Zavrieť

Porady

Platcovia/neplatcovia DPH...

Zravim Poradu a poradcov
Som zivnostnicka-zaciatocnicka, a niesom platca DPH.
Na co by som mala dat pozor, ked fakturujem svoje sluzby (napriklad preklady) klientom?
1)Ked moj klient platca DPH?
2)Ked moj klient nie je platcom DPH?
Je to pre mna vobec nejaky rozdiel, co mam uviest na fakture?

Ked kupujem nejaky vyrobok, alebo objednavam si sluzbu, na co by som mala dat pozor, ak predajca/poskytovatel sluzby

1)Je platcom DPH
2)Nie je platcom DPH

Kedy ja zacnem byt platcom DPH?
Budem vdacna za rady skusennejsych pre zaciatocnika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    rossijanka Pozri príspevok
    Zravim Poradu a poradcov
    Som zivnostnicka-zaciatocnicka, a niesom platca DPH.
    Na co by som mala dat pozor, ked fakturujem svoje sluzby (napriklad preklady) klientom?
    1)Ked moj klient platca DPH?
    2)Ked moj klient nie je platcom DPH?
    Je to pre mna vobec nejaky rozdiel, co mam uviest na fakture?

    Ked kupujem nejaky vyrobok, alebo objednavam si sluzbu, na co by som mala dat pozor, ak predajca/poskytovatel sluzby

    1)Je platcom DPH
    2)Nie je platcom DPH

    Kedy ja zacnem byt platcom DPH?
    Budem vdacna za rady skusennejsych pre zaciatocnika
    Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
    Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
    Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
    registrovať za platiteľa DPH

    http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
    Do obratu vstupujú aj zálohy...

    rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

    rossijanka
    Dakujem pekne, evina, dalo by sa vymazat duplicitnu temu zo "Zaciatkov podnikania"? Nenasla som, ako to zmazat. Takze, ak spravne usudzujem s tvojej odpovedi, jedine co nesmiem, to je vystavit fakturu s uvedenim DPH. A pokial moj zakznik nie je platcom DPH, vystavujem beznu fakturu s uvedenim svojej ceny, DPHckou sa netrapim. Vsetko som spravne pochopila?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    rossijanka Pozri príspevok
    Dakujem pekne, evina, dalo by sa vymazat duplicitnu temu zo "Zaciatkov podnikania"? Nenasla som, ako to zmazat. Takze, ak spravne usudzujem s tvojej odpovedi, jedine co nesmiem, to je vystavit fakturu s uvedenim DPH. A pokial moj zakznik nie je platcom DPH, vystavujem beznu fakturu s uvedenim svojej ceny, DPHckou sa netrapim. Vsetko som spravne pochopila?
    Nezaujíma Ťa vôbec, či zákazník je alebo nie je platiteľ. Podstatné je, že Ty nie si platiteľ DPH, tak o nej vôbec neuvažuješ a nikde ju nepíšeš....
    Ja osobne píšem dolu na faktúre : Nie som platiteľ DPH
    P.s. Myslím, že tému vie zmazať iba Richard...

    trainee je offline (nepripojený) trainee

    trainee
    [quote=evina;626324]Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
    Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
    Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
    registrovať za platiteľa DPH

    [quote]

    a meni sa na tom nieco, ked je objednavatel z ineho clenskeho statu? Su tam nejake obmedzenia pri dodavani sluzieb napr do Ceskej republiky?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    [quote=trainee;626867][quote=evina;626324]Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
    Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
    Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
    registrovať za platiteľa DPH


    a meni sa na tom nieco, ked je objednavatel z ineho clenskeho statu? Su tam nejake obmedzenia pri dodavani sluzieb napr do Ceskej republiky?
    Áno, závisí od druhu služby a miesta jej poskytnutia-tam môže niekedy dôjsť k povinnosti registrovať sa v danom členskom štáte...

    trainee je offline (nepripojený) trainee

    trainee
    [quote=evina;626874][quote=trainee;626867]
    evina Pozri príspevok
    Ak si neplatiteľom DPH, tá Ťa nezaujíma a nemusíš si dávať na nič pozor. Jedine na to, aby si nevystavila doklad s uvedením DPH /musela by si odviesť štátu/.
    Kupuješ teda výrobok alebo službu a účtuješ sumu btto do výdavkov a Ty fakturuješ svoju cenu a účtuješ celú do prijmov.
    Ak dosiahneš obrat 1 500 000 musíš sa povinne
    registrovať za platiteľa DPH



    Áno, závisí od druhu služby a miesta jej poskytnutia-tam môže niekedy dôjsť k povinnosti registrovať sa v danom členskom štáte...
    jedna sa o prekladatelske sluzby do Ceskej republiky. Pri tychto sluzbach je miestom dodania Ceska republika. Vedeli by ste, ci prave pri tychto sluzbach su obmedzenia?

    dakujem, prajem dobru chut

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    [quote=trainee;626891][quote=evina;626874]
    trainee Pozri príspevok

    jedna sa o prekladatelske sluzby do Ceskej republiky. Pri tychto sluzbach je miestom dodania Ceska republika. Vedeli by ste, ci prave pri tychto sluzbach su obmedzenia?

    dakujem, prajem dobru chut
    V tomto prípade ide o §15 odst. 7, 8 a daňová povinnosť vzniká v Česku. Tu sa je potrebné riadiť českým zákonom, či vzniká povinnosť takejto registrácie alebo nie /podľa toho komu službu poskytujeme/.
    Pripájam tento link, ide vlastne o identitu, len krajina je iná...
    http://www.porada.sk/t31738-dodanie-...uzemia-sr.html

    Platcovia/neplatcovia DPH...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.