Zavrieť

Porady

Ocenenie budovy + priľahlé pozemky

Ahojte - prosím o radu, firma kúpila rod.dom 60 roč.(užívania schopný) a k tomu pozemky (záhrada,lesné pozemky a zastavané plochy a nádvoria) spolu za 405000 Sk. Mám dispozícií znal.posudok z 2006 ale len na dom (pozemky neboli predmetom posudku) kde je ohodnotený na 600 000 Sk.V akej obstrávacej cene oceniť dom a pozemky?
Ja som zvolila nasl.postup:Zo zasadnutia obec.zastupiteľstva som zistila, že hodnota pozemkov v obci pre daň z nehnuteľnosti je 56 Sk/m2,z toho cena pozemkov rozloha *56 Sk=64 288 Sk a zvyšok do 405 000(cena na kúpnej zmluve) 340 712 Sk som ocenila rod.dom.

Je to správny postup?
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Poznámočka:
    Neviem, či dostatočne rozumiem otázke.

    Daň z nehnuteľností sa počíta na iné účely. Môžete mať uvedené, že cena pozemku je za záhrady....., cena za lesné pozemky je napr. 4/Sk, stavebné pozemky.... Tieto ceny mi hovoria, je "hodnota pozemku" pre výpočet dane.

    Myslím, že nemáte dobrý postup výpočtu. Porovnám s cenou v našej obci:
    - cena stavebného pozemku je ohodnotená na 1000 Sk. Pričom, ten pozemok kúpim za 3000, Sk. A takto by mi ho i znalec ohodnotil.

    Vo Vašom prípade mal byť zameraný znalecký posudok aj na pozemok. Pretože predpokladám, že má oveľa vyššiu trhovú cenu ako nehnuteľnosť. Chýba tu ten pomer.
    V súčasnej dobe sa ceny pozemkov pohybujú oveľa vyššie ako takéto staršie budovy.

    Vameti je offline (nepripojený) Vameti

    Vameti
    Ďakujem za odpoveď.
    Ale ak nebudem mať znalecký posudok ( resp. ho nedajú spraviť), aký spôsob bude korektný pre určenie ceny pozemkov a budovy?Existujú tabuľky na ocenenie pozemkov? Preštudovala som rôzne materiály o oceňovaní a v tomto prípade nemôžem nájsť zachýtny bod na korektné ocenenie pozemkov a budovy zo spoločnej sumy 405 000, ktorú sme zaplatili?

    Stretol sa niekto s podobnou situáciou a ako ju riešil?

    Ocenenie budovy + priľahlé pozemky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.