Zavrieť

Porady

Záväzky v PU

Prajem pekny deň, dostali sa mi nejaké šumy do uší a ešte som nebola na školení, že keď má firma záväzky dlhodobé musí si ich dať dať na 600, ale neviem po akej dobe splatnosti musia byť nič konkrétne. Vie niekto ohľadom tejto problematiky niečo bližšie? Dúfam, že to nie je nejaká kačica. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ale preco by som mala dat dlhodobe zaväzky do vynosov. Ked uz tak sa upravuju na súčasnu hodnotu....ale aj dlhodobe pohladavky

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    miska-martan Pozri príspevok
    ale preco by som mala dat dlhodobe zaväzky do vynosov. Ked uz tak sa upravuju na súčasnu hodnotu....ale aj dlhodobe pohladavky
    ???
    Prosím vysvetliť. Ďakujem.
    Súčasná hodnota bola do postupov účtovania zavedená od 1.1.2007, predtým sa hovorilo o hodnote v čase účtovania a vykazovania

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jana G. Pozri príspevok
    Prajem pekny deň, dostali sa mi nejaké šumy do uší a ešte som nebola na školení, že keď má firma záväzky dlhodobé musí si ich dať dať na 600, ale neviem po akej dobe splatnosti musia byť nič konkrétne. Vie niekto ohľadom tejto problematiky niečo bližšie? Dúfam, že to nie je nejaká kačica. Ďakujem.
    Zadávateľke nejde náhodou o odpustené záväzky?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Už sa tu zase množia zadania, pri ktorých by sa uživil jasnovidecký krúžok .
    presne tak.....treba lepšie formulovať......odpis záväzku sa vždy účtoval do výnosov

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Zadavatelka otázky mala asi na mysli novelu zákona z prijmov , plati to až od 1.1.2008 a staré závazky sa musia odpisat do vynosov. / Myslim že 2 roky po splatnosti,ale nemám tu zákon tak presn e neviem/

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Podľa novely zákona sa bude musieť za určitých okolností povinne odpísať záväzok. Ide o novelu zákona o dani z príjmov č. 621/07 Z. z. v § 17 ods. 29 zákona. Platí to však až od 1.1.2008.
    P.s. Tieto posledné novely mi lezú na nervy.
    apsgroup Pozri príspevok
    Zadavatelka otázky mala asi na mysli novelu zákona z prijmov , plati to až od 1.1.2008 a staré závazky sa musia odpisat do vynosov. / Myslim že 2 roky po splatnosti,ale nemám tu zákon tak presn e neviem/
    A čo obchodný zákonník????

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    apsgroup Pozri príspevok
    Zadavatelka otázky mala asi na mysli novelu zákona z prijmov , plati to až od 1.1.2008 a staré závazky sa musia odpisat do vynosov. / Myslim že 2 roky po splatnosti,ale nemám tu zákon tak presn e neviem/
    Trošku to zadávateľka zle naformulovala, nejde o odpísanie záväzkov do výnosov, ale o zahrnutie do základu dane. Povinnosť zahŕňat u daňovníkov účtujúcich v PÚ do základu dane (nie do výnosov) sumu dlhodobo neuhradených záväzkov (36 mes. po splatnosti) vzniká v zmysle poslednej novely ZoDP – viď doplnený § 17 ods. 29. Neuhradené záväzky v účtovníctve zostávajú (nejde o ich odpis ani vyradenie), táto úprava priamo výnosy ani náklady v účtovníctve neovplyvní (iba ak cez zvýšenie dane na účte 59x).
    Účinnosť tohoto ustanovenia je síce až od 1.1.2008, ale z hľadiska daňovej optimalizácie je to dosť zaujímavá a podstatná informácia aj pre rok 2007. Otázka starších dlhodobo nesplatených záväzkov je riešená v prechodných ustanoveniach v § 52d ods. 5 ZoDP, v zmysle ktorého sa tieto záväzky zahrnú do základe dane rovnomerne v r. 2008 a 2009.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Len na doplnenie (andrej_rv):
    Z hľadiska vedenia účtovníctva by sa pri inventarizácii malo posúdiť aj odpísanie premlčaných záväzkov. Ak kompetentný pracovník prehlási (odporúčam písomne), že záväzok zaplatí (hoci je premlčaný), potom tento ostane na účte, hoci daňovo sa správa ináč. Ak napíše, že sa nebude platiť, potom má spoločnosť povinnosť odpísať takýto záväzok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.