Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka živnostník - zamestnanec

Dobrý večer,
potrebovala by som poradiť ohľadom odpočítateľnej položky.
Máme fyz. osobu podnikateľa, ktorému základ dane výjde väčší ako 600 000, takže keď som vyrátala odpočítateľnú položku vyšla mi 0, takže nemá nárok na žiadnu odpočítateľnú položku.
Podnikateľ je aj konateľom v s.r.o. a tu je aj zamestnancom, môže si uplatniť odpočítateľnú položku ako zamestnanec, keď mu to teda nevyšlo u podnikateľa.

Prosím o odpoveď poraďáci.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Pán podnikateľ si hádam bude robiť sám daňové priznanie, či nie?
    Ja tiež nechápem.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ivni Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    potrebovala by som poradiť ohľadom odpočítateľnej položky.
    Máme fyz. osobu podnikateľa, ktorému základ dane výjde väčší ako 600 000, takže keď som vyrátala odpočítateľnú položku vyšla mi 0, takže nemá nárok na žiadnu odpočítateľnú položku.
    Podnikateľ je aj konateľom v s.r.o. a tu je aj zamestnancom, môže si uplatniť odpočítateľnú položku ako zamestnanec, keď mu to teda nevyšlo u podnikateľa.

    Prosím o odpoveď poraďáci.
    Podáva si sám DP súčasťou, ktorého budú i príjmy zo závislej činnosti. Odpočitateľná položka na človeka je len jedna a uplatňuje sa na jeho celkové príjmy ....teda nemá nárok....

    P.s. ale nech sa teší, že je milionárrom

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Paula Pozri príspevok
    Pán podnikateľ si hádam bude robiť sám daňové priznanie, či nie?
    Ja tiež nechápem.
    No, možno si chcel ako SZČO urobiť "odpis" na daňovníka a ako konateľ a zamestnanec si chce uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Ja neviem, či som to dobre vysvetlila.
    Fyzická osoba podniká, podáva daňové priznanie ako fyz. osoba podnikateľ, tu si však nemôže odpočítať od základu dane odpoč. položku 98616 Sk (teraz neviem či je to presne taká suma) lebo má vysoký základ dane.

    Tá istá fyz. osoba vystupuje ako zamestnanec v s. r. o., kde je aj konateľom.
    Ako zamestnanec dostáva tiež mzdu. Môže si tu v ročnom zúčtovaní uplatniť odpočítateľnú položku.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Nemôže si robiť ročné zúčtovanie dane ako zamestnanec , je povinný si urobiť DP B , kde si zaradí príjem zo závislej činnosti - zamestnania a zároveň aj ako fyzická osoba z podnikania.

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Myslela som si, že to asi nebude s kostolným poriadkom
    Takže mzdová účtovníčka my dá jeho príjem zo závislej činnosti, zo zamestnania.
    A ja mu to dám do daň. priznania B.

    Ešte sa chcem spýtať tá odpočítateľná položka, teda keď má základ dane vyšší napr. 1000000, tak naňu nemá nárok.Dúfam, že som to dobre prečítala.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ivni Pozri príspevok
    Myslela som si, že to asi nebude s kostolným poriadkom
    Takže mzdová účtovníčka my dá jeho príjem zo závislej činnosti, zo zamestnania.
    A ja mu to dám do daň. priznania B.

    Ešte sa chcem spýtať tá odpočítateľná položka, teda keď má základ dane vyšší napr. 1000000, tak naňu nemá nárok.Dúfam, že som to dobre prečítala.
    Áno..

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nič v zlom, ale dotyčný podnikateľ má asi málo informácií o tom, ako sa robí daňové priznanie

    ivni je offline (nepripojený) ivni

    ivni
    Ďakujem za odpovede.
    Už som z toho blázon, už aby bolo 1. apríla a aby to všetko bolo na daň. úrade.
    Neviete mi ešte poradiť. Účtujem teraz prvý rok v MRP podv. účt. vo windowse, predtým sme mali dos. Môžem tak účtovať aj rok 2008 ako sa to dalo v dose, alebo musím najskôr urobiť uzávierku.

    Ak niekto účtuje v mrp napíšte mi, lebo už ma čaká toľko faktúr, že si asi budem musieť predĺžiť prac. dobu na 16h.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Paula Pozri príspevok
    Nič v zlom, ale dotyčný podnikateľ má asi málo informácií o tom, ako sa robí daňové priznanie
    Neviem ale, či "v zlom" nebude to, že to asi nevie ani jeho účtovníčka.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    ivni Pozri príspevok
    ...Účtujem teraz prvý rok v MRP podv. účt. vo windowse, predtým sme mali dos. Môžem tak účtovať aj rok 2008 ako sa to dalo v dose, alebo musím najskôr urobiť uzávierku.

    Ak niekto účtuje v mrp napíšte mi, lebo už ma čaká toľko faktúr, že si asi budem musieť predĺžiť prac. dobu na 16h.
    Odporúčam problémy menovaného účtovného softvéru prediskutovať v porade, ktorá je na to určená http://www.porada.sk/f47-mrp.html

    Ďakujem za porozumenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.