Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Ahojte poraďáci,
až do dnešného dňa som si myslela, že nie je nič jednoduchšie ako urobiť daňové priznanie fyzickej osobe s použitím paušálnych výdavkov (40 %). Pred jeho urobením som si radšej vyhľadala "rady z porady" a zistila som, čo som nevedela.......nie je to až také jednoduché.
Prosím poraďte mi, či som to dobre pochopila?!
- v roku 2006 som mu urobila preukázateľné výdavky
- v roku 2007 idem robiť paušálne výdavky (40 %).
Z roku 2006 mu zostali 2 faktúry-jeho pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2007
Z roku 2007 mu zostávajú 2 faktúry- jeho pohľadávky, ktoré budú uhradené v roku 2008.
Ak som to dobre pochopila (v zmysle § 17..) tie 2 faktúry, ktoré zostali z roku 2006 dám v roku 2007 ako neovplyvňujúci príjem a musím podať dodatočné daňové priznanie k roku 2006 (čím povýšim daňový základ roku 2006). V r.2007 dám do príjmu všetky - aj tie 2 neuhradené? Teda, keď vystavil za rok 2007 celkom 12 faktúr (raz mesačne) všetko to pôjde do príjmu, aj keď tie dve nebudú v roku 2007 uhradené?! Potvrďte mi to, prosím alebo vyvráťte, ak som to zle pochopila.
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Priznávame iba skutočne uhradené príjmy v príslušnom roku.
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

V roku 2007 uvedieš do príjmov súčet úhrad všetých faktúr bez ohľadu, v ktorom roku boli faktúry vystavené. Zdaňuješ príjem v roku 2007.
0 0
natasa.k natasa.k

natasa.k je offline (nepripojený) natasa.k

Aj ja mám otázočku: v roku 2006 si manžel uplatňoval skutočné výdavky a teraz chce prejsť na paušálne výdavky. Takže musí podať DDP za faktúru 12/2006 uhradenú v januári 2007 (najlepšie bude asi podať to čo najskôr), treba hneď zaplatiť aj daň z tejto faktúry? Podľa mňa áno, ale na DÚ mi poradkyňa povedala, že mám počkať na rozhodnutie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

natasa.k Pozri príspevok
Aj ja mám otázočku: v roku 2006 si manžel uplatňoval skutočné výdavky a teraz chce prejsť na paušálne výdavky. Takže musí podať DDP za faktúru 12/2006 uhradenú v januári 2007 (najlepšie bude asi podať to čo najskôr), treba hneď zaplatiť aj daň z tejto faktúry? Podľa mňa áno, ale na DÚ mi poradkyňa povedala, že mám počkať na rozhodnutie.
Pochopila si to správne... Na žiadne rozhodnutie by som nečakala.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
selenay Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
až do dnešného dňa som si myslela, že nie je nič jednoduchšie ako urobiť daňové priznanie fyzickej osobe s použitím paušálnych výdavkov (40 %). Pred jeho urobením som si radšej vyhľadala "rady z porady" a zistila som, čo som nevedela.......nie je to až také jednoduché.
Prosím poraďte mi, či som to dobre pochopila?!
- v roku 2006 som mu urobila preukázateľné výdavky
- v roku 2007 idem robiť paušálne výdavky (40 %).
Z roku 2006 mu zostali 2 faktúry-jeho pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2007
Z roku 2007 mu zostávajú 2 faktúry- jeho pohľadávky, ktoré budú uhradené v roku 2008.
Ak som to dobre pochopila (v zmysle § 17..) tie 2 faktúry, ktoré zostali z roku 2006 dám v roku 2007 ako neovplyvňujúci príjem a musím podať dodatočné daňové priznanie k roku 2006 (čím povýšim daňový základ roku 2006). áno
V r.2007 dám do príjmu všetky - aj tie 2 neuhradené? Nie Teda, keď vystavil za rok 2007 celkom 12 faktúr (raz mesačne) všetko to pôjde do príjmu, aj keď tie dve nebudú v roku 2007 uhradené?! Potvrďte mi to, prosím alebo vyvráťte, ak som to zle pochopila.
V ďalších rokoch (2007 a 2008) už zdaňuješ len skutočne prijaté peniažky
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Ja idem robiť daňové priznanie FO, začal podnikať v roku 2007. Budem mu robiť paušálne výdavky (kovoobrábanie) - 60%. V ďalšom roku chce prejsť na skutočné náklady. Má jednu faktúru z r. 2007 uhradenú v 1/2008. Faktúru vysporiadam cez daňové priznanie, alebo zaúčtujem cez uzavierkové doklady?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

JAJA11 Pozri príspevok
Ja idem robiť daňové priznanie FO, začal podnikať v roku 2007. Budem mu robiť paušálne výdavky (kovoobrábanie) - 60%. V ďalšom roku chce prejsť na skutočné náklady. Má jednu faktúru z r. 2007 uhradenú v 1/2008. Faktúru vysporiadam cez daňové priznanie, alebo zaúčtujem cez uzavierkové doklady?
Ja by som vysporiadala cez DP...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Anja111 Pozri príspevok
Ja by som vysporiadala cez DP...
A tých 60% nákladov z tejto faktúry teda tiež cez daňové priznanie. A do SP pripočítať aj túto sumu?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

JAJA11 Pozri príspevok
A tých 60% nákladov z tejto faktúry teda tiež cez daňové priznanie. A do SP pripočítať aj túto sumu?
Práveže na tých 60 % v tomto prípade nie je nárok. Preto sú zahrnuté v r. 40 DP. A do SP sa zarátava aj táto suma...
Aspom mne to tak vychádza podľa ZDP. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

JAJA11 Pozri príspevok
Ja idem robiť daňové priznanie FO, začal podnikať v roku 2007. Budem mu robiť paušálne výdavky (kovoobrábanie) - 60%. V ďalšom roku chce prejsť na skutočné náklady. Má jednu faktúru z r. 2007 uhradenú v 1/2008. Faktúru vysporiadam cez daňové priznanie, alebo zaúčtujem cez uzavierkové doklady?
O neuhradené pohľadávky upravujeme základ dane až v DP. Táto povinnosť nevyplýva z účtovných predpisov ...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Anja111 Pozri príspevok
Práveže na tých 60 % v tomto prípade nie je nárok. Preto sú zahrnuté v r. 40 DP. A do SP sa zarátava aj táto suma...
Aspom mne to tak vychádza podľa ZDP. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
No ale to je riadne nespravodlivé. potom je lepšie mať tú faktúru uhradenú ešte v predchádzajúcom roku, lebo 60 % nákladov je riadne vysoké číslo a aj na dani to veľa spraví. Zdá sa mi to nespravodlivé.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

selenay Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
až do dnešného dňa som si myslela, že nie je nič jednoduchšie ako urobiť daňové priznanie fyzickej osobe s použitím paušálnych výdavkov (40 %). Pred jeho urobením som si radšej vyhľadala "rady z porady" a zistila som, čo som nevedela.......nie je to až také jednoduché.
Prosím poraďte mi, či som to dobre pochopila?!
- v roku 2006 som mu urobila preukázateľné výdavky
- v roku 2007 idem robiť paušálne výdavky (40 %).
Z roku 2006 mu zostali 2 faktúry-jeho pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2007
Z roku 2007 mu zostávajú 2 faktúry- jeho pohľadávky, ktoré budú uhradené v roku 2008.
Ak som to dobre pochopila (v zmysle § 17..) tie 2 faktúry, ktoré zostali z roku 2006 dám v roku 2007 ako neovplyvňujúci príjem a musím podať dodatočné daňové priznanie k roku 2006 (čím povýšim daňový základ roku 2006). V r.2007 dám do príjmu všetky - aj tie 2 neuhradené? Teda, keď vystavil za rok 2007 celkom 12 faktúr (raz mesačne) všetko to pôjde do príjmu, aj keď tie dve nebudú v roku 2007 uhradené?! Potvrďte mi to, prosím alebo vyvráťte, ak som to zle pochopila.
Za rok 2006 urobíš dodatočné daňové priznanie, kde dodaníš príjem za tie 2 faktúry, ktoré boli v danom čase ako pohľadávky a ak máš aj záväzky, obyčajne sú to odvody do zdravotnej a socialnej poisťovne, ktoré sa platia do 8.1. za december predchádzajúceho roka, tie zase odpočítaš od toho príjmu, ktorý dodaňuješ a dodaníš len rozdiel. Za rok 2007 ich už nebudeš zdaňovať. Ale v roku 2007 priznáš iba tie príjmy, ktoré skutočne boli uhradené znížené o paušálne výdavky. Platby do poisťovní započítaš len 11 krát, ak tú decembrovú, zaplatil v januáry. Pohľadávky ani záväzky už nemusíš evidovať, lebo tie zdaníš, keď nabehnú do príjmov v ďalšom roku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

vieroslava Pozri príspevok
Pohľadávky ani záväzky už nemusíš evidovať, lebo tie zdaníš, keď nabehnú do príjmov v ďalšom roku.
Len to trošku poopravím:
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

A samozrejme , ak by si sa rozhodla v roku 2008 opäť viesť účtovníctvo, tak v DP za rok 2007 musíš v DP povýšiť ZD o tieto pohľadávky.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ďakujem za opravu. Zle som to napísala, ale myslela som to tak, že k daňovému priznaniu sa už neprikladá súpis záväzkov a pohľadávok. Samozrejme evidenciu, ako napísala Muška viesť treba.
Naposledy upravil vieroslava : 31.01.08 at 08:19
0 0
selenay selenay

selenay je offline (nepripojený) selenay

ďakujem za reakcie, odpovede - veľmi užitočné, už viem, ako podám dodatočné daňové priznanie za rok 2006 a pýtam sa, či musím (asi určite) túto skutočnosť zahlásiť aj na SP a ZP - odvody do týchto inštitúcii sa tým pádom navýšia (od 1.7.2007)?! - je to strach a hrôza, to ma teda naozaj ani vo sne nenapadlo, že je to takto "vymyslené".
Selenay.
0 0
lupos lupos

lupos je offline (nepripojený) lupos

Ešte 1x paušalné výdavky.

Za rok 2006 boli uplatnené paušálne výdavky .Neostali žiadne pohľadávky iba záväzky vyplývajúce z leasaingu.

Za rok 2007 chcem uplatniť skutočné výdavky. PHM leasingové splátky.

Ako upraviť ZD a za ktoré obdobie? Ide sprostredkovateľskúu činnosť, pre Zepter t.j. klient nevystavuje, faktúru za sprostredkovanie, ale dostáva províziu za predaný tovar. Na zakl. zmluvy medzi Zept. a kupujúcim
0 0
bušta bušta

bušta je offline (nepripojený) bušta

ahojte poraďáci,
aj ja mám na vás otázku. Chcem sa spýtať či som paušálne výdavky vypočítala dobre. Príjem mínus poistné (odvody) mínus 60% (remeseľníctvo) = paušálne výdavky
neviem či to je dobre a z čoho bude platiť daň. Taká som domýlená.
pomôžte mi prosím. Ďakujem Gabika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bušta Pozri príspevok
ahojte poraďáci,
aj ja mám na vás otázku. Chcem sa spýtať či som paušálne výdavky vypočítala dobre. Príjem mínus poistné (odvody) mínus 60% (remeseľníctvo) = paušálne výdavky
neviem či to je dobre a z čoho bude platiť daň. Taká som domýlená.
pomôžte mi prosím. Ďakujem Gabika
Rátaš (príjem - 60%) - poistné

Oprava v zmysle nižšie uvedeného príspevku.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.03.08 at 15:31
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

smith Pozri príspevok
Rátaš príjem - 60% - poistné
asi si myslel
Príjem mínus (60%+poistné), nie?
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Dobrý deň. SZČO r.2006: paušálne výdavky, za 10,11,12 mesiac zabudol zvýšiť platbu za PvN, ktoré doplatil v 2007. Zaráta to do poistného za 2007? 2007 - paušálne výdavky
0 0
Načítať ďalšie