Zavrieť

Porady

nezdanitelna cast

dobry den,

mohol by mi niekto vysvetlit aky je rozdiel v tom ci si budem uplatnovat mesacne nezdanitelnu cast zakladu dane alebo nie. pretoze vyplnam vyhlasenie a potrebovala by som k tomuto vysvetlenie.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nene74 Pozri príspevok
dobry den,

mohol by mi niekto vysvetlit aky je rozdiel v tom ci si budem uplatnovat mesacne nezdanitelnu cast zakladu dane alebo nie. pretoze vyplnam vyhlasenie a potrebovala by som k tomuto vysvetlenie.
Rozdiel) je určite v tom, že NČ bude odpočítaná od mesačného príjmu,(ročná/12) a R bude odpočítaná až pri RZD, ale pri DP.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

nene74 Pozri príspevok
dobry den,

mohol by mi niekto vysvetlit aky je rozdiel v tom ci si budem uplatnovat mesacne nezdanitelnu cast zakladu dane alebo nie. pretoze vyplnam vyhlasenie a potrebovala by som k tomuto vysvetlenie.
Vyhlásenie sa podpisuje preto, lebo nárok na nezd.časť máš na každý mesiac a aby si platila menšiu daň. Ak chceš platiť väčšie dane, tak ho nepodpisuj a v ročnom zúčtovaní sa ti preplatok vráti.
0 0
nene74 nene74

nene74 je offline (nepripojený) nene74

takze v podstate kazdy si moze odpocitat sumu 8 208 nie su pri tom ziadne rozdiely. A ake vyhody z toho plynu.

D.
0 0
nene74 nene74

nene74 je offline (nepripojený) nene74

dakujem za radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nene74 Pozri príspevok
takze v podstate kazdy si moze odpocitat sumu 8 208 nie su pri tom ziadne rozdiely. A ake vyhody z toho plynu.

D.
No celé je to o tom, že do výšky 8208.- mesačne, alebo 98496.- máš príjem nezdanený. Samozrejme, ak nie si dôchodca k 1.1.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Každý nie. Ten kto poberá starobný a predčasný starobný (a myslím že aj výsluhový) dôchodok k 1.1. tak nemá nárok na nezd.časť. Výhody som napísala, platíš mesačne menšie dane.
0 0
andi andi

andi je offline (nepripojený) andi

Dobrý deň. Teraz mám totálny zmetok v hlave. Keď SZČO ktorý je aj v pracovnom pomere a má od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a má napísané na ňom že "zníženie základu dane podla §11 na danovníka" sumu 95616 už v daňovom priznaní nemôže napísať nezdanitelnú čiastku na seba? Rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

V DP sa uvádza NČ vo výške 95.616,--
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
andi Pozri príspevok
Dobrý deň. Teraz mám totálny zmetok v hlave. Keď SZČO ktorý je aj v pracovnom pomere a má od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a má napísané na ňom že "zníženie základu dane podla §11 na danovníka" sumu 95616 už v daňovom priznaní nemôže napísať nezdanitelnú čiastku na seba? Rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
Keď máš zmätok, tak "polopatisticky":
Do DP uvádza všetky príjmy, teda aj od zamestnávateľa a potom si nezdaniteľnú čiastku "na seba" v sume 95616 uplatní.
Ak príjem od zamestnávateľa sa rovná alebo presahuje NČZD, tak ostatný príjem zdaní 19%.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Zamestnanec mal podpísané vyhlásenie u zamestnávateľa. k 15.3.2007 priznaný starobný dôchodok. U zamestnávateľa podľa potvrdenia o príjme nebola uplatňovaná nezdaniteľná časť na daňovníka od apríla 2007. Má príjmy aj na živnosti. Má nárok na celý rok na nezd. časť. ide o to , že mu vychádza vrátiť dosť vysoká suma daní. Nie je lepšie aby sa uplatňvala nezd. časť v priebehu roka? tento rok je ďalej zamestnancom.
Naposledy upravil Zužu : 19.02.08 at 10:35
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ak nebol poberateľom starobného, alebo predčasného starobného dôchodku k 1.1.2007 má nárok na NČ v plnej výške ak jeho ČZD nepresahuje 498.000,-- Sk.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zužu Pozri príspevok
Zamestnanec mal podpísané vyhlásenie u zamestnávateľa. k 15.3.2007 priznaný starobný dôchodok. U zamestnávateľa podľa potvrdenia o príjme nebola uplatňovaná nezdaniteľná časť na daňovníka od apríla 2007. Má príjmy aj na živnosti. Má nárok na celý rok na nezd. časť. ide o to , že mu vychádza vrátiť dosť vysoká suma daní. Nie je lepšie aby sa uplatňvala nezd. časť v priebehu roka? tento rok je ďalej zamestnancom.
Zamestnávateľ urobil chybu, pretože ak zamestnanec podpísal vyhlásenie, mal mu nezdaniteľnú časť uplatňovať. Preplatok dane je v tomto prípade absolútne samozrejmý... uplatníš mu nezdaniteľnú časť pri DP typ B.

Tento rok si bude uplatňovať NČ v inej výške, a určite už podpísal opäť vyhlásenie... treba si to odkonzultovať so mzdárkou u zamestnávateľa.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ďakujem...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

veronikasad Pozri príspevok
Ermon, zamestancovi bol 15.3.07 priznaný starobný dôchodok, teda v roku 2008 si nemôže uplatňovať nezd.časť ZD. Ak jeho ročný príjem nepresiahne 6-násobok min. mzdy, môže podať DP za rok 2008 a DU mu zrazenú daň u zamestnávateľa vráti.

--------
Veronika
áno máš pravdu... potom nerozumiem otázke od Nebolo by lepšie keby sa nezdaniteľná časť uplatňovala počas roka? Toto ma zmiatlo, bolo by lepšie, ale už sa nemôže v roku 2008...
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

jamis Pozri príspevok
Ak nebol poberateľom starobného, alebo predčasného starobného dôchodku k 1.1.2007 má nárok na NČ v plnej výške ak jeho ČZD nepresahuje 498.000,-- Sk.
Poprosim o dodatok. Ak mam dochodcu, co mal priznany dochodok starobny este pred rokom 2007 a mal prijmy z prenajmu moze si na seba uplatnit celu NC? Alebo nie? Tie prijmy z prenajmu boli vacsie ako 70000. Moze si potom v DP uplatnit aj 40% pausal a aj oslobodenych 24900?
Dakujem pekne.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Starobný dôchodok priznaný pred 1.1.2007 : daňovník nemá nárok na nezdaniteľnú časť..
V DP si môže uplatniť oslobodených 24.900,-, aj výdavky 40%.
Z rozdielu zaplatí daň.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

ermon Pozri príspevok
Starobný dôchodok priznaný pred 1.1.2007 : daňovník nemá nárok na nezdaniteľnú časť..
V DP si môže uplatniť oslobodených 24.900,-, aj výdavky 40%.
Z rozdielu zaplatí daň.
A keby mal ten dochodok priznany po 1.1.2007 to by mohol?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Áno, ak je priznaný dôchodok až po 1.1.2007, tak si môže dôchodca uplatniť nezdaniteľnú časť za celý rok.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

KvetkaK Pozri príspevok
Áno, ak je priznaný dôchodok až po 1.1.2007, tak si môže dôchodca uplatniť nezdaniteľnú časť za celý rok.
Musi potom odratat aj svoj dochodok od nezdanitelnej casti?Alebo je dochodok oslobodeny?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

maska4 Pozri príspevok
Musi potom odratat aj svoj dochodok od nezdanitelnej casti?Alebo je dochodok oslobodeny?
Neodratáva dôchodok, má nárok na celú nezdaniteľnú časť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať