Zavrieť

Porady

Strata - môže sa odpísať celá?

Dobrý deň,

chcem sa opýtať či sa strata z minulého roka dá odpísať celá alebo sa musí postupne.
Ďakujem...
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ankah Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať či sa strata z minulého roka dá odpísať celá alebo sa musí postupne.
Ďakujem...
Stratu môžeš odpísať max. do výšky základu dane.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok

(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zanikáAk je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov.Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

(3) Daňová strata u daňovníka, ktorý je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane verejnej obchodnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(4) Daňová strata u daňovníka, ktorý je komplementárom komanditnej spoločnosti, sa zvýši o časť daňovej straty komanditnej spoločnosti pripadajúcej na tohto daňovníka alebo sa zníži o časť základu dane komanditnej spoločnosti pripadajúceho na tohto daňovníka.

(5) Na zistenie daňovej straty, ktorú možno odpočítať podľa odseku 1, platia ustanovenia § 17 až 29.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Prilepím citát zo zákona o daniach z príjmov:

§ 30
Odpočet daňovej straty
(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie, vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo dňa vyhlásenia konkurzu alebo povolenia vyrovnania zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

Najviac = aj v prvom roku, ktorý nasleduje po roku vyprodukovania straty.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Tweety má rýchlejší net alebo prsty alebo hlavu ???


No hej - nič nelepila?!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

STRELEC Pozri príspevok
Tweety má rýchlejší net alebo prsty alebo hlavu ???
Žeby tri v jednom? To som teda trúfalá Klasik by povedal: Devče, devče Ty jsi troufalé.
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Dobrý deň,
viete mi prosím Vás poradiť?
Živnostník v roku 2006 vykázal stratu 7000,-Sk.
V roku 2007 má základ dane 13000,-Sk?
Môže si uplatniť celú stratu v roku 2007?
ZD bude mať potom 6000?Môže si odpočítať aj takúto malú stratu?
Nie sú tam nejaké limity?
ďakujem.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

mohol by si stratu odpísať celu,niesu žiadne limity, ale ak základ dane je 13000, tak je to zbytočné, lebo po odrátaní odpočítatelnej položky bude na nule, odpis straty si môže nechať na budúce, možno mu pomože viac.
0 0
ROTI ROTI

ROTI je offline (nepripojený) ROTI

Ďakujem za odpoveď, je to živnostník podnikajúci
popri zamestnaní, takže mu to pomôže aj tento rok.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Ako je to so SZČO, ked má každoročne - tretí rok od zčiatku podnikania stratu? Je treba o nej nikde účtovať?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
ada159 Pozri príspevok
Ako je to so SZČO, ked má každoročne - tretí rok od zčiatku podnikania stratu? Je treba o nej nikde účtovať?
v JÚ sa o strate neúčtuje, eviduje sa iba v daňovom priznaní za jednotlivé roky a v roku, keď sa vykáže základ dane, môže sa podľa výšky základu dane odpísať, prípadne aj v ďalších rokoch ešte ďalej odpisovať za podmienky, že sa vykáže daňový základ
0 0
barlova barlova

barlova je offline (nepripojený) barlova

Dobrý večer,
potrebujem poradiť nie je mi jasné, do ktorého riadku napíšem odpočet straty r. 50a 51 alebo 52 je to strata z roku 2006 a chcem ju odpísať celu ZD v roku 2007 je dostatočná . Ďakujem za pomoc
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

barlova Pozri príspevok
Dobrý večer,
potrebujem poradiť nie je mi jasné, do ktorého riadku napíšem odpočet straty r. 50a 51 alebo 52 je to strata z roku 2006 a chcem ju odpísať celu ZD v roku 2007 je dostatočná . Ďakujem za pomoc
Riadok 52
0 0
barlova barlova

barlova je offline (nepripojený) barlova

veľmi pekne ďakujem ale nie je mi jasné kedy sa používa riadok 50 a 51, ešte somto nikdy nerobila ď
0 0
ali8 ali8

ali8 je offline (nepripojený) ali8

Dobrý deň, a ak som mala stratu minuleho roku nejakych 90000,- a teraz mi vychádza strata 300.000,- uvádza sa v danovom priznani niekde aj ta strata z minuleho roku?
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

V roku 2002 bola strata cca 11.000,-- Sk, ktorá sa neodpísala. Môžem ju tento rok odpísať celú, alebo iba 1/5.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

tacasina Pozri príspevok
V roku 2002 bola strata cca 11.000,-- Sk, ktorá sa neodpísala. Môžem ju tento rok odpísať celú, alebo iba 1/5.
Nevie nikto poradiť ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
tacasina Pozri príspevok
V roku 2002 bola strata cca 11.000,-- Sk, ktorá sa neodpísala. Môžem ju tento rok odpísať celú, alebo iba 1/5.
ak si z nej už začala umorovať, tak nie, ak si ešte túto stratu neumorovala, môžeš ju v celkovej výške.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

sway Pozri príspevok
ak si z nej už začala umorovať, tak nie, ak si ešte túto stratu neumorovala, môžeš ju v celkovej výške.
Ďakujem.
Táto strata sa ešte neumorovala. Tento rok sa zíde odpísať každá čiastka.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Pozor strata je z roku 2002,strata z roku 2002,ktorá nebola odpočítaná v pomernej casti1/5,podľa starého zákona zaniká.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

tacasina Pozri príspevok
V roku 2002 bola strata cca 11.000,-- Sk, ktorá sa neodpísala. Môžem ju tento rok odpísať celú, alebo iba 1/5.
sway Pozri príspevok
ak si z nej už začala umorovať, tak nie, ak si ešte túto stratu neumorovala, môžeš ju v celkovej výške.
vikinka Pozri príspevok
Pozor strata je z roku 2002,strata z roku 2002,ktorá nebola odpočítaná v pomernej casti1/5,podľa starého zákona zaniká.
Tak teraz som na rozpakoch...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať