ked nezamknes auto a nechas tam 10000sk, a povies policajtom ze si nezamkol, co ti povedia? a ta akoze "fixna" adresa sa zmeni za 10sekund, asi ked sprostretkujem internet tak sa musim nejako branit nie? aby sa mi nenapajali na môj net... no a ked sa neikto nepripoji na na cudzieho a nespôsobu nu nijake skody, len sa pozrie v ramci vzdelavania ako to ma ponastavovane, dokonca ma aj ucet (demo a heslo demo) kde sa mozes pozret ako co funguje ale nic stym nenarobis, len sa pozeras, myslis ze ta zato budu sudit? no ako sa jednoducho pripojit na nezabezpecenu siet a vyuzit internet tak to je jednoduche ako facka, jednoducho treba zistit aku ma GW do internetu a IP adresu subnetu, ja nato pouzivam program The Dude od mikrotiku ktory mi prehlada celu siet a potom si manuvalne nastavim IP/TCP ale ako sa da dostat na zabezpecenu siet tak to neviem...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Podla mna ak ma niekto nezabezpecenu siet, tak ma smolu. Myslim, ze clovek sa moze pripojit dokonca aj nechtiac na taku siet, takze za to asi tazko niekoho davat na sud. Ak j abudem mat v stvorizbovom byte Wifi router v prvej izbe a budem sa pripajat zo stvrej izby, tak sam nebudem vediet, ci sa pripajam na svoju, alebo na susedovu , ktory ma router hned za stenou, ak obaja budeme mat nezabezpecenu siet.
0 0
Ľuboslav Ľuboslav

Ľuboslav je offline (nepripojený) Ľuboslav

skryt wifi siet a nastavit filtrovanie mac adries dokaze podla navodu aj cvicena opica. nie je to ziadne non plus ultra bezpecnostne opatrenie ale kto nachce aby sa nan pripajali cudzi ludia ma na to ako administrator moznosti dost. takisto by som rad videl ako by dotycny na sude (podotykam slovenskom sude) dokazoval akaze mu to vlastne vznikla majetkova ci ina ujma - alebo moze zazalovat mrkvosoft ze sa okna snazia pripojit vsade a same od seba. btw.nikomu sa do siete nepripajam naopak mam svoju nastavenu ako verejnu a nestaram sa ci ju niekto pouzije (ak sa mi nebude chciet v nicom hrabat alebo pretazovat pripojenie)
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

misomiso Pozri príspevok
Podla mna ak ma niekto nezabezpecenu siet, tak ma smolu. Myslim, ze clovek sa moze pripojit dokonca aj nechtiac na taku siet, takze za to asi tazko niekoho davat na sud. Ak j abudem mat v stvorizbovom byte Wifi router v prvej izbe a budem sa pripajat zo stvrej izby, tak sam nebudem vediet, ci sa pripajam na svoju, alebo na susedovu , ktory ma router hned za stenou, ak obaja budeme mat nezabezpecenu siet.
Tak toto je dobre zakryvanie pravdy. Kazdy router vysiela aj tzv. ssid, co je oznacenie siete a zaroven ma aj svoju MAC adresu, ktora je jedinecna. Podla nej si ten svoj vlastny router, alebo ap spoznas na prvy pokus. Takze musis velmi dobre vediet, kam a za akym ucelom sa pripajas.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

skorec1 Pozri príspevok
ok, budem aj ja prirovnavat, ked nezamknes auto a nechas tam 10000sk, a povies policajtom ze si nezamkol, co ti povedia? a ta akoze "fixna" adresa sa zmeni za 10sekund, asi ked sprostretkujem internet tak sa musim nejako branit nie? aby sa mi nenapajali na môj net... no a ked sa neikto nepripoji na na cudzieho a nespôsobu nu nijake skody, len sa pozrie v ramci vzdelavania ako to ma ponastavovane, dokonca ma aj ucet (demo a heslo demo) kde sa mozes pozret ako co funguje ale nic stym nenarobis, len sa pozeras, myslis ze ta zato budu sudit? no ako sa jednoducho pripojit na nezabezpecenu siet a vyuzit internet tak to je jednoduche ako facka, jednoducho treba zistit aku ma GW do internetu a IP adresu subnetu, ja nato pouzivam program The Dude od mikrotiku ktory mi prehlada celu siet a potom si manuvalne nastavim IP/TCP ale ako sa da dostat na zabezpecenu siet tak to neviem...
To sa tu teraz akoze chvalis, aky si hacker a macher? Alebo nas navadzas na nezakonne konanie. Len tak medzi nami, prezeranie cudzej siete moze byt oznacene za obmedzovanie sukromia, alebo sobnej slobody, mam taky pocit ze porusis aj zakon o ochrane osobnych udajov. Takze si daj pohov, aby ta niekto z tu pritomnych nenahlasil adminovi portalu, lebo tu su iste pravidla. A mimochodom, filter mac adries, pripadne ip filter, pripadne wep, alebo wpa sifrovanie je zatial dostatocne na takychto typkov. Bytovi architekti tiez len tak v ramci vzdelavania nechodia od domu k domu a neskusaju, kto nema zamknute, aby sa pozreli, ako maju zariadeny byt. Uff, ale som sa rozkokosil.
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Ľuboslav Pozri príspevok
skryt wifi siet a nastavit filtrovanie mac adries dokaze podla navodu aj cvicena opica. nie je to ziadne non plus ultra bezpecnostne opatrenie ale kto nachce aby sa nan pripajali cudzi ludia ma na to ako administrator moznosti dost. takisto by som rad videl ako by dotycny na sude (podotykam slovenskom sude) dokazoval akaze mu to vlastne vznikla majetkova ci ina ujma - alebo moze zazalovat mrkvosoft ze sa okna snazia pripojit vsade a same od seba. btw.nikomu sa do siete nepripajam naopak mam svoju nastavenu ako verejnu a nestaram sa ci ju niekto pouzije (ak sa mi nebude chciet v nicom hrabat alebo pretazovat pripojenie)
Aby som ta vyviedol z omylu, pouzijem take oblubene priklady. Ak budes mat studnu, z ktorej vyteka voda pod tlakom, ktorym dokazes zalievat aj tie najvzdialenejsie plody v zahrade, tak to je super. V tej studni je nekonecne mnozstvo vody. Niekto zacne tiez odoberat vodu od teba. Sice vody je stale dost, ale tym odberom je tlaku menej a tvoje vzdialene plodiny v zahrade vadnu. To by ta myslim, ze stvalo. A ty nemas schopnosti, aby si odhalil, kde je zakopany pes, resp. odberatelove potrubie. Takze ja by som na slovenskom sude, dokazal a bez problemov, ze mi vznikla majetkova ujma na plodoch mojej prace, ktore som vypestoval prostrednictvom rychleho a kvalitneho internetu. Tak takto by to asi bolo, keby som to hnal do extremu.
0 0
pachohybskyzbojnik pachohybskyzbojnik
som učtovnik ako Fantoci
robovi Pozri príspevok
mno, keby som bol na tom mieste ja, tak uz sedis.

Totizto existuju programy, ktore su schopne z tvojho internetoveho prenosu vytiahnut o tebe kopu dat a su volne dostupne na nete. Napriklad len taky pristup pop3 vela napovie o ucastnikovi. minimalne tvoje meno a heslo na postovy ucet. Co potom brani, aby som si prezrel tvoju postu a nasiel ta podla nej. Nemusi byt hned trestne oznamenie. Sediet sa da aj na invalidnom voziku. . Ale ja mam svoju siet poriesenu tak, ze je zabezpecena a ipky mam pevne, samozrejme nie z prednastavenej rady 192.168.1.1-254. Takze ja ta sediet neposlem. Ked ti nahodou niekto zazvoni pri dverach, pozri najprv cez kukatko, ci nema v ruke kus retaze.
moriak mne na dvore beha pitbull
0 0
Ľuboslav Ľuboslav

Ľuboslav je offline (nepripojený) Ľuboslav

robovi Pozri príspevok
Aby som ta vyviedol z omylu, pouzijem take oblubene priklady. Ak budes mat studnu, z ktorej vyteka voda pod tlakom, ktorym dokazes zalievat aj tie najvzdialenejsie plody v zahrade, tak to je super. V tej studni je nekonecne mnozstvo vody. Niekto zacne tiez odoberat vodu od teba. Sice vody je stale dost, ale tym odberom je tlaku menej a tvoje vzdialene plodiny v zahrade vadnu. To by ta myslim, ze stvalo. A ty nemas schopnosti, aby si odhalil, kde je zakopany pes, resp. odberatelove potrubie. Takze ja by som na slovenskom sude, dokazal a bez problemov, ze mi vznikla majetkova ujma na plodoch mojej prace, ktore som vypestoval prostrednictvom rychleho a kvalitneho internetu. Tak takto by to asi bolo, keby som to hnal do extremu.
nesuhlasim.
- za prve miesas hrusky s jablkami
- za druhe ked uz spominas tie studne tak co je trestne na tom vykopat si studnu napojenu na rovnaky podzemny zdroj ako ma sused? (nema to nic spolocne s tym o com sa tu hovori ale zacal si s tym prvy)
- za tretie ked uz sme u toho majetku tak si povinny si ho zabezpecit proti kradezi takze so svojou logikou by si sa asi dost divil keby si ohlasil policajtom ze ti odcuzili auto ktore si nechal stat cez noc v nejakej zapadlej ulicke odomknute nastartovane s klucami v zapalovani a oni ti vyrubili pokutu a asi by ti nepomohlo keby si im vysvetloval ze "...ty nemas schopnosti, aby si odhalil, kde je zakopany pes..." - nemyslis?
- za stvrte ako konkretne by si teda dotycnemu co sa k tvojej sieti pripojil bez tvojho suhlasu ale v nicom sa ti nehrabal zadne udaje neskopiroval nic neposkodil a ani necital a ani ti ju nepretazil len si pozrel zopar webovych stranok dokazoval majetkovu ci inu ujmu respektive aj umysel (pretoze u tohto konania sa obavam ze bez dokazania umyslu by si varil z vody nakolko dotycny moze mat tiez internet a pripajat sa k nemu prostrednictvom wifi routera takze k tvojmu ho automaticky a mozno proti jeho voli pripojil soft od mrkvosoftu)
Naposledy upravil Ľuboslav : 23.01.08 at 17:55
0 0
skorec1 skorec1

skorec1 je offline (nepripojený) skorec1

robovi Pozri príspevok
To sa tu teraz akoze chvalis, aky si hacker a macher? Alebo nas navadzas na nezakonne konanie. Len tak medzi nami, prezeranie cudzej siete moze byt oznacene za obmedzovanie sukromia, alebo sobnej slobody, mam taky pocit ze porusis aj zakon o ochrane osobnych udajov. Takze si daj pohov, aby ta niekto z tu pritomnych nenahlasil adminovi portalu, lebo tu su iste pravidla. A mimochodom, filter mac adries, pripadne ip filter, pripadne wep, alebo wpa sifrovanie je zatial dostatocne na takychto typkov. Bytovi architekti tiez len tak v ramci vzdelavania nechodia od domu k domu a neskusaju, kto nema zamknute, aby sa pozreli, ako maju zariadeny byt. Uff, ale som sa rozkokosil.
s cim sa mam preboha chvalit? ze si viem nastavit IP adresu a GW do internetu aby mi isiel? hadam to vie asi kazdy... a kto nie tak tu si to precita... no tak teraz si ma dostal, to akoze teraz ma kazdy bude zalovat komu som sa pozrel do nastaveniach siete ked ma tam vytvoreny demo!!!!!!!!!!! vies kolko je toho na internete??? ucet ktory je urceny jedie k nahliadnutiu a vytvara sa zamerne, to znamena ze sa tam da len pozerat neda sa tam viac nic! ktomu sluzi ten demo ucet! chapes? si postuduj stranky miktoriku a tam si docitas ze vytvaras viacej ucty, ucet pre administratora a ucet preostatnych uzivatelov...

for Ľuboslav, plne stebou suhlasim a na vlastnej kozi som zazil a riesilo sa to s policajtmi! ak si nezamknes auto je to tvoj problem! alebo si nechas vnom cenne veci! to ti sami povedia policajti!
Naposledy upravil skorec1 : 23.01.08 at 17:56
0 0
Ľuboslav Ľuboslav

Ľuboslav je offline (nepripojený) Ľuboslav

robovi Pozri príspevok
Tak toto je dobre zakryvanie pravdy. Kazdy router vysiela aj tzv. ssid, co je oznacenie siete a zaroven ma aj svoju MAC adresu, ktora je jedinecna. Podla nej si ten svoj vlastny router, alebo ap spoznas na prvy pokus. Takze musis velmi dobre vediet, kam a za akym ucelom sa pripajas.
nesuhlasim. napriklad op sys windows vista od mrkvosoftu pripoji notebook so zapnutou wifi kartou automaticky k akemukolvek viditelnemu nezabezpecenemu ap v jeho dosahu - je mu srdecne jedno ci je majitelov alebo susedov. btw co ma co sused presahovat svojim signalom do mojho domu? co ak pouziva silnu antenu a chce mi takto sposobit zdravotnu ujmu - mam ho zalovat?
0 0
robovi robovi

robovi je offline (nepripojený) robovi

Akosi som vas nasrdil chlapci. Asi by ste si mali prestudovat prislusnu legislativu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
načo riešiť takéto hraničné situácie....?
Je rad nezabezpečených sietí, napr. hotely, kaviarne, celá mestská časť rieši takto možnosti prístupu.....
napriek tomu sa do nich neviem dostať, pripojenie zlyhá.Tak len, či je to len reklamný trik tých organizácií, ktoré "akože" poskytujú širšie možnosti.
Naposledy upravil KEJKA : 23.01.08 at 20:53
0 0
Ľuboslav Ľuboslav

Ľuboslav je offline (nepripojený) Ľuboslav

robovi Pozri príspevok
Akosi som vas nasrdil chlapci. Asi by ste si mali prestudovat prislusnu legislativu.
doteraz som si myslel ze sme tu vsetci dospeli ale tymito prezieravymi vykrikmi do tmy namiesto argumentov si ma presvedcil o opaku. btw ja som splachovaci - mna nenaseries ale zjavne nemas ziadne pravne povedomie a najblizsie si sa k sudu dostal tak cez tv obrazovku pretoze inac by si musel vediet co vsetko musi obsahovat zaloba a ako musi byt konkretna (nie sme v usa kde je mozne zalovat aj boha za spackany zivot-aj ked v tomto konkretnom pripade dotycny neuspel).
este raz zopakujem ze verejny ap je verejny a pripojit sa nan moze kazdy. ina situacia by nastala ak by si svoj ap akymkolvek sposobom (aj zufalo nedostatocnym) chranil a niekto by sa nan pripojil s tym ze by musel tuto ochranu prelomit - ale o ziadnom prelamovani ochran rec nebola.
Naposledy upravil Ľuboslav : 23.01.08 at 20:20
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No chlapci ja som tu nikdy nesiril navody n anelegalne konanie a nechem tak robit ani teraz. A tiez ma nebavi zapajat sa do nejakych osobnych sporov.

Ale jedno je iste - ak sa ma hovorit o kradezi, tak musi byt splena podmienka, ze zlodej prekonal nejaku prekazku. Myslim, ze by ste neuspeli ani aplikaciou zakona o ochrane udajov. Napr. ak si zabudnete svoju zdravotnu dokumentaciu na lavicke v parku, tazko asi mozete zalovat toho, kto si v nej cita. Skor naopak - zalovat by sa dala osoba, ktora svojou nedbanlivostou zapricinila, ze zdravotne karta sa ocitla na verejne pristupnom mieste.

K tym sietam. Ja ma Orange, pripajam sa cez GSM, malokedy cez Wifi. Ale je vseobecne zname, ze mnohe subjekty poskytuju verejne pristupne pristupove body do internetu. Napriklad sa pisalo o tom, ze Hviezdoslavove nam. v Blave mesto nechalo pokryt signalom, ktory je miozne vyuzivat zadarmo. (Neviem, ci to stale funguje, pripadne niekto doplnte). Ak budem teda sediet na tomto namesti, alebo niekde napr. v hoteli, kde je podobna siet, ako zistim, ci som napojeny na free mestsku siet, alebo na chlapika, pod ktoreho oknom sedim, a ktory se nezabezpecil siet? Pokial viem, moj notebook sa velmi nestara, kde sa pripaja.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať