Zavrieť

Porady

Rezervný fond

Enie Enie

Enie je offline (nepripojený) Enie

Pozerám do danej témy ale každý prípad je svojím spôsobom odlišný, tak by som chcela upresniť danú vec.
Firma pri vzniku vytvorila RF vo výške 5000,- (ZI je 200.000). V spoloč. zmluve je tvorba fondu 5% z čistého zisku najviac 10% ZI. V nasledujúcich rokoch mala firma straty, teda RF sa nevytváral ale ani sa "nepoužil" na umorenie straty. V roku 2006 sme mali ale zisk cca 2.600000,- teda čistý zisk je cca 2.106000,-. Avšak rozpúšťam stratu minulých rokov, takže mi základ dane vyjde na 0,-. Tvorím aj vtedy RF? A z čoho?
Ďakujem pekne
Usporiadat
Enie Enie

Enie je offline (nepripojený) Enie

haloooo vie mi niekto poradiť?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Enie Pozri príspevok
Pozerám do danej témy ale každý prípad je svojím spôsobom odlišný, tak by som chcela upresniť danú vec.
Firma pri vzniku vytvorila RF vo výške 5000,- (ZI je 200.000). V spoloč. zmluve je tvorba fondu 5% z čistého zisku najviac 10% ZI. V nasledujúcich rokoch mala firma straty, teda RF sa nevytváral ale ani sa "nepoužil" na umorenie straty. V roku 2006 sme mali ale zisk cca 2.600000,- teda čistý zisk je cca 2.106000,-. Avšak rozpúšťam stratu minulých rokov, takže mi základ dane vyjde na 0,-. Tvorím aj vtedy RF? A z čoho?
Ďakujem pekne
Rezervný fond sa tvorí pri rozdeľovaní zisku po zdanení
(teda nie zo základu dane). Treba zaúčtovať daň a výsledok - ak bude zisk - bude zisk po zdanení, ktorý sa po uzavrení účtovných kníh prenesie na účet 431 a odtiaľ - po schválení účtovnej závierky valným zhromaždením - sa rozdelí (viď Obchodný zákonník).

Ešte doplním, že vo vašom prípade vyjde daň nula, teda nemáte o čom účtovať, a potom účtovný hosp.výsledok = čistý zisk po zdanení, z ktorého predovšetkým uhradíte účtovnú stratu minulých rokov a až čo zostane sa môže deliť medzi spoločníkov (ale aj nemusí, môže zostať ako nerozdelený zisk).
Naposledy upravil liba2 : 04.02.08 at 17:16
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

ak som to spravne pochopila tak postup je asi takyto.....
N-V = zisk - strata z r. 2006 /ZD je vysoky a strata 10tis./ vyjdze zaklad dane z toho vypocitam dan a zauctujem, mam cisty zisk z kt. zacutujem RF ano?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Majka Pozri príspevok
ak som to spravne pochopila tak postup je asi takyto.....
N-V = zisk - strata z r. 2006 /ZD je vysoky a strata 10tis./ vyjdze zaklad dane z toho vypocitam dan a zauctujem, mam cisty zisk z kt. zacutujem RF ano?
Keď hovoríme o strate, tak sú to 2 pohľady na tú istú vec.
Z hľadiska daňového stratu umorujeme, z hľadiska účtovného o strate účtujeme. Z rezervného fondu stratu uhrádzame.
A - pri vyplňovaní DP: zapíšeme účtovný zisk (N-V), zapíšeme + / - položky, máme kladný ZD, umoríme stratu (znížime ZD), vypočítame daň.
B - v účtovníctve: vypočítanú daň zaúčtujeme a máme čístý HV, ktorý v nasledujúcom roku máme zaúčtovaný na 431.
VZ schváli účt. závierku a rozhodne o rozdelení zisku podľa priorít (pozri obch. zákonník). Z tejto sumy 5% (ale max. 10% ZI) pôjde na tvorbu RF. Ďalej rozhodne o úhrade straty minulých rokov. Čo zostane je na rozdelenie spoločníkom (menovite komu koľko) alebo to zostane ako nerozdelený zisk min. rokov.
Na základe tohto rozhodnutia (kópia zápisnice) sa zaúčtuje:
Prídel do RF: vo výške ako rozhodlo VZ: 431/421,
úhrada straty (tu už nehovoríme o umorovaní) 431/429,
podiel spoločníkov: 431/364
ak ešte niečo zostane, preúčtuje sa to 431/428 ako nerozdelený zisk minulých rokov.
Na účte 431 nesmie zostať ani halier.
Naposledy upravil liba2 : 01.03.08 at 14:03
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, lebo som už uplne domotaná, keď s.r.o. v minulých rokoch netvorila rezervný fond, a má na účte 428 aj 429 zostatky. V roku 2007 mala zisk. Mám vytvoriť rezervný fond zo zisku roku 2007? V spoločneskej zmluve je tvorba každoročne 5% až do výšky 10% ZI. Môže sa vytvoriť jednorazovo za rok 2007? A ked sa dosiahne tá výška 10% ZI, aj potom sa tvorí ďalej, alebo už sa nemusí?? Ďakujem...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, lebo som už uplne domotaná, keď s.r.o. v minulých rokoch netvorila rezervný fond, a má na účte 428 aj 429 zostatky. V roku 2007 mala zisk. Mám vytvoriť rezervný fond zo zisku roku 2007? V spoločneskej zmluve je tvorba každoročne 5% až do výšky 10% ZI. Môže sa vytvoriť jednorazovo za rok 2007? A ked sa dosiahne tá výška 10% ZI, aj potom sa tvorí ďalej, alebo už sa nemusí?? Ďakujem...
Rezervný fond nemôžte vytvoriť sama od seba, je to predmetom VZ, kde sa schvaľuje uzávierka za predchádzajúci rok. Na VZ by to malo byť schválené podľa znenia spoločenskej zmluvy.
(Neberte na seba zbytočne povinnosti, ktoré patria konateľovi, Vy len zaúčtujte to, čo VZ schváli))
Naposledy upravil JankaO : 29.02.08 at 13:48
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, lebo som už uplne domotaná, keď s.r.o. v minulých rokoch netvorila rezervný fond, a má na účte 428 aj 429 zostatky. V roku 2007 mala zisk. Mám vytvoriť rezervný fond zo zisku roku 2007? V spoločneskej zmluve je tvorba každoročne 5% až do výšky 10% ZI. Môže sa vytvoriť jednorazovo za rok 2007? A ked sa dosiahne tá výška 10% ZI, aj potom sa tvorí ďalej, alebo už sa nemusí?? Ďakujem...
V každom prípade mala tvoriť RF podľa znenia SZ, predpokladám, že zisk už dosiahla v predchádzajúcich rokoch, keďže má zostatok na 428.
Ak je v spoločenskej zmluve určené, že tvorí 5 % zo zisku , tvorí 5 % zo zisku, ak je určené min.5 % zo zisku, tvorí 5 % a viac. Valné zhromaždenie rozhoduje, podľa SZ. To isté platí pre dosiahnutie, resp. prekročenie 10 % ZI
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem za odpovede.No práveže čítam, že mala tvoriť a netvorila, preto tie otázky. Či sa teraz na základe zasadnutia VZ môže vytvoriť jednorazovo aj spätne, či len tých 5% zo zisku. A Či sa každý rok aj po dosiahnutí tých 10% ZI má tvoriť ďalej. A neviete mi poradiť, čo s tými zostatkami na účtoch 428, 429???? Ďakujem vopred...
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

JankaO Pozri príspevok
Rezervný fond nemôžte vytvoriť sama od seba, je to predmetom VZ, kde sa schvaľuje uzávierka za predchádzajúci rok. Na VZ by to malo byť schválené podľa znenia spoločenskej zmluvy.
(Neberte na seba zbytočne povinnosti, ktoré patria konateľovi, Vy len zaúčtujte to, čo VZ schváli))
Máš pravdu Janka, len v takých "menších" firmičkách a hlavne keď sú ok vzťahy, je ich treba trošku usmerniť, o čom a aj ako vlastne na tom VZ budú rokovať hlavne keď nemajú ani tušák, čo majú všetko v spol.zmluve
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

JankaO Pozri príspevok
Rezervný fond nemôžte vytvoriť sama od seba, je to predmetom VZ, kde sa schvaľuje uzávierka za predchádzajúci rok. Na VZ by to malo byť schválené podľa znenia spoločenskej zmluvy.
(Neberte na seba zbytočne povinnosti, ktoré patria konateľovi, Vy len zaúčtujte to, čo VZ schváli))
ďakujem za radu, viem že je myslená dobre, ale prebrala som s.r.o., kde je jeden člen, ktorý je aj konateľ aj všetko a o účtovníctve nemá šajnu....tak ak je niečo v zákone, tak mu to musím vysvetliť, a potom ako valné zhromaždenie to schválli....len neviem ako to má vlastne správne byť....a už vôbec neviem čo s tý´mi zostatkami.... Ďakujem za trpezlivosť...
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede.No práveže čítam, že mala tvoriť a netvorila, preto tie otázky. Či sa teraz na základe zasadnutia VZ môže vytvoriť jednorazovo aj spätne, či len tých 5% zo zisku. A Či sa každý rok aj po dosiahnutí tých 10% ZI má tvoriť ďalej. A neviete mi poradiť, čo s tými zostatkami na účtoch 428, 429???? Ďakujem vopred...
zdravím...od zisku odčítať stratu a podľa toho ti zostatne konečný stav buď na 428 (ak je nerozdelný zisk vyšší) alebo 429 (ak je strata vyššia).
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Petra29 Pozri príspevok
Máš pravdu Janka, len v takých "menších" firmičkách a hlavne keď sú ok vzťahy, je ich treba trošku usmerniť, o čom a aj ako vlastne na tom VZ budú rokovať hlavne keď nemajú ani tušák, čo majú všetko v spol.zmluve
Usmerniť, poradiť, komplet pripraviť VZ, pred rokovaním VZ môjho klienta je niečo iné, ako dávať niečo do poriadku z dôb, keď mojim klientom nebol a nemala som k dokladom prístup. Je to potom už len na individuálnej dohode s klientom, nad rámec aktuálnej zmluvy, tohto sa týkala poznámka o zbytočne preberaných povinnostiach. Ak by vzťahy neboli ok, spolupráca by nefungovala a klient by si hľadal iného.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

JM1968 Pozri príspevok
zdravím...od zisku odčítať stratu a podľa toho ti zostatne konečný stav buď na 428 (ak je nerozdelný zisk vyšší) alebo 429 (ak je strata vyššia).
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

JankaO Pozri príspevok
Usmerniť, poradiť, komplet pripraviť VZ, pred rokovaním VZ môjho klienta je niečo iné, ako dávať niečo do poriadku z dôb, keď mojim klientom nebol a nemala som k dokladom prístup. Je to potom už len na individuálnej dohode s klientom, nad rámec aktuálnej zmluvy, tohto sa týkala poznámka o zbytočne preberaných povinnostiach. Ak by vzťahy neboli ok, spolupráca by nefungovala a klient by si hľadal iného.
prepáčte že som otravná, len som chcela vysvetlenie,ako by to malo byť....a keby sa to malo robiť správne, bez úprav starých rokov, tak vytvorím 5% z čistého zisku minulého roku? /teda VZ odsúhlasí/???
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Iwett Pozri príspevok
díky, a to sa môže priamo medzi účtami 428/429 ???
zdá sa mi že áno, zajtra ráno overím a dám ti vedieť, teraz už nemám prístup k účtovníctvu
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

5 % z čistého zisku z min.roku /2006/ už nevytvoríš, ve´d ten bol prerozdelený - buď na 428, alebo spoločníkom 364 alebo...
VZ môže rozhodnúť tento rok, čo urobí so ziskom 2007 - 5% do RF /alebo aj viac/, úhrada straty 429, rozdelenie spoločníkom ...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

JM1968 Pozri príspevok
zdá sa mi že áno, zajtra ráno overím a dám ti vedieť, teraz už nemám prístup k účtovníctvu
ďakujem veľmi pekne
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

ďakujem za odpovede....a môže byť aj na úhradu starších strát??? A nemože sa VZ rozhodnúť v priebehu roku 2007 o tom ako rozdelí zisk roku 2006?
Naposledy upravil Iwett : 29.02.08 at 14:33
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

V priebehu r.2007sa VZ musí rozhodnúť, čo so ziskom 2006.
Po poriadku: každý rok k 1.1. na účte 431 bola preúčtovaná strata alebo zisk podľa zostakov 710,702 predch.roka.
Keďže účet 431 k 31.12. nesmie vykazovať zostatok, v priebehu každého roka došlo k perúčtovaniu z tohoto účtu na príslušné účty, u teba asi 428,429.
K preúčtovaniu musela dôjsť na základe ÚČTOVNÉHO dokladu, napr. rozhodnutie VZ - tu by som hľadala, ako došlo po minulé roky k preúčtovaniu zo 431.
Ohľadne toho, ako spätne vyriešiť netvorenie RF sa nevyjadrím, nie som právnik, neviem, ako postupovať, ke´d bol porušený Obchodný zákonník a tým pádom SZ.
Naposledy upravil Petra29 : 29.02.08 at 15:41 Dôvod: preklep
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

ďakujem ešte raz za odpovede....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať