Zavrieť

Porady

nevymožiteľná pohľadávka do nákladov naraz?

S.r.o. - platca DPH - má rozhodnutie zo súdu o nevymožiteľnosti pohľadávky z roku 2006 v sume cca 4 milióny korún, teda má oprávnený daňový výdavok.
Zaujímalo by ma ale, či:
1) musí celú pohľadávku zúčtovať do nákladov naraz (nakoľko výrazne ovplyvní VH) a
2) či si môže uplatniť odpočet už odvedenej DPH?

Nemám s týmto skúsenosti, preto by som bola veľmi rada keby mi niekto vedel poradiť.
Vopred vďaka.
Monika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    DPH si si odpočítala.....neodvádzala. Takže upresni čo máš na mysli.
    Pohľadávka je z r. 2006? a už existuje rozhodnutie súdu o nevymožiteľnosti? Hm.....
    ak je rozhodnutie súdu formulované v zmysle § 19
    1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
    2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,
    3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
    4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu alebo výkon rozhodnutia zastaví,
    ......................... a bola vo výnosoch,.....
    do výdavkov ju treba uplatniť v období, kedy rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť.
    výraznemu ovplyvneniu HV sa dalo vyhnúť tvorbou opravnej pol. v min.obd.

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Kejka, ďakujem.

    DPH bola odvedená - jedná sa o odberateľskú faktúru, teda DPH si neodpočítali.
    Majú rozhodnutie zo súdu o nevymožiteľnosti z titulu zániku firmy (po konkurze). Presný paragraf neviem, nevidela som to súdne rozhodnutie.
    A opravnú položku tvoriť nemohli, lebo pohľadávka je z roku 2006 a vtedy ešte netušili, že peniažky nedostanú a v roku 2007 už majú rozhodnutie súdu - išlo to veľmi rýchlo.

    Takže musí to byť celé náklad roku 2007? Z Tvojej odpovede to chápem ako áno. Správne?

    Ešte raz vďaka.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    M0NIKA Pozri príspevok
    Prosím, vie mi niekto poradiť?
    V tomto prípade na základe rozhodnutia súdu sú splnené podmienky pre odpis pohľadávky v roku 2007 546/311 a prikladám Ti link k preštudovaniu:

    http://www.porada.sk/t61188-odpis-po...-nakladov.html

    nevymožiteľná pohľadávka do nákladov naraz?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.