Zavrieť

Porady

kontrola DÚ

Dobrý deň, vedeli by ste mi niekto poradiť ako mám postupovať, keď chcem aby DÚ skontroloval jednu firmu. Ide o firmu, ktorá nie je platcom DPH a vyúčtovala si DPH a aj si ju nechala zaplatiť. Ja som si sama overila na DÚ, že spomenutá firma naozaj nie je platcom DPH. (ale oni tvrdia, že sú platcami DPH). Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Treba poslať "teplý bonz".
    Katarína Cigánová
    login23 Pozri príspevok
    Dobrý deň, vedeli by ste mi niekto poradiť ako mám postupovať, keď chcem aby DÚ skontroloval jednu firmu. Ide o firmu, ktorá nie je platcom DPH a vyúčtovala si DPH a aj si ju nechala zaplatiť. Ja som si sama overila na DÚ, že spomenutá firma naozaj nie je platcom DPH. (ale oni tvrdia, že sú platcami DPH). Ďakujem
    Platitel DPH sa dá overit na stránke drsr.sk , ak ich tam nenájdeš , treba ich požiadat o predloženie kartičky registrácie z DU , kde majú vyznačenú identifikáciu pre DPH aj dátum platnosti.

    login23 je offline (nepripojený) login23

    login23
    Ďakujem za radu, ale aj tam som hľadala a nič. Tá firma kedysi bola platcom DPH, ale už nie je. A môže mať k dispozícii tú kartičku aj keď je neplatcom DPH? (nemôže mi predložiť starú?)

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    login23 Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, ale aj tam som hľadala a nič. Tá firma kedysi bola platcom DPH, ale už nie je. A môže mať k dispozícii tú kartičku aj keď je neplatcom DPH? (nemôže mi predložiť starú?)
    môže ak mal stratenú a vydali mu druhú a pri skončení plátcu odovzdal len jednu

    login23 je offline (nepripojený) login23

    login23
    A neviete mi poradiť ako alebo kde mám zistiť, či je naozaj platcom DPH ako ma tá firma presviedča? (budem sa opakovať, ale na DÚ mipotvrdili, že nie je platcom). A podľa čoho zistím, či je tá kartička pravá (v živote som ju nevidela)?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    login23 Pozri príspevok
    A neviete mi poradiť ako alebo kde mám zistiť, či je naozaj platcom DPH ako ma tá firma presviedča? (budem sa opakovať, ale na DÚ mipotvrdili, že nie je platcom). A podľa čoho zistím, či je tá kartička pravá (v živote som ju nevidela)?
    Nie sú povinní sa Vám preukazovať kartičkou . Ak si vyfakturovali od Vás čiastku navyšše , myslím tým DPH , tak v prípade neplatcu DPH , uvedenú DPH boli povinní odviesť štátu podľa Zákona o DPH § 69 ods.5 .Ale to je ich je ich povinnosťou , ak tak nespravili a správca dane to zistí , tak to budú musieť doplatiť aj s príslušnou sankciou .

    Vy ak máte pocit , že Vás oklamali , napíšte im list , kde uvediete s čím nie ste spokojná , buď s prácou , cenou atď. Ak máte pocit , že ste v práve , požiadajte ich písomne o vrátenie uvedenej čiastky . Zároveň môžete napísať na príslušný DÚ , pod ktorý SZČO patrí .

    Nepátrajte , ale komunikujte písomne , ak teda máte pocit , že sa niečo nesprávne dialo .

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zita5 Pozri príspevok
    Nie sú povinní sa Vám preukazovať kartičkou . Ak si vyfakturovali od Vás čiastku navyšše , myslím tým DPH , tak v prípade neplatcu DPH , uvedenú DPH boli povinní odviesť štátu podľa Zákona o DPH § 69 ods.5 .Ale to je ich je ich povinnosťou , ak tak nespravili a správca dane to zistí , tak to budú musieť doplatiť aj s príslušnou sankciou .

    Vy ak máte pocit , že Vás oklamali , napíšte im list , kde uvediete s čím nie ste spokojná , buď s prácou , cenou atď. Ak máte pocit , že ste v práve , požiadajte ich písomne o vrátenie uvedenej čiastky . Zároveň môžete napísať na príslušný DÚ , pod ktorý SZČO patrí .

    Nepátrajte , ale komunikujte písomne , ak teda máte pocit , že sa niečo nesprávne dialo .
    Ja len doplním, v prípade, že neodvieli správca dane bude vymáhať od odberateľa
    § 69 zákona o dani z pridanej hodnoty:

    1/) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

    Predpokladám, ak sa tvári ako platiteľ a nie je - môže byť aj problém, že tak činí úmyselne....

    login23 je offline (nepripojený) login23

    login23
    Ďakujem Zita5! Aká je šanca, že to DÚ zistí? Som presvedčená na 100%, že tá firma si zarátala DPH, aby si navýšila cenu a určite to neodvedie (ale to je problém firmy). Mňa zaujíma, či mám nejaký nárok na vrátenie DPH alebo či je to len na ochote spomínanej firmy.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    login23 Pozri príspevok
    Ďakujem Zita5! Aká je šanca, že to DÚ zistí? Som presvedčená na 100%, že tá firma si zarátala DPH, aby si navýšila cenu a určite to neodvedie (ale to je problém firmy). Mňa zaujíma, či mám nejaký nárok na vrátenie DPH alebo či je to len na ochote spomínanej firmy.
    Pozri si predchádzajúci príspevok. Ak je preukazateľné, že firma nezaplatila úmyselne DPH DÚ ju bude požadovať na Vás a Ty ju zaplatíš dvakrát.

    login23 je offline (nepripojený) login23

    login23
    A to DÚ môže po mne žiadať zaplatenie DPH aj keď ja som FO a to je firma ktorá si vyfakturovala DPH i keď nie je platcom DPH? Ja sa tomu fakt nerozumiem, vysvetlite mi to, prosím. Ďakujem!

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    login23 Pozri príspevok
    A to DÚ môže po mne žiadať zaplatenie DPH aj keď ja som FO a to je firma ktorá si vyfakturovala DPH i keď nie je platcom DPH? Ja sa tomu fakt nerozumiem, vysvetlite mi to, prosím. Ďakujem!
    Stačí, ked ty si uplatníš odpočet dph a oni ti ju z odpočtu následne vyhodia.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Dáša_ Pozri príspevok
    Stačí, ked ty si uplatníš odpočet dph a oni ti ju z odpočtu následne vyhodia.
    Nie je to tak. DÚ môže žiadať od neho úhradu DPH - je to v zmysle mnou citovaného paragrafu. Nájdem Vám aj konkrétny prípad, ktorý je uvedený na Porade.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    login23 Pozri príspevok
    A to DÚ môže po mne žiadať zaplatenie DPH aj keď ja som FO a to je firma ktorá si vyfakturovala DPH i keď nie je platcom DPH? Ja sa tomu fakt nerozumiem, vysvetlite mi to, prosím. Ďakujem!
    Pozri si v linku od príspevku 29. Nezáležím, či si FO alebo PO-jednoducho to znenie paragrafu je také aké je
    http://www.porada.sk/t12509-p3-kontr...ok-2005-a.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.