Zavrieť

Porady

Predaj s.r.o.

Dobrý deň.
Nemám s predajom s.r.o. vôbec žiadné skúsenosti, tak sa obraciam na niekoho kto by mi mohol poradiť.

Konateľ predáva svoju s.r.o. celú komplet s pohľadávkami a záväzkami.

Ako je to s daňou z príjmu? Započítavajú sa tam záväzky a pohľadávky akoby boli zaplatené? A v prípade, že na sklade je ešte tovar za cca 20.000,- Sk platí predávajúci z toho tovaru DPH?

Alebo sa táto firma predá za sumu napr. 1.000.000,-Sk a táto suma sa uvedie v DP?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Konateľ predáva celú s.r.o. ... slabá informácia... nepredáva náhodou obchodný podiel ? Akú máš zmluvu ? Zmluva o ....

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Konateľ má dve s.r.o., jednu z toho chce predať, lebo casovo nestíha venovať sa týmto s.r.o. -čkám. Zmena bude v adrese, zmeni sa konateľ a DÚ. Chcel by vedieť ako ma postupovať, čo by bolo najvýhodnejšie, aby potom z toho nemusel platit veľkú daň. Ku koncu roka má ešte zopár neuhradených pohľadávok a záväzkov.
    Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Podľa toho čo píšeš - asi sa zmení aj spoločník - o tom je predaj obchodného podielu ... obchodný podiel vlastní spoločník, nie konateľ . Ak by sa menila iba osoba konateľa, tak sa vlastne nič vo vlastníctve obchodných podielov nerieši ...
    Musíme sa dohodnúť, čo riešime, inak nič nevyriešíme ...

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    V predávanej s.r.o. sú teraz spoločníci manželia a konateľka je manželka.
    Bude sa meniť aj konateľ aj spoločník - bude to niekto úplne iný. Predáva sa 100% podielu inej osobe.
    Dúfam, že som ti poskytla ďalšie informácie, aby si mi pomohla.
    Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Takže mi to vychádza na 2 zmluvy o prevode obchodného podielu, v prvej bude manžel ako prevádzajúci a XY ako nadobúdateľ, v druhej manželka ako prevádzajúci a XY ako nadobúdateľ.
    Prevádzajúci budú mať príjem podľa § 8 ods.1 písm.f/ Zákona o dani z príjmov - príjem z prevodu účasti (podielu) na s.r.o. Ako výdavok si môžu uplatniť hodnotu vkladu do ZI,t.j. sumu , za ktorú obchodný podiel nadobudli.
    V prípade, že od nadobudnutia podielu uplynulo 5 rokov, je tento príjem (v zmysle prechodných ustanovení Zákona o dani z príjmov §52 ods.21) od dane oslobodený.

    Nadobúdateľ bude pokračovať v účtovníctve účtovnej jednotky(s.r.o.).

    SMartina je offline (nepripojený) SMartina

    SMartina
    Firma vznikla v roku 2005.
    Nerozumiem nasledujúcej vete: Ako výdavok si môžu uplatniť hodnotu vkladu do ZI,t.j. sumu , za ktorú obchodný podiel nadobudli.
    Pochopila som to takto: Príklad: Firma sa predá za 1.000.000,- Sk, ZI je: 200.000,- Sk, daň z príjmu sa odvádza z 800.000,- Sk ???
    (Firma nevlastní žiaden majetok: nehnuteľnosť, autá, PC ...)
    Ďakujem Ti veľmi pekne, že mi pomáhaš.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.