Zavrieť

Porady

Precenenie skladových zásob a rozdiely z inventúry.

Robím jed. účtovníctvo v lekárni.
Na konci roka 2007 sa robila inventúra zásob, kde sa zistilo manko cca. 50 tis korún. Manko vžak nevzniklo krádežou, ale zámenou tovaru za iný. Ako to mám zaúčtovať?
Následne bolo vykonané aj precenenie, nakoľko ceny liekov su regulované ministrestvom. Ako zaúčtovať výsledok precenenia?
Ovplyvnia tieto dva pohyby DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Inventúrny rozdiel by som dal do spotreby. Keďže sa nejedná o krádež, DPH z rozdielu neodvádzaš.
    Pri preceňovaní zásob meníš predajnú cenu, takže DPH ti to ovplyvní až pri predaji. (Bude asi vyššia.)
    človiečik Vladimír Ozimý
    Pasztorka Pozri príspevok
    Robím jed. účtovníctvo v lekárni.
    Na konci roka 2007 sa robila inventúra zásob, kde sa zistilo manko cca. 50 tis korún. Manko vžak nevzniklo krádežou, ale zámenou tovaru za iný. Ako to mám zaúčtovať?
    Následne bolo vykonané aj precenenie, nakoľko ceny liekov su regulované ministrestvom. Ako zaúčtovať výsledok precenenia?
    Ovplyvnia tieto dva pohyby DPH?
    akou zámenou. Môžeš to bližšie popísať...lebo ak niečo zamením tak niekde vznikol prebytok a niekde manko nie?

    Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

    Pasztorka
    Zámena vznikla pri výdaji liekov. Vydal sa iný liek, ako sa mal vydať, prípadne iná "sila" lieku, iné množstvo. Niečoho boli nadbytky, iného zase chýbalo. Celkovo, keď sa to zrátalo, vznikla škoda cca. 50 tis. korún.

    Takže inventúrny rozdiel mám dať do réžie?? A aj ten rozdiel z precenenia mám dať do réžie?????

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    Pasztorka Pozri príspevok
    Zámena vznikla pri výdaji liekov. Vydal sa iný liek, ako sa mal vydať, prípadne iná "sila" lieku, iné množstvo. Niečoho boli nadbytky, iného zase chýbalo. Celkovo, keď sa to zrátalo, vznikla škoda cca. 50 tis. korún.

    Takže inventúrny rozdiel mám dať do réžie?? A aj ten rozdiel z precenenia mám dať do réžie?????
    Píšeš, že účtuješ v JÚ. Výdavky Ti to predsa ovplyvnilo vtedy, keď si tie lieky kupovala. Takže rozhodne to do réžie nedávaj, bolo by to vo výdavkoch dva krát.
    Postup, ktorý je uvedený v príspevku 1 je pre PÚ spôsob A.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    Pasztorka Pozri príspevok
    Tak teda ako to zaúčtovať???
    v peňažnom denníku neúčtuješ. Inventarizčný rozdiel ti upraví stav zásob, čiže ho zohľadníš vo výkaze o majetku a záväzkoch. Spravís si interný doklad o tom, kde len uvedies že vznikol inv. rozdiel a o tu sumu sa upravuje stav zasob.

    mimochodom , to ako sa môže stať že lekáreň vydá iný liek ako mala? to akože tu už nikto nič negarantuje....?

    dusan204 je offline (nepripojený) dusan204

    dusan204
    Tance: DAKUJEM.

    No stat sa to moze velmi lahko. Pride pacient s liekom s balenim 10 tbl, omylom dostane 30 tbl. Recept sa odnesie na kontrolu, kontrola opravi podla receptu na 10 tbl. 20 tbl je manko, nakolko 99% ludi sa neprizna, alebo si nevsimne, ze dostalo vacsie balenie.
    Praca ako kazda ina, ludia robia chyby.

    dusan204 je offline (nepripojený) dusan204

    dusan204
    Prepacte, prispevok som pisala ja PASZTORKA, len som u otca a prihlasilo ma automaticky pod nim...

    Precenenie skladových zásob a rozdiely z inventúry.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.