Zavrieť

Porady

zamestnanec versus práca na živnosť

waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
Ahojte, ako by ste vyriesili vodica (strojníka), ktorému viac vyhovuje pracovat na zivnost ako byt zamestnancom. Zatial mame zmluvu o dielo, ale kedze je to pravidelna cinnost, neviem, ci je to ok. Pracuje na nasom stroji. Dakujem za nazory.
<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### -->
Usporiadat
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ak pracuje na Vašom stroji, mal by mať uzatvorený riadny pracovný pomer.
0 0
waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
ano, ale ked nechce byt zamestnancom? ake su zakonne obmedzenia? Je dobry a neradi by sme ho stratili, chcem mu vyjst v ústrety, da sa to spravit nejako aby bol vlk syty aj koza cela?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Možno by sa to dalo tak, že by ste mu stroj prenajali.
Toto je len moja úvaha a neviem či je správna.
0 0
waki waki

waki je offline (nepripojený) waki

začínajúca ambiciózna účtovníčka :) ...viac
no nad tym sme uvažovali, ale nezda sa mi to najschodnejsie... predsalen on by nam potom musel navysovat fakturu, aby sa mu to oplatilo.. a my by sme mu museli fakturovat prenajom s dph a on nie je platca, tak by si ju nemohol uplatnit a cele by sa to predrazilo.
inak, on ma cesku zivnost a pracuje na slovensku. tu by sa nenasla nejaka vynimka?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.
Naposledy upravil alaya1 : 29.08.08 at 11:08
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Poprosim niekoho o vyjadrenie, je to pre mna velmi dolezite.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
alaya1 Pozri príspevok
Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.
Dobrý deň Váš pán manžel nieje jediný , ktorému sa ponúka práca na živnosť, veľa ľudí tak pracuje , v mojom okolí tak pracuje skoro každý (naštastie to funguje)
Čo sa týka platu , ktorý si má manžel faktúrovať, aby bolo cca 25 000 Sk doma ?
Nedám Vám presnú odpoveď ,ale aspoň základné veci ,ktoré si bude musieť platiť ak prejde na živnosť :
1,Ak prejde na živnosť tak si bude musieť platiť zdravotné poistenie čo je teraz masačne 1134 Sk( v roku 2009 sa to zvýši )
2,Pri tejto faktúrácii (ak predpokladám že bude ponikať celý rok 2009 ) si bude musieť platiť aj sociálne poistenie zatiaľ to je mesačne 2686 Sk (v roku 2009 alebo 2010 sa to len žvýši )
3,Treba si spočítať , cestovné náklady, aby sa vedela aspoň pribižna suma , ktorú manžel precestuje.
4, Neviem aký spôsob výdavkou by si uplatňoval, (či skutočné alebo paušál) čo by saviac oplatilo .
5, Osobne by som spravila to že ak by pán manžel chcel začať podnikal obrátila by som sa na účtoníčku/a , aby mi pomohol (vysvetlil ) čo by bolo lepšie ,lebo účtovnik/čka by Vám poradila čo a ako načo si dávať pozor , aké zákony treba dodržiavať , upozorňovala by Vás na dôležité termíny .
Lebo spolu so živnostou by prišli aj povinnosti a zodpovednosť .
6, Na živnosť môže zarobiť aj viac ako 25 000 Sk ( čistého)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Dobry den.
Poprosila by som o vysvetlenie problemu, s ktorym si ja neviem rady.
Moj manzel ma ponuku pracovat ako veduci predajne auto-moto, no majitel chce, aby pracoval na svoju zivnost a pracu si fakturoval.
On mu potom fakturu preplati. Mne sa to vobec nepozdava, nakolko si myslim, ze tato forma je vyhodna len pre majitela, no pre manzela nie. Neda si povedat, ze ked vystavi fakturu, majitel mu ju pre insolventnost nemusi zaplatit.
Myslim, ze je lepsie pracovat v pracovnom pomere, no s tym majitel nesuhlasi.
Manzelovi tvrdi, ze mu vyplati celu ciastku, ktoru on busde potrebovat, t.j., mzda, peniaze na odvody, na prepravu, nakolko sa jedna o pracu v inom meste, tak neviem, ci je to takto zauzivane.
Ak by chcel manzel plat napr.25000skl, kolko by mal fakturovat,. aby to pokrylo vsetky naklady, poistne, dan a pod. Ak mi vie niekto pomoct, budem velmi vdacna, nakolko manzel je jediny s prijmom u nas doma.
alaya, praca vedúceho predajne "na živnosť" je čisto závislá práca a porušenie zákonníka práce, ktorý sa mnohí podnikatelia snažia obchádzať.
Aj keď možno v súčasnej dobe riešite existenčné problémy, pozeraj sa na túto ponuku aj z druhej strany. Určite sa jedná o predajňu - sklad s niekolko stotisícovými zásobami. Ako to chce pán majiteľ vyriešiť s hmotnou zodpovednosťou, čo s registračnou pokladňou? Aký predmet činnosti by chcel majitel od vedúceho, čo by mu vlastne mal faktúrovať ?
Osobne by som takúto ponuku nikdy neprijala, aj keď by bola finančne výhodná /25tis. pre živnostníka s takouto zodpovednosťou je málo/.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem Vam velmi pekne, manzel si postavil hlavu, ze to asi bude robit, so mnou o tom nehovori, no asi vidina"funkcie" ho obera o realny pohlad na tuto skutocnost. Moj nazor je u neho zbytocny, precitala som mu Vase vyjadrenia, neviem, nevyjadril sa.Este otazocka, kolko by mal teda podla vas zarabat, ked pisete, ze 25000 cisteho, t.j. domov je malo, ked robi na zivnost? Lečbo ja si myslim, ze on je uz rozhodnuty, neberuc do uvahy moje nazory a strach o existenciu.
Este raz dakujem.
Naposledy upravil alaya1 : 31.08.08 at 12:59
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem Vam velmi pekne, manzel si postavil hlavu, ze to asi bude robit, so mnou o tom nehovori, no asi vidina"funkcie" ho obera o realny pohlad na tuto skutocnost. Moj nazor je u neho zbytocny, precitala som mu Vase vyjadrenia, neviem, nevyjadril sa.Este otazocka, kolko by mal teda podla vas zarabat, ked pisete, ze 25000 cisteho, t.j. domov je malo, ked robi na zivnost? Lečbo ja si myslim, ze on je uz rozhodnuty, neberuc do uvahy moje nazory a strach o existenciu.
Este raz dakujem.
25 tis., ktoré bude faktúrovať, nie je jeho čistý príjem. Musí počítať s tým, že mesačne zaplatí zdravotné poistenie 1134,-sk, sociálne poistenie zatial platiť nemusí, ale to znamená, že ak nebude platiť dobrovolne, v prípade nemoci nedostane ani korunu. Teda doporučujem platiť aspoň nem.poistenie /platí sa 4,4 %, najmenej z 8100,-sk/.
Ak nebude viesť účtovníctvo, môže si uplatniť paušálne výdavky 40% + zaplatené poistné. Zo zbytku odpočíta mesačnú nezd. časť a rozdiel musí zdaniť.
Teda počítajme : 25 000 - 1134/ZP/ -357/SP/-1007/daň/ = 22502 "čistého"
Ako živnostník nie je dôchodkovo poistený, nemá nárok na dovolenku, nemocenské len v prípade, ak si bude platiť DNP /min.357,-sk/, sám si platí stravu - nemá nárok na stravné lístky "zamestnávateľa".

Mesačnú daň som počítala s použitím paušálnych výdavkov 40%.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem vam velmi pekne, este by som chcela vediet, ci sa moze stat, ze majitel fakturu neuhradi, napr. insolventnost, potom sa ako mozeme dostat k tym peniazom? nemozeme si dovolit nemat staly mesacny prijem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem vam velmi pekne, este by som chcela vediet, ci sa moze stat, ze majitel fakturu neuhradi, napr. insolventnost, potom sa ako mozeme dostat k tym peniazom? nemozeme si dovolit nemat staly mesacny prijem.
Samozrejme že sa to môže stať a dosť často sa to medzi živnostníkmi stáva. Fakturáciu a splatnosť faktúr si treba dobre "ošetriť" v zmluve - v prípade tvojho manžela neviem akej, lebo ako som písala, ide o závislú prácu. Spoliehať sa na pravidelný mesačný príjem ... Ak odberateľ faktúru neuhradí v lehote splatnosti, nasledujú upomienky a vymáhanie cestou súdu, príp. exekútora.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem Vam vsetkym, ze ste mi pomohli. Mne je jasne, ze tato forma je vyhodna len pre majitela obchodu, nie pre cloveka, ktory u neho pracuje na zivnost. Manzelovi sa to tazko vysvetluje, on ma svoje vizie a svoje predstavy, z ktorych nechce popustit,okolnosti tak neskuma ako ja do podrobna, nakolko sa bojim, ze ostaneme bez pravidelneho prijmu. Ja som ochorela, vela som PN, takze jeho placa bola nasa istota, koli tomu moje obavy a este mame aj svoje zavazky, ktore treba pravidelne uhradzat a nie male.
Pokusim sa dat tierto Vase rady manzelovi aspon precitat, mozno sa potom nad tym hlbsie zamysli. Krasny den.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
alaya1 Pozri príspevok
Dakujem Vam vsetkym, ze ste mi pomohli. Mne je jasne, ze tato forma je vyhodna len pre majitela obchodu, nie pre cloveka, ktory u neho pracuje na zivnost. Manzelovi sa to tazko vysvetluje, on ma svoje vizie a svoje predstavy, z ktorych nechce popustit,okolnosti tak neskuma ako ja do podrobna, nakolko sa bojim, ze ostaneme bez pravidelneho prijmu. Ja som ochorela, vela som PN, takze jeho placa bola nasa istota, koli tomu moje obavy a este mame aj svoje zavazky, ktore treba pravidelne uhradzat a nie male.
Pokusim sa dat tierto Vase rady manzelovi aspon precitat, mozno sa potom nad tym hlbsie zamysli. Krasny den.
Inak môže hroziť pokuta aj "zamestnávateľovi" ale aj tvojmu manželovi, ak to napr. IP zistí. Prípadne aj DÚ.
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

smith Pozri príspevok
Inak môže hroziť pokuta aj "zamestnávateľovi" ale aj tvojmu manželovi, ak to napr. IP zistí. Prípadne aj DÚ.
A na kontrolách z DU sa uz na také veci ako závislá práca zameriavajú.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

smith Pozri príspevok
Inak môže hroziť pokuta aj "zamestnávateľovi" ale aj tvojmu manželovi, ak to napr. IP zistí. Prípadne aj DÚ.
nerozumela som tomuto...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zmluvou o dielo sa da osetrit IBA cinost, kde nieco hmotne, alebo aj nehmotne vznika, co za da povedzme raz za mesiac odkupit. Teda ak mam zamestnanych ludi, ktori mi siju topanky, tak ak ich chcem zamestnat na zivnost, musia zmluvy o dielo vyzerat tak, ze od nich ODKUPUJEM raz mesacne urcity pocet parov topanok, za urcitu cenu. Aj tak je to na hrane zakona, ale ide to. Dolezite je, aby bolo zo zmluvy jasne, ze bud:

- nemaju urceny pracovny cas
- alebo pracuju na vlastnych strojoch

v kazdom pripade by malo zo zmluvy vyplyvat, ze vyrabaju na vlastnu zodpovednost (napr. ze "zamestvanavtel" moze tovar u nich ako u obchodnych partnerov reklamovat).

Pri zmluvach o dielo musi ist vzdy o nieco, co sa da raz mesacne kupit, a moze to byt aj nehmotne (napr. texty, hudba, scenare)

Nemoze to ale byt v ziadnom pripade praca vodica, strojnika alebo veduceho predajne aut. Jednie, ze by tie auta sam najprv od "zamestnavatela" kupoval a predaval zakaznikom, co je asi somarina. Taketo zamesnavanie na zivnost sa nebude dat nicim obhajit.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja vsetkemu rozumiem, co sa tyka toho, ze je to blbost, na ktorej sa chce obohatit ten- majitel - predajne auto-moto.
Moj manzel v jednej takej fy uz pracuje, na pracovnu zmluvu v meste nasho bydliska,uz velmi dlho, neviem, preco sa k tomu takto stavia, ani financne mu neponukaju ovela viac a tie rizika.
Neviem si s nim poradit, nechce so mnou o tom hovorit. A vydavky treba kazdy mesiac platit.
Nejak si musim pomoct, vsetkym vam velmi pekne dakujem za odborne a presne odpovede. Krasny vecer.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No ja si myslim, ze z hladiska manzela neriskuje o nic viac, ako keby bol zamestnany. Vela ludi si mysli, ze "normalny" pracovny pomer = dozivotna istota, co uz dne sdavno neplati. Pokial mu zamestnavatel nebude platit, tak bude celkom jedno, ci to bude nevyplatena faktura, alebo nevyplatena vyplata.

Riziko tam vidim velke, ale na strane zamestnavatela. Manzel sa s tym nemusi trapit.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem, uvidim, ako to dopadne..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať