Zavrieť

Porady

DPH + nehnuteľnosť a prenájom

Čaute poraďáci,

mám jednu sro, kde sa mi to poriadne zamotalo ohľadne nehnuteľností a DPH ide o 2 prípady:

1. Sro má v prenájme jednu budovu od FO - nepodnikateľa. Ten ju dovolil zrekonštruovať, technické zhodnotenie bude sro odpisovať, pričom stavebná firma vystavila za rekonštrukčné práce faktúru takmer na 2,5 mil . Sk s DPH. V budove má spomínaná sro vlastnú prevádzku ale zároveň prenajíma /so súhlasom majiteľa /priestory lekárovi - neplatcovi DPH. Aké čiastku z faktúry za rekonštrukcie môžem uplatniť pri odpočte? Ako si ju mám vypočítať, keď podľa toho, čo som čítala na porade - pri prenájme priestorov s oslobodením nemám nárok na odpočet pri rekonštrukčných prácach???

2. Sro A má v prenájme priestory od mesta. Tento nájom mesto fakturuje bez DPH. Sro A sa od IV. Q 2007 stala platcom DPH, pričom uvedené priestory ďalej prenajíma so súhlasom mesta ďalšej sro B - platcovi. Môže sa sro A rozhodnúť či bude nájom fakturovať sro B s DPH alebo bez DPH? Ide o to,že sro A má aj lekáreň takže koeficient používa tak, či tak. Čo je podľa Vás lepšie a výhodnejšie pre sro A???

Prosím, prosím poraďte mi !!!

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    DPH + nehnuteľnosť a prenájom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.