Zavrieť

Porady

Používanie auta zaradeného v obchodnom majetku na súkromné účely

Ako je to s používaním motorového vozidla, ktoré podnikateľ živnostník zaradil do svojho obchodného majektu a používa ho aj na súkromné účely. Aj tu sa má postupovať podľa §5ods.3pís.a zákona o DzP? Podľa mňa sa toto ustanovenie týka len zdaniteľných osôb, ktoré majú príjmy zo závislej činnosti a podnikateľ živnostník dosahuje príjmy podľa § 6, kde sa o tom vôbec nehovorí. Ja by som v tomto prípade postupvala tak, že do výdavky na PHM, ktoré sa spotrebovali pri jazde na súkromné účely by som zevidovala ako nedaňové výdavky v plnej výške a to jedno percento mesačne ako nepeňažný príjem by som ignorovala. Uvažujem správne, alebo zákon o DzP niekde upravuje aj tento prípad? Poraďte mi ak sa mýlim.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ivuska1 Pozri príspevok
    Ako je to s používaním motorového vozidla, ktoré podnikateľ živnostník zaradil do svojho obchodného majektu a používa ho aj na súkromné účely. Aj tu sa má postupovať podľa §5ods.3pís.a zákona o DzP? Podľa mňa sa toto ustanovenie týka len zdaniteľných osôb, ktoré majú príjmy zo závislej činnosti a podnikateľ živnostník dosahuje príjmy podľa § 6, kde sa o tom vôbec nehovorí. Ja by som v tomto prípade postupvala tak, že do výdavky na PHM, ktoré sa spotrebovali pri jazde na súkromné účely by som zevidovala ako nedaňové výdavky v plnej výške a to jedno percento mesačne ako nepeňažný príjem by som ignorovala. Uvažujem správne, alebo zákon o DzP niekde upravuje aj tento prípad? Poraďte mi ak sa mýlim.
    Ďakujem.
    Zdaňovanie 1% obstarávacej ceny auta sa vzťahuje len na zamestnacov, tak ako píšeš. Uživnostníka treba výdavky na PHL na súkroné jazdy účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, bez možnosti uplatnenia DPH. Ak auto má zostatkovú hodnotu a uplatňujú sa odpisy, tak aj odpisy treba krátiť v pomere služobné jazdy : súkromné jazdy. A samozrejme presná evidencia jázd, aby sa dal pomer určiť.

    ivuska1 je offline (nepripojený) ivuska1

    ivuska1
    Ďakujem za radu. Ešte mám k tomuto problému jednu otázku, pokliaľ je to auto obstarane formou fin. prenájmu aj úroky z prenájmu sa krátia podľa pomeru služobných a súkromných km? A rovnako aj všetky ďalšie náklady, ktoré sa k motorovému vozidlu vzťahujú (opravy a p.), mám pravdu?

    Používanie auta zaradeného v obchodnom majetku na súkromné účely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.