Zavrieť

Porady

Nevysporiadany pozemok

Dobrý deň,
potreboval by som poradit vo veci vysporiadania pozemku. Chcem si kúpiť malú drevenú chalupu. Na parcele, na ktorej stojí, je vedených 46 vlastníkov, čiže je nevysporiadaná. Počul som, že existuje možnosť získať tento pozemok "vydržaním". Len zhruba viem, že po desiatich rokoch, keď sa neozve žiaden so spomínaných vlastníkov, môžem požiadať o prepis pozemku na užívateľa tých desiatich rokov. Je to také jednoduché alebo je v tom nejaký zádrheľ? Aký je ostup pri získaní pozemku takým spôsobom? Ako alebo čím preukážem užívanie pozemku počas tých deiatich rokov? Môže o takýto prepis "vydržaním" požiadat aj pôvodný majiteľ, ktorý sa z drevenice odsťahoval pred 50 rokmi do Čiech, chalupa je v katastri stále písaná na jeho meno, taktiež mu patrí pozemok pod chalupou a časť pozemku na nevysporiadanej parcele. Ide mi o to, že nechcem kupovať bez pozemku, a ak je možnosť získať pozemok vydržaním, tak logicky mi z toho vyplíva, že ak je vedený ako vlastník (aj keď už tam nežije len občas príde pokosiť trávu), má najväčšiu a najrýchlejšiu šancu vysporiadať pozemok na seba a tým by mal odpadnúť problém prepisu celého pozemku na mňa pri prípadnej kúpe. Vidím to ako laik, tak budem vďačný za nejakú radu. Ďakujem...
Usporiadat
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Odporúčam navštíviť obecný úrad v mieste , kde chalupa stojí. Oni majú najpresnejšie info o tom, kto je vlastníkom, alebo užívateľom naozaj. Aj keď neviem, či to môžu len tak povedať. Určite aspoň pomôžu, čo robiť ďalej. Obec nemá záujem, aby mala v obci nehnuteľnosti, ktoré chátrajú a nikto sa o ne nestará. Aj to je vizitka obce pre náhodných návštevníkov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Skutočných vlastníkov môžeš zistiť cez www.katasterportal , ak vieš číslo parcely, je dobre, ak nie, nájdeš si na mapke, pozri si parcely registra C ale aj register E, potom ti zostaví vlastnícky list alebo iné požadované údaje. Vypíše ti všetkých vlastníkov, ich vlastnícke podiely...Je to supervec.
0 0
mihi.che mihi.che

mihi.che je offline (nepripojený) mihi.che

ja už listy vlastníctva mám, lenže väčšina vlastníkov je už mŕtvych, čo v takom prípade ? To mám ozaj osloviť všetkých ? Veď potom je to nepriechodné ak už nežijú...
0 0
mihi.che mihi.che

mihi.che je offline (nepripojený) mihi.che

Ide o to, že keby som sa vedel skontaktovať so všetkými vlastníkmi, tak nie je problem tú podu kúpiť. Ale to je nemožné. Vlastníci čo ešte žijú ani nemajú záujem o tú pôdu, ide o podiely cca 1-4m štvorcové...ale vďaka za info
0 0
mihi.che mihi.che

mihi.che je offline (nepripojený) mihi.che

...čítam si príspevky od Vás, riešia tam môj problém, no nikto neodpovedá na to , čo ak je jeden z vlastníkov mŕtvy a dediči alebo právny zástupca je neznámi...to je môj problém...
0 0
Karas Milan Karas Milan

Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

Ahoj.
Pozri sa na "kapor" ako je to s vlastníctvom.
(co je psáno to je dáno).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mihi.che Pozri príspevok
...čítam si príspevky od Vás, riešia tam môj problém, no nikto neodpovedá na to , čo ak je jeden z vlastníkov mŕtvy a dediči alebo právny zástupca je neznámi...to je môj problém...
Musiš ich vypátrať.
0 0
mihi.che mihi.che

mihi.che je offline (nepripojený) mihi.che

hmmm, "musím ich vypátrať ?" ,a čo ak je vlastník mŕtvy a nemá žiadnych dedičov ?
0 0
pepolko pepolko

pepolko je offline (nepripojený) pepolko

mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac
musím vás všetkých vyviesť z omylu: zákon o tzv. vydržaní bol asi pred 6 rokmi úplne zrušený. viem to úplne presne, lebo mne chýbalo už len 1 a pol roka...
pokiaľ tam nebývate, tak bez spomínaného pánka z Čiech to určite nepôjde
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

pepolko Pozri príspevok
:musím vás všetkých vyviesť z omylu: zákon o tzv. vydržaní bol asi pred 6 rokmi úplne zrušený. viem to úplne presne, lebo mne chýbalo už len 1 a pol roka...
pokiaľ tam nebývate, tak bez spomínaného pánka z Čiech to určite nepôjde
Pozri Zák. 323/1992 Zb. a n.p. o notároch a notárskej činnosti(Notársky poriadok).
§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní


Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvod
ňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu 6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b) že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,
c) uvedenie d
ňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
_____________________
6) § 134 Občianskeho zákonníka.


Zák. 40/1964 Zb. a n.p. Občiansky zákonník
§ 134
Vydržanie


(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb(§ 125)
(3) Do doby podľa oseku 1 sa započítava aj doba, po ktorú má vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
Naposledy upravil Marína : 14.02.08 at 09:36
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

mihi.che Pozri príspevok
hmmm, "musím ich vypátrať ?" ,a čo ak je vlastník mŕtvy a nemá žiadnych dedičov ?
V takom prípade je dedičom štát. Treba sa informovať na súde.
0 0
pepolko pepolko

pepolko je offline (nepripojený) pepolko

mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac
marína, opakujem: tieto zákony sú už momentálne neplatné! nie je dobré zavádzať ľudí chybnými informáciami. hovorím, sám som na to čakal a tesne pred mojím termínom sa zmenila vláda, a celé toto padlo. uvádzaš už, bohužiaľ, staré zákony (1992, 1964)
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

pepolko Pozri príspevok
marína, opakujem: tieto zákony sú už momentálne neplatné! nie je dobré zavádzať ľudí chybnými informáciami. hovorím, sám som na to čakal a tesne pred mojím termínom sa zmenila vláda, a celé toto padlo. uvádzaš už, bohužiaľ, staré zákony (1992, 1964)
S výrazneným textom úplne súhlasím.

Tvrdíš, že Občiansky zákonník a Notársky poriadok nie je platný? Podľa čoho sa riadia notári? Nie som právnik, takže nechávam na ich posúdenie.
Asi si si nevšimol, že za číslami oboch zákonov uvádzam a n. p. (n.p.=neskorších predpisov). Pozri predmetné zákony:
http://www.zbierka.sk/default.aspx?sid=3&category=11
http://www.notar.sk/dotnetnuke/bLegi...2/Default.aspx
Minulý týždeň, na našu žiadosť, s nami notárka spísala do Notárskej zápisnice osvedčenie vyhlásenia o nadobudnutí vlastníctva k nehnuteľnostiam na základe vydržania podľa § 63 Zákona č. 323/1992 Zb.

0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
Moja odpoved je laická no možno navedie na riešenie. Áno, aj ja som počul o tom, že ak sa vlastník(v tvojom prípade viacerí) nestará o nehnutelnosť a je tam niekto kto sa o tú nehnutelnosť stará (platí za ňu dane), aj úplne cudzia osoba (nevlastník), tak po určitých rokoch (10 tuším) je možné nehnutelnosť previesť na neho.

Ale opakujem, toto je "jedna babka povedala". Aj keď zas na každej táranine je trocha pravdy.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Vlado.s Pozri príspevok
Moja odpoved je laická no možno navedie na riešenie. Áno, aj ja som počul o tom, že ak sa vlastník(v tvojom prípade viacerí) nestará o nehnutelnosť a je tam niekto kto sa o tú nehnutelnosť stará (platí za ňu dane), aj úplne cudzia osoba (nevlastník), tak po určitých rokoch (10 tuším) je možné nehnutelnosť previesť na neho.

Ale opakujem, toto je "jedna babka povedala". Aj keď zas na každej táranine je trocha pravdy.
To je fakt iba "jedna babka povedala". Vlastnik ma zo zakona PRAVO, a nie POVINNOST nehnutelnosti uzivat, a iba to, ze svoj majetok neuziva, nedava nikomu dalsiemu pravo prisvojit si ho. Keby to tak bolo, byvale JRD a nastupnicke spolocnosti by si tak boli upratali majetky bez toho, aby museli vlastnikom vyplacat najomne, alebo ak to dovedieme do krajnosti - vlastnikmi neuzivanych bytov by sa stali squatteri?

Osvedcenia sa robia na zaklade platneho zakona DOTERAZ, akurat ze za podstatne prisnejsich podmienok ako predtym.

Okrem toho, osvedcenim sa da nadobudnut vlastnictvo k pozemku aj cez ROEP (registre obnovenej evidencie pozemkov).
0 0
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
elli Pozri príspevok
To je fakt iba "jedna babka povedala". Vlastnik ma zo zakona PRAVO, a nie POVINNOST nehnutelnosti uzivat, a iba to, ze svoj majetok neuziva, nedava nikomu dalsiemu pravo prisvojit si ho. Keby to tak bolo, byvale JRD a nastupnicke spolocnosti by si tak boli upratali majetky bez toho, aby museli vlastnikom vyplacat najomne, alebo ak to dovedieme do krajnosti - vlastnikmi neuzivanych bytov by sa stali squatteri?

Osvedcenia sa robia na zaklade platneho zakona DOTERAZ, akurat ze za podstatne prisnejsich podmienok ako predtym.

Okrem toho, osvedcenim sa da nadobudnut vlastnictvo k pozemku aj cez ROEP (registre obnovenej evidencie pozemkov).
Vlastnik ma zo zakona PRAVO, a nie POVINNOST nehnutelnosti uzivat

Úžívaním som myslel platenie daní za nehnutelnosť a to je povinnosť. Ospravedlňujem sa, že som to neupresnil. Má právo užívať, ale povinnosť platiť. A keď neplatí vlastník, ale niekto iný (napr. v rodine sa to stáva dosť často, že vlastník neplatí dane, ale platí ich jeho sestra, brat napr.) tak je možné vlastníctvo po určitých rokoch previesť na platiteľa.
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
- v katastralnych uzemiach, kde bol vyhotoveny ROEP (register obnovy evidencie pozemkov) vlastnikov s neznamym miestom pobytu a neznamych vlastnikov zastupuje Slovensky pozemkovy fond (patri tu aj kategoria mrtvych vlastnikov, kde neprebieha dedicske konanie, ked sa nikto po nich neprihlasil),
- doporucujem v tejto veci sa obratit na Slovensky pozemkovy fond prislusny k danemu katastralenmu uzemiu, aby zaujal stanovisko k vasmu zaujmu vysporiadania nehnutelnosti.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

olybaba Pozri príspevok
pozdravujem,
- v katastralnych uzemiach, kde bol vyhotoveny ROEP (register obnovy evidencie pozemkov) vlastnikov s neznamym miestom pobytu a neznamych vlastnikov zastupuje Slovensky pozemkovy fond (patri tu aj kategoria mrtvych vlastnikov, kde neprebieha dedicske konanie, ked sa nikto po nich neprihlasil),
- doporucujem v tejto veci sa obratit na Slovensky pozemkovy fond prislusny k danemu katastralenmu uzemiu, aby zaujal stanovisko k vasmu zaujmu vysporiadania nehnutelnosti.
V prípade, že sa bude osvedčovať vlastníctvo pozemku vydržaním, aj tak bude potrebné vyjadrenie Slovenského pozemkového fondu.
0 0
pepolko pepolko

pepolko je offline (nepripojený) pepolko

mám rád poctivú prácu a seriózne jednanie ...viac
milá Marína,
ďakujem Ti, že si mi to ozrejmila a som rád, že to zasa funguje.
začnem si ja pekne vybavovať svoje záležitosti, aj keď je to beh na dlhé kilometre
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať