Zavrieť

Porady

Danove priznanie-praca na SK aj v Irsku

ahoojte..ja by som sa chcela informovat ohladom podania danoveho priznania za rok 2007 ak som robila na Slovensku prve 4 mesiace a zvysok roka som pracovala v Irsku, kde som danovym rezidentom (kedze tu pracujem viac ako 183 dni v roku) Viem, ze musim podat danove priznanie z prijmov na Slovensku, ale chcela by som sa spytat ohladom prijmov z Irska..musim aj tieto priznavat? Skusala som to zistovat na danovom urade na SK a tam mi povedali, ze vraj mam povinnost priznat vsetky prijmy, aj zo zahranicia a ze v pripade kladneho rozdielu musim doplatit dan na SK? Na druhej strane som zase pocula nazory, ze ak vacsinu roka pracujem v zahranici, v krajine, s ktorou ma SK podpisanu zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, tak mojou povinnostou je podat danove priznanie len z prijmoch z SK. Mozete mi poradit, ako to skutocne je?

Srdecna vdaka

Lienka
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Máš potvrdenie o daňovej rezidencii z Írska? Byť 183 dní v Írsku ešte neznamená, že si daňovým rezidentom Írska. Na SK teda zdaníš celosvetové príjmy, pokiaľ nebudeš mať doklad o daňovej rezidencii v Írsku... viem o tom, že niektorí Slováci vrátili občiansky preukaz SR, aby získali daňovú rezidenciu v Írsku.
A o aké Írsko ide? O Severné Írsko, ktoré je súčasťou Veľkej Británie? Alebo o Írsku Republiku?
0 0
dadaaaa dadaaaa

dadaaaa je offline (nepripojený) dadaaaa

Ja som mala taky isty problem v roku 2006. na Tax office som ziskala potvrdenie o danovej rezidencii, podmienka je pobyt a praca dlhsie ako 6 mesiacov a vystavili mi to bez problemov.potom som si urobila Danove priznanie typu A a uviedla som tam aj prijmy zo zahranicia, musela som dolozit P60 a rezidenciu.... . dan sa ratala iba zo SR, a nic som navyse neplatila este mi aj vratili dan ktoru mi odviedol zamestanvatel zo SR. Na nasom danov im to takto stacilo.dufam ze som poradila. Good Luck !
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

dadaaaa Pozri príspevok
Ja som mala taky isty problem v roku 2006. na Tax office som ziskala potvrdenie o danovej rezidencii, podmienka je pobyt a praca dlhsie ako 6 mesiacov a vystavili mi to bez problemov.potom som si urobila Danove priznanie typu A a uviedla som tam aj prijmy zo zahranicia, musela som dolozit P60 a rezidenciu.... . dan sa ratala iba zo SR, a nic som navyse neplatila este mi aj vratili dan ktoru mi odviedol zamestanvatel zo SR. Na nasom danov im to takto stacilo.dufam ze som poradila. Good Luck !
ak si naozaj mala takto jednoducho potvrdenie o daňovej rezidencii v Írsku, tak si nemohla podávať DP s uvedenými príjmami v Írsku. Je veľký rozdiel medzi Severným Írskom a Írskou Republikou... ide o dve rôzne zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, jedna je metódou zápočtu a jedna je metódou vyňatia príjmov zo zahraničia...
P60 sa podáva k daňovému priznaniu na Slovensku, pokiaľ si daňovým rezidentom SR...

Takže troška to máš pomiešané.
0 0
Lienka12 Lienka12

Lienka12 je offline (nepripojený) Lienka12

Srdecna vdaka za rady..jedna sa o Dublin-cize Irsku republiku..kamarati mi poradili vypytat si od danoveho uradu tuto v Irsku doklad o dan. rezidentovi- t.j. ze tu pracujem viac ako pol roka..vraj nie je problem ho dostat, len stale neviem, ci mi to bude stacit na to, aby som na Slovensku dane zaplatene v Irsku nemusela do danoveho priznania udavat..na danovom urade na SK mi povedali, ze kedze mam stale trvaly pobyt na Slovensku, tak musim uviest vsetky prijmy- aj z Irska hoci tu pracujem dlhsie ako 183 dni..je to naozaj tak? musim teda uviest vsetky prijmy a zaplatene dane a vypocitat si znova danovu povinnost na SK?..ako potom funguje ta dohoda o zamedzeni dvojiteho zdanenie? Prosim poradte mi..

Vdakaaa

s pozdravom,

Lienka
0 0
virgil303 virgil303

virgil303 je offline (nepripojený) virgil303

Vladko
Ja mam taky isty problem a neviem si tu vybrat co je teda spravne, na DU v Prievidzi mi pani povedala ze musim uviest prijem ale dan neplatim tak su steho jelen
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Virgil, nieje Írsko ako Írsko. Severné Írsko (súčasť Veľkej Británie) má so SR Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia metódou vyňatia z príjmov: DAŇ NEPLATíŠ!
Írska Republika má so SR Zmuvu o..... metódou zápočtu: DAŇ PLATÍŠ!!!

Takže je možné, že: 1. Pracuješ v Severnom Írsku, a preto Ti to pani na DÚ povedala, alebo:
2. Myslela si, že Írsko je Severné Írsko a nevedela, že je aj iné Írsko (možno sa s tým nestretla???, neviem) a povedala Ti to z nevedomosti... príp. z nedostatku informácií
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Od januára do 14.9.2007 bol sused v ÍRSKU a od 15.10.2007 je SZCO.Robím mu DP "B".Dal mi z Írska potvrdenie P45.Je tam napísané toto:
PAYE from 1.st January 30241,79 eur
Pay this employment 30241,79 eur
Taxable lump sum included in pay in this employment 0,00 eur.
Total PRSI/povinné poistné/4.879,05eur
Employees share 1.628,04eur

Pay je hrubá mzda?Taxable je daň?
Priemerný kurz použiť za 3.Q/2007?
Prosím o pomoc a vopred ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
http://ziskovi.blog.sme.sk/c/40543/D...h-v-Irsku.html

a/ Osoba, ktorá je rezidentom Írska a na Slovensku nemá zdaniteľné príjmy nad 43 968 /1/2 z nezdaniteľnej časti podľa aktuálneho roka, za ktoré sa DP podáva /Sk nemusí podať na Slovensku daňové priznanie (potvrdené aj listom z Min. financií). Napriek tomu sa odporúča vyžiadať si podvrdenie o daňovej rezidencii od Írskeho daňového úradu, ktoré može byť použité kedykoľvek v budúcnosti, keď osoba bude vyzvaná na preukázanie tejto skutočnosti.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
prosím, nemáte niekto vzor tlačiva : žiadosť o vydanie potvrdenia o daňovej rezidencii?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
dobré ránko,
posúvam
0 0
peter917 peter917

peter917 je offline (nepripojený) peter917

Dobry den, od januara do septembra minuleho roku som pracoval na Slovensku a zvysok roku v Irskej Republike. V case pracovania v Irsku, som bol v SR, vedeni ako osoba dobrovolne nezamestnana (teda som si platil zdravotne poistenie sam). Je mi jasne, ze som povinny podat danove priznanie na Slovensku. Otazka vsak je ci s priznanim zarobku z Irska. Predpokladam, ze v pripade uvedenia ze som pracoval v zahranici mozem mat problem, pretoze mi bolo odvadzane poistenie v zahranici a zaroven som ho platil aj u nas na Slovensku, a to asi nie je v sulade zo zakonom. Ak vsak nepriznam zarobok z Irska, tiez porusujem zakon. Existuje prosim Vas nejake riesenie?
Dakujem
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Krsniatko je rezidentom Írska, ale v roku 2007 mal príjmy aj v SR, ktoré však boli nižšie ako 47808 Sk. Z uvedeného vyplýva, že nie je povinný podať DP na Slovensku. Mám však dilemu, či to treba oznámiť na DU a priložiť fotokopiu Potvrdenia o rezidencii v Írsku, alebo nie. Aké máte názory a skúsenosti Vy? Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
mala som tiež tento prípad, toto som sa na DÚ dozvedela:
treba odovzdať potvrdenie o daňovej rezidencii
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem veľmi pekne. Pošlem im teda fotokopiu potvrdenia a nejaký sprievodný list...
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Kamarát má potvrdenie o daň.rezidencii od 10/2004 do 11/2007 a od 9/2007 sa stal SZČO na Slovensku.Idem vyplňovať DP B.Paušálne výdavky 40% z príjmov dosiahnutých na Slovensku.Príjmy z IRSKA tu neuvádzam,pretože prikladám potvrdenie o daň.rezidencii.V oddieli č.1 DP B pod bodom 11 zaškrtnem áno/daňovník s obmedzenou DP/a má nárok na odpočít.položku 95.616.Sk/§11ods.1a/b až e nie/.Prosím skontrolujte ma.Ďakujem.
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Prosím "poraďáci", vyplňovali ste už niekto DP B slovenskej SZČO,ktorá má v r. príjem zo živnosti nad 47808Sk a pritom má potvrdenie o daňovej rezidencii /11 mesiacov v IRSKU/.Ma ide rozhodiť.Teraz som dotelefonovala s Daň.riad v BB a tam ma motali a nevedeli ani desatinu informácií,čo sú tu na PORADE.Nevedia mi povedať ako mám vyplniť DP B rezidentovi.
0 0
virgil303 virgil303

virgil303 je offline (nepripojený) virgil303

Vladko
ďakujem za odpoveď, ja som v Írskej republike mesto Cork a je mi to už jasné aj keď je to veľmi smutné, že musím živiť z ťažko zarobených peňazí nejakých ... ešte raz ďakujem
0 0
anuska 28 anuska 28

anuska 28 je offline (nepripojený) anuska 28

Ahojte!
Mám syna, ktory od 18.juna 2008 pracuje v Londyne. Od januara do juna pracoval na Slovensku. Aké potvrdenia mu treba na podanie DP na Slovensku? Vrátia mu dan ?
Vdaka za Vašu radu.
A.
0 0
Beata2 Beata2

Beata2 je offline (nepripojený) Beata2

Potrebuje "potvrdenie o príjmoch FO zo záv.činnosti, preddavkoch na daň.." od všetkých zamestnávateľov v SR u ktorých pracoval v r.2008 a nejaké potvrdenie o príjme od zamestnávateľa z Londýna. Ak má tak aj potvrdenie o zaplatenej životnej poistke, účelovom sporení a pod. Je možné, že potvrdenie z Londýna nebude mať do 31.3.09, je vhodné požiadať príslušný DU o predlženie lehoty na podanie daňového priznania.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

anuska 28 Pozri príspevok
Ahojte!
Mám syna, ktory od 18.juna 2008 pracuje v Londyne. Od januara do juna pracoval na Slovensku. Aké potvrdenia mu treba na podanie DP na Slovensku? Vrátia mu dan ?
Vdaka za Vašu radu.
A.
Potvrdením o príjme za celý daňový rok je tlačivo P60. Vydáva ho posledný zamestnávateľ na konci zdaňovacieho obdobia. Daňový rok je v UK od 6.4. do 5.4 nasl. roka, posledný zamestnávateľ vydá potvrdenie až po tomto dátume.
Potvrdením od jednotlivých zamestnávateľov je P45. P45 má 4 časti
1. časť 1 - tú zamestnávateľ posiela na DÚ
2. časť 1A, 2, 3 odovzdá zamestnancovi
Keď nastúpi do nového zamestnania, časť 2 a 3 zamestnanec odovzdá novému zamestnávateľovi. Čast 1A ostáva zamestnancovi pre vlastné potreby.

Môžeš postupovať 2 spôsobmi:
  • Požiadaš DÚ o predĺženie lehoty na podanie DP do 30.9.2009. Keďže daňový rok v SR je od 1.1.-31.12., príjmy musíš rozdeliť do 31.12.2008 a od 1.1.2009. To z P60 sa nedá vyčítať, preto DÚ akceptuje výplatné pásky. Z poslednej výplatnej pásky z r.2008(nemusí byť presne k 31.12.2008) vyčítaš naakumulované príjmy a poistné od 18.6.2008 a tie uvedieš do DP. Podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a UK, sú príjmy zo zdanenia v tej druhej krajiny vyňaté. Prílohou DP bude kópia P60 a kópia výplatnej pásky.
  • Dtto ako v 1. prípade, len DU nebudeš žiadať o predĺženie lehoty na podanie DP, v tom prípade však prílohou DP bude len kópia poslednej výpl. pásky z r. 2008. Keďže sú príjmy dosiahnuté v UK vyňaté zo zdanenia, nemal by to byť problém. Pre istotu sa opýtaj vášho správcu dane(podľa začiatočného písmena priezviska), či tak môžeš učiniť.
Naposledy upravil Marína : 09.02.09 at 06:34
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať