Zavrieť

Porady

postúpený leasing

Keď sme postúpili leasing, auto už nie je majetkom spoločnosti čo s daňovými odpismi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    morgosova Pozri príspevok
    Keď sme postúpili leasing, auto už nie je majetkom spoločnosti čo s daňovými odpismi?
    Daňové odpisy sa pri postúpenom lizingu nemusia "upravovať " , v prípade , ak u postupníka nedôjde k porušeniu pôvodnej lizingovej zmluvy , resp. k inej úprave . To znamená , že ak sa postupuje podľa pôvodnej zmluvy a zmení sa iba nájomca , tak nikto nič neupravuje. Starý nájomca má v daňových nákladoch to čo má, nový si majetok zaradí podľa pravidiel. Pozor : je potrebné sledovať do konca lizingu , či nedošlo k porušeniu pôvodnej zmluvy.
    Doplnenie : ak dôjde k porušeniu , resp inej úprave liz. zmluvy , v tom prípade je potrebné upraviť dań. odpisy u pôvodného nájomcu.
    Naposledy upravil Katarína Cigánová : 05.02.08 at 14:48 Dôvod: doplnenie

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Prispejem k tejto téme svojou skúsenosťou.

    Mám na stole splátkový kalendár od 15. splátky. Úvodná tabuľka s údajmi o istine má hodnoty predpokladám zhodné ako pri prvom nájomcovi, takže mal by som sa dopracovať k zhodnej výške odpisov ako u prvého nájomcu.

    Môj klient, ktorý je druhým nájomcom zaplatil ešte poplatok za vyhotovenie dodatku k lízingovej zmluve. Podľa doteraz získaných informácií o účtovaní lízingu by som mal tento poplatok zahrnúť do istiny. Okrem toho sa do istiny má zahrnúť aj ČASŤ sumy, ktorá je vyplatená prvému nájomcovi ako náhrada časti nultej splátky.

    V §26 Zákona o dani z príjmu o odpisoch je uvedené: Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy.

    Ja sa pýtam : Čo sa myslí pod ODSTUPNÝM NAD RÁMEC SUMY DOHODNUTÝCH PLATIEB?

    Zatiaľ nemám doklad o tom koľko sa zaplatilo a NEVIEM či sa bude niečo platiť.

    V minulosti som už jeden takýto lízing účtoval. Postupoval som tak ako keby som lízing začal ja od prvej splátky a zaúčtoval som celú istinu 022/042. Potom som zaúčtoval všetky odpisy prvého nájomcu jednou sumou 551/082 a upravil som hospodársky výsledok o tieto odpisy zápisom 474/648. Ďalej som postupoval štandardne ako keby som bol ja prvým nájomcom. Nie som si istý týmito zápismi (ešte som nechodil na Poradu), a PROSÍM o názor, alebo radu ako to správne účtovne zrealizovať.

    Ďakujem.

    apo
    Naposledy upravil apo : 26.06.08 at 21:36
    človiečik Vladimír Ozimý
    apo: veď je to jasné odstupné zahrniem u najomcu do OC a odpisujem po zvyšok trvania prenájmu v rámci odpisov podľa § 26 ods. 8,9

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    apo: veď je to jasné odstupné zahrniem u najomcu do OC a odpisujem po zvyšok trvania prenájmu v rámci odpisov podľa § 26 ods. 8,9
    Áno, tak ako to píšeš to je jednoduché, ale ak sa do istiny zahrnie odstupné a zvyšok splátkového kalendára napríklad od 15. splátky tak sa nedopracujem k hodnote istiny z ktorej vypočítam výšku mesačného odpisu zhodného s prvým nájomcom, ALEBO áno?

    Ako tak uvažujem možno, že hej, lebo istinu nebudem deliť 48 mesiacmi, ale iba zvyšnými 34 a skutočne môže vyjsť podiel na jeden mesiac rovnaký.

    Tak vyskúšam.

    Jeden sa učí celý život.

    Zatiaľ ďakujem.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.