Zavrieť

Porady

minimalna mzda

..prosim poradte...
.. zamestnanec ma minimalnu mzdu, v danom mesiaci mal viac dni dolovenky - vychádza mu mensia mzda, ako je zakonom daná. Co sa týka odvodov, ratajú sa z 8100, tak ako treba. Je problem, ak je mu vyplatena mensia mzda, ako je zakonom dana, cca. 40Sk menej??
Dakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    janka666 Pozri príspevok
    ..prosim poradte...
    .. zamestnanec ma minimalnu mzdu, v danom mesiaci mal viac dni dolovenky - vychádza mu mensia mzda, ako je zakonom daná. Co sa týka odvodov, ratajú sa z 8100, tak ako treba. Je problem, ak je mu vyplatena mensia mzda, ako je zakonom dana, cca. 40Sk menej??
    Dakujem....
    Áno, je to problém. Musí dostať hrubú mzdu 8100,-.
    Myslím, že v takomto prípade sa navyšuje priemer za dovolenku. Aspoň tak to tu bolo radené.

    janka666 je offline (nepripojený) janka666

    janka666
    ..dakujem..ale ako mam navysit priemier za dovolenku???
    Hrubá mzda je 8100 Sk.. ale cistá vychádza menej....

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Za dovolenku sa priemer navyšovať nemôžeš.
    Ak má hrubú mzdu 8.100,-- Sk, tak je to v poriadku. Ak by nemal, doplatíš len rozdiel do minimálnej mzdy.
    V softe býva kolónka : doplatok do min. mzdy.
    Ak ju nemáš, nie je problém so ju vytvoriť.

    janka666 je offline (nepripojený) janka666

    janka666
    ... otazocka este..aky je minimalny mesacny dovolenkovy priemer, ak je odmenovany zamestnanec mesacnou mzdou???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    janka666 Pozri príspevok
    ... otazocka este..aky je minimalny mesacny dovolenkovy priemer, ak je odmenovany zamestnanec mesacnou mzdou???
    Priemerku pre náhrady počítame z kvartálu, takže nemôžeme hovoriť o minimálnej a max.sume.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Dovolenkový priemer sa ráta za predchádzajúci štvrťrok.
    Nepoznám výraz minimálny dovolenkový priemer.
    Ja som o ňom rozhodne ešte nikdy nepočula.
    Prosila by som o názor / ak by sa dalo /iných pordákov.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    janka666 Pozri príspevok
    ..dakujem..ale ako mam navysit priemier za dovolenku???
    Hrubá mzda je 8100 Sk.. ale cistá vychádza menej....
    No a v čom je potom problém? Minimálna mzda stanovená zákonom je 8100,- a to sa hovorí o hrubej mzde. Koľko dostane na ruku, vlastne už nie je vzhľadom na minimálnu mzdu vôbec podstatné.

    janka666 je offline (nepripojený) janka666

    janka666
    ..a ak mal zamestnanec v danom mesiaci dovolenku.. nevychadza mi hruba mzda 8100... ale menej... mam mu doplatit do 8100,alebo je to tak spravne...

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    jamis Pozri príspevok
    Dovolenkový priemer sa ráta za predchádzajúci štvrťrok.
    Nepoznám výraz minimálny dovolenkový priemer.
    Ja som o ňom rozhodne ešte nikdy nepočula.
    Prosila by som o názor / ak by sa dalo /iných pordákov.
    Pozri Zákonník práce §134:
    (5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    janka666 Pozri príspevok
    ..dakujem..ale ako mam navysit priemier za dovolenku???
    Hrubá mzda je 8100 Sk.. ale cistá vychádza menej....
    janka666 Pozri príspevok
    ..a ak mal zamestnanec v danom mesiaci dovolenku.. nevychadza mi hruba mzda 8100... ale menej... mam mu doplatit do 8100,alebo je to tak spravne...
    Dávaš nám chaotické informácie.
    V jednom príspevku píšeš, že hrubá mzda je 8100 len čistá vychádza menej, a v nasledujúcom pre zmenu, že zamestnanec mal dovolenku a nevychádza mu hrubá mzda 8100.
    Jednoduchá odpoveď na tvoj problém je, že jeho mesačná hrubá mzda musí byť minimálne 8100,-. Pokiaľ mu vyšla s dovolenkou menej, musíš navýšiť priemerný zárobok tak, aby jeho mzda bola 8100,- /viď príspevok vyššie od Janky Motyčkovej/.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.