Zavrieť

Porady

daň z príjmu za predaj bytu

Ahojte poraďáci, v minulom roku moja mama predala byt v osobnom vlastníctve svojej vnučke - nakoľko vnučka si brala úver tak bola vyhotovená oficiálne darovacia zmluva, aby sa ten úver vybavil rýchlejšie a vlastne len na základe vzájomnej písomnej dohody vnučka zaplatila mojej mame určitú čiastku za predaj bytu. Mama teraz zomrela, ale ide mi o upresnenie a potvrdenie či mám podať daňové priznanie za ňu za príjem čiastky z predaja - táto bola stanovená len na základe vzájomnej písomnej dohody/. Mne sa zdá že nie keďže oficiálne jej byt darovala a predaj za určitú sum u bol len na základe vzájomnej dohody medzi mojou mamou a vnučkou. Čo sa týka dane z nehnutelnosti to si vybavila už sama vnučka - prihlásenie a zmenu na daňovom úrade.
Prosím poraďte. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nebudem sa vyjadrovať k oficiálnemu a neoficiálnemu ...
    Opýtam sa to, čo je dôležité z pohľadu dane z príjmov - bol by príjem babičky za prípadný predaj bytu od dane oslobodený - vlastnila babička byt viac ako 5 rokov alebo mala v ňom trvalý pobyt viac ako 2 roky ? Ak áno, tak by splnila podmienku pre oslobodenie a takýto príjem by v DP vôbec neuvádzala ...

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    áno bola vlastníkom viac ako 5 rokov a trvalý pobyt bol viac ako 2 roky takže by nemala platiť daň z príjmu a uvádzať ho v DP - ďakujem

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Ahojte poradáci. Potrebujem spraviť daňové priznanie. Situácia je nasledovná:
    Súhrn príjmov zo závislej činnosti od všetkých zamestnávateľov je cca. 120 000, úhrn povinného poistného cca. 16 000 Sk. Príjem z prenájmu nehnuteľností predstavuje 48 000, ale tu si môžem uplatniť päťnásobok sumy životného minima, teda 24 900. Tzn. že v VI.ODDIELI DP typu B do riadku 10 stĺpca Príjmy dám 23 100, uplatním si paušálne výdavky, teda 19 200 a do riadku 10 stĺpca výdavky dám sumu 9 240.
    Ale mám problém s týmto. Zamestnanec predal byt za cca. 50 000 Sk. Nevlastnil ho 5 rokov, ani tam nemal trvalý pobyt 2 roky. Čo s tým? Čo uviesť do VIII.ODDIELU daňového priznania?
    Za pomoc Vám veľmi pekne ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Martina CF Pozri príspevok
    Ahojte poradáci. Potrebujem spraviť daňové priznanie. Situácia je nasledovná:
    Súhrn príjmov zo závislej činnosti od všetkých zamestnávateľov je cca. 120 000, úhrn povinného poistného cca. 16 000 Sk. Príjem z prenájmu nehnuteľností predstavuje 48 000, ale tu si môžem uplatniť päťnásobok sumy životného minima, teda 24 900. Tzn. že v VI.ODDIELI DP typu B do riadku 10 stĺpca Príjmy dám 23 100, uplatním si paušálne výdavky, teda 19 200 a do riadku 10 stĺpca výdavky dám sumu 9 240.
    Ale mám problém s týmto. Zamestnanec predal byt za cca. 50 000 Sk. Nevlastnil ho 5 rokov, ani tam nemal trvalý pobyt 2 roky. Čo s tým? Čo uviesť do VIII.ODDIELU daňového priznania?
    Za pomoc Vám veľmi pekne ďakujem
    Tých 50.000 tisíc je zrejme preklep. Pri predaji nehnuteľnosti môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu predávanej nehnuteľnosti ak nesplňa podmienky oslobodenia od dane.

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    smith Pozri príspevok
    Tých 50.000 tisíc je zrejme preklep. Pri predaji nehnuteľnosti môže predávajúci uplatniť kúpnu cenu predávanej nehnuteľnosti ak nesplňa podmienky oslobodenia od dane.
    Preklep to nie je, v tom predaji bolo totizto viac vlastníkov, tak preto len taká malá sumička
    Ak to teda dobre chápem do príjmov pôjde tých 50 000 a do výdavkov kúpna cena?

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Martina CF Pozri príspevok
    Preklep to nie je, v tom predaji bolo totizto viac vlastníkov, tak preto len taká malá sumička
    Ak to teda dobre chápem do príjmov pôjde tých 50 000 a do výdavkov kúpna cena?
    Pomôže mi s tým niekto?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Do výdavkov pôjde kúpna cena, ale s prihliadnutím na § 8 ods.2 Zákona o dani z príjmov
    2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

    tzn., že pri tomto druhu príjmov nie je možné dosiahnuť stratu .

    daň z príjmu za predaj bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.