Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - zdedená a následne predaná nehnuteľnosť

Dobrý deň chcela by som sa poradiť. Nehnuteľnosť bola zdedená po smrti rodičov dvoma súrodencami. S tým, že jeden je nesvojprávny v ústave a druhý je poručník. Druhý nehnuteľnosť predal za 300 tisíc. Prvému nevyplatil polovicu, ale zaplatil ústavu, v ktorom je opatrovaný sponzorský dar.
Je potrebné podať daňové priznanie k dani z príjmov? Z akej sumy sa bude daň vypočítavať? Je možné si uplatniť nejaké výdavky (náklady za notára pri dedičskom konaní atď.)? Ďakujem pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lekon Pozri príspevok
    Dobrý deň chcela by som sa poradiť. Nehnuteľnosť bola zdedená po smrti rodičov dvoma súrodencami. S tým, že jeden je nesvojprávny v ústave a druhý je poručník. Druhý nehnuteľnosť predal za 300 tisíc. Prvému nevyplatil polovicu, ale zaplatil ústavu, v ktorom je opatrovaný sponzorský dar.
    Je potrebné podať daňové priznanie k dani z príjmov? Z akej sumy sa bude daň vypočítavať? Je možné si uplatniť nejaké výdavky (náklady za notára pri dedičskom konaní atď.)? Ďakujem pekne za radu.
    Rodičia vlastnili nehnuteľnosť viac ako 5 rokov? Ak áno, tak predaj je oslobodený od platenia dane z príjmov. Je splnená podmienka §9 zákona o dani z príjmov. Jedná sa o dedičov v priamom rade, a tu doba vlastníctva nehnuteľnosti sa spočítava.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Áno....super....ďakujem veľmi pekne

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Ešte mám jeden prípad. Za života rodičov darovaný byt, následne na to zomreli a teraz chce predať byt s tým, že tam nemal ani trvalý pobyt ani ho nevlastnil 5 rokov. Je tento príjem oslobodený od dane alebo nie?

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Poradí mi niekto? Súrne, ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lekon Pozri príspevok
    Ešte mám jeden prípad. Za života rodičov darovaný byt, následne na to zomreli a teraz chce predať byt s tým, že tam nemal ani trvalý pobyt ani ho nevlastnil 5 rokov. Je tento príjem oslobodený od dane alebo nie?
    Príjem z tohto predaja sa zdaňuje.

    Daň z príjmu - zdedená a následne predaná nehnuteľnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.