Zavrieť

Porady

opäť ten koeficient DPH

prosím o radu - už som celá dopletená :-(
popis situácie: firma A - štvrťročný platca dph dostáva mesačne faktúry za nájom priestorov s dph. Kedže jeho sestra firma B využívala tieto priestory v 2007 taktiež, rozhodla sa firma A, že prefakturuje pomernú časť nájomného a nákladov 2007 na firmu B (podla podielu na celkových výnosoch). Firma B nie je však platca DPH a tak nájomné bude pre firmu B bez dph, čim firme A vznikne koeficient. Viem ako vypočítam koeficient, no neviem ako uplatniť pomerné odpočítanie dane. Faktúra bude s dátumom 31.12.2007 a je v 2007. Koeficient mám nahlásiť na DU v akej lehote? Krátiť budem len 4.Q 2007? alebo musím robiť dodatočné DP za 1-3 Q 2007? Alebo mám vystaviť faktúru až v januári 2008 čím by som pomohla a nekomplikovala r 2007 - ved reálne výnosy sa mi podarilo definitívne predložiť až 20.1.08?!
Pri pomernom odpočítaní mám krátiť všetky vstupy alebo to musím deliť na tie 3 kategórie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Dovolím si trocha tento dlhý prpíbeh rozdeliť :
    gemerka Pozri príspevok
    prosím o radu - už som celá dopletená :-(
    popis situácie: firma A - štvrťročný platca dph dostáva mesačne faktúry za nájom priestorov s dph. Kedže jeho sestra firma B využívala tieto priestory v 2007 taktiež, rozhodla sa firma A, že prefakturuje pomernú časť nájomného a nákladov 2007 na firmu B (podla podielu na celkových výnosoch).
    Firma A sa nemôže rozhodnúť ... potrebuje mať uzatvorenú podnájomnú zmluvu s firmou B, pričom možnosť podnájmu musí byť schválená prenajímateľom ...
    Podčiarknuté nechápem - čo má výška nájomného s celkovými výnosmi ?

    gemerka je offline (nepripojený) gemerka

    gemerka
    vdaka za promptnu odpoved. Jasné, že zmluva už je aj prenajímateľ súhlasí. Obe firmy majú rovnakú činnosť a ako najobjektívnejší ukazovateľ na podelenie si nákladov poslúžil pomer výnosov firmy A a firmy b na spoločných výnosoch.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Asi si sedím na kábli - majú nejaké "spoločné" výnosy, tzn., že podnikajú spoločne na základe nejakej zmluvy ?

    gemerka je offline (nepripojený) gemerka

    gemerka
    prenajímateľ nechcel prenajať priestory firme B lebo nie je platca dph. Firmy A a B sú jazykovky a tak firma A má na sebe celé nájomné a pomocou zmluvy sa rozhodli spoločné nájomné rozdeliť pomerom podľa dosahovaných výnosov. Iste že to nie je celkom OK, ale tak sa rozhodli.
    Johanka, ale skús mi pomôcť prosím s tým pomerným odpočítaním dane a kedy vystavit fakturu december ci január odhliadnuc od vyššie uvedeného. Dakujem vopred, verím že pomôžeš

    opäť ten koeficient DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.