Zavrieť

Porady

Ako so zúčtovaním dane za rok 2007

Všetkým pekný deň prajem. Mám nasledovný problém: v auguste 2007 som zmenila zamestnávateľa. Blíži sa termín na podanie ročného zúčtovania za rok 2007. Terajšia mzdová účtovníčka mi povedala, že nakoľko som v priebehu minulého roka zmenila zamestnanie, budem musieť si sama urobiť priznanie. Prosím Vás poraďte mi, kde nájdem príslušné tlačivo a hlavne poučenie k jeho vyplneniu? Lebo ako mi bolo povedané, veľa sa zmenilo vo vyplňovaní, že je to obtiažne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    leonka5 Pozri príspevok
    Všetkým pekný deň prajem. Mám nasledovný problém: v auguste 2007 som zmenila zamestnávateľa. Blíži sa termín na podanie ročného zúčtovania za rok 2007. Terajšia mzdová účtovníčka mi povedala, že nakoľko som v priebehu minulého roka zmenila zamestnanie, budem musieť si sama urobiť priznanie. Prosím Vás poraďte mi, kde nájdem príslušné tlačivo a hlavne poučenie k jeho vyplneniu? Lebo ako mi bolo povedané, veľa sa zmenilo vo vyplňovaní, že je to obtiažne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď.
    Ak sú tvoje príjmy len zo závislej činnosti, môžeš požiadať svoju terajšiu účtovníčku o vykonanie RZD v termíne do 15.2.2008. K žiadosti doložíš potvrdenia o príjmoch od ost. zamestnáv.Tlačivo na 6iadosť nájdeš aj na www.drsr.sk

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    leonka5 Pozri príspevok
    Všetkým pekný deň prajem. Mám nasledovný problém: v auguste 2007 som zmenila zamestnávateľa. Blíži sa termín na podanie ročného zúčtovania za rok 2007. Terajšia mzdová účtovníčka mi povedala, že nakoľko som v priebehu minulého roka zmenila zamestnanie, budem musieť si sama urobiť priznanie. Prosím Vás poraďte mi, kde nájdem príslušné tlačivo a hlavne poučenie k jeho vyplneniu? Lebo ako mi bolo povedané, veľa sa zmenilo vo vyplňovaní, že je to obtiažne. Veľmi pekne ďakujem za každú radu a odpoveď.
    Pokiaľ si mala príjem len zo zamestnania a nemala si iné príjmy tak zmena zamestnávateľa nie je dôvod na to aby ti nemohla urobiť ročné zúčtovanie. Pekne do 15. februára požiadaj o vykonanie RZD a prilož potvrdenie o príjme z predchádzajúcej práce. na základe toho ti mzdárka musí zúčtovanie vykonať

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Prípadne jej ukáž nasledovné

    §38 Zákona o dani z príjmov
    Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
    ....

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    leonka5 Pozri príspevok
    Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(
    pokiaľ to odmietla len kvôli tomu že bola zmena zamestnania tak neurobila dobre a na základe žiadosti a priloženého potvrdenia musí vykonať zúčtovanie. Neviem o žiadnej zmene ktorá by jej nedovolila zúčtovanie urobiť.

    Prípadne nech povie paragraf na základe ktorého to tvrdí

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    leonka5 Pozri príspevok
    Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(
    V tomto zmysle žiadna nebola. Ty jej podpíš Vyhlásenie a dolož Potvrdenie a ak ona neurobí na základe toho RZ je to na jej hlave...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Však jej ukáž mnou citované ustanovenie Zákona o dani z príjmov.
    Okrem toho - nežiadaš účtovníčku, ale platiteľa dane,t.j. Tvojho zamestnávateľa . Nechce Ti žiadosť prevziať ? Pošli poštou .

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    leonka5 Pozri príspevok
    Účtovníčka odmietla urobiť priznanie. Odvoláva sa na zmenu zákona z r. 2007. :-(

    Chce si ušetriť robotu. Takže nenechaj sa odbiť a doruč jej tú žiadosť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    leonka5 Pozri príspevok
    Ďakujem za všetky odpovede a dobré rady. Nenechám sa odbiť! Majte sa veľmi pekne.
    Nenechaj, potom po vykonaní RZD Ti musí dať aj potvrdenie o jeho vykonaní, príp. potvrdenie o zaplatení dane.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Valika Pozri príspevok
    aj sama si môžeš podať daňové priznanie, máš na výber.

    Môže ale prečo by to robila keď jediný dôvod je len neochota pracovníčky splniť si svoju zákonnú povinnosť.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Neviem či je to už prepracovanosťou ale chcem sa len utvrdiť v tom, že ak daňovník, ktorý mal v r. 2007 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a tieto boli nižšie ako 47 808,- a nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddakov na daň, nemusí podať ani daňové priznanie. Prepáčte, asi mi už hrabe

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Myslím, ak platil preddavkovo, nie zrážkou, musí sa daň vysporiadať v RZD alebo DP.
    Oprava:
    Ak nepresiahol príjem 47808, nemusí požiadať o RZD ani podať DP http://www.porada.sk/t39702-p2-dohod...anie-dane.html
    Naposledy upravil Petra29 : 13.02.08 at 20:48

    Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

    Aňuška
    Ja som svojim firmám posielala takého pokyny k RZD.
    Snáď to niekomu pomôže.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.