Zavrieť

Porady

Odpočet DPH-kedy?

Mám nasledovnú otázku. Za mesiac január mi vyšiel nadmerný odpočet, predpokladám, že za február budeme mať daňovú povinnosť. Môžem si
presunúť odpočet z faktúry - dátum dodania : 22.1.2008
došlá (zápis) : 23.1.2008
zaplatená : 23.1.2008
do obdobie február ? Viem, že dľa zákona o DPH je možné si odpočet DPH z faktúry uplatniť i v nasledujúcom mesiaci po dodaní, ale za akých podmienok?
Nemusí byť faktúra v mojom prípade zapísaná až po podaní DP za január 2008(napr.26.02.2008)? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    renata Pozri príspevok
    Mám nasledovnú otázku. Za mesiac január mi vyšiel nadmerný odpočet, predpokladám, že za február budeme mať daňovú povinnosť. Môžem si
    presunúť odpočet z faktúry - dátum dodania : 22.1.2008
    došlá (zápis) : 23.1.2008
    zaplatená : 23.1.2008
    do obdobie február ? Viem, že dľa zákona o DPH je možné si odpočet DPH z faktúry uplatniť i v nasledujúcom mesiaci po dodaní, ale za akých podmienok?
    Nemusí byť faktúra v mojom prípade zapísaná až po podaní DP za január 2008(napr.26.02.2008)? Ďakujem.
    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    (3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

    dracica je offline (nepripojený) dracica

    dracica
    ja by som uplatnila odpočet v jan 2008, veď NO za 01/2008 sa bude započítavať s DP 02/2008 a vy zaplatíte iba rozdiel takže je to jednooooo

    renata je offline (nepripojený) renata

    renata
    Určite, keby som nemala dôvod, dám fa do januára, akurát som sa chcela vyhnúť daňovej kontrole - automaticky nám ju vždy pri NO vykonali. Takže sa
    už teším. Vyťahovať všetky doklady, kópírovať, dokladovať, potom naspäť zakladať...! A hlavne čakať, oni sa s ukončením kontroly nikdy obzvlášť neponáhľajú.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.