Zavrieť

Porady

Splátka DPH

Ahojte!
Má niekto skúsenosť s odkladom platenia DPH?
Mám klienta, ktorý chce uhradiť DPH aspoň v troch splátkach. Dá sa to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    aňuša Pozri príspevok
    Ahojte!
    Má niekto skúsenosť s odkladom platenia DPH?
    Mám klienta, ktorý chce uhradiť DPH aspoň v troch splátkach. Dá sa to?
    Zákon o DPH hovorí:

    § 78
    Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti

    (1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a.

    Nikde sa neuvádza možnosť úhrady dane v splátkach.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ja trochu doplním. Zákon o DPH hovorí o splatnosti DPH a venuje sa len tomuto druhu dane.
    Máme zákon o správe daní a poplatkov venujúci sa všeobecne daniam a pravidlám v tejto oblasti. V zákone 511/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov máme paragraf 59..,ktorý v nasledovných odsekoch hovorí:

    2/ Správca dane môže povoliť odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach, len ak dlžná suma bude zabezpečená podľa tohto zákona (§ 71) alebo niektorým zo spôsobov zabezpečenia záväzkov podľa osobitného zákona. /§ 71 pojednáva o záložnom práve/
    3/ Ak daňový subjekt žiada o povolenie odkladu platenia dane z príjmov alebo dane z pridanej hodnoty, alebo spotrebných daní, alebo o povolenie platenia týchto daní v splátkach, predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie.
    4/ Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najviac na dvanásť mesiacov odo dňa splatnosti dane alebo rozdielu dane.
    5/ Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najskôr odo dňa doručenia rozhodnutia o povolení odkladu platenia dane alebo rozhodnutia o povolení platenia dane v splátkach.

    Mám aj osobné skúseností, keď správca dane povolil platenie DPH v splátkach, takže treba vypracovať finančnú analýzu a podať žiadosť v zmysle predmetného paragrafu po dohode so správcom...

    aňuša je offline (nepripojený) aňuša

    veselá kopa aňuša
    Presne som aj ja o tomto čítala "predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie". Môžeš mi v tom trochu pomôcť ak máš s tým skúsenosť?

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    aňuša Pozri príspevok
    Presne som aj ja o tomto čítala "predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie". Môžeš mi v tom trochu pomôcť ak máš s tým skúsenosť?
    Tlačivo k tomu mi dali na DÚ. Môžem potvrdiť, že klientovi na základe žiadosti + potrebných príloh, povolili platenie DPH na splátky.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    aňuša Pozri príspevok
    Presne som aj ja o tomto čítala "predloží analýzu svojej finančnej a ekonomickej situácie". Môžeš mi v tom trochu pomôcť ak máš s tým skúsenosť?

    Samozrejme by Vám k tomu mala pomôcť Súvaha a VZaS k danému dátumu. Z toho je vidno najlepšie Vaša finančná situácia. /nepredkladala som osobne, len viem o firme, ktorá také povolenie obdržala/.
    K tomu by som priložila komentár s dôvodmi prečo som nie schopná splatiť DPH teraz naraz a ak by som musela neodkladne zaplatiť viedlo by to k ohrozeniu existencie firmy.

    aňuša je offline (nepripojený) aňuša

    veselá kopa aňuša
    Veľmi pekne Vám ďakujem, len neviem či to vybavia zajtra ( posledný deň)..........poniektorý klienti sú nerozhodný......
    Keďže účtujem v JU tak snáď postačí výkaz P a V a majetku a záväzkoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.