Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť - potvrdenie

Zamestnanec požiadal o uplatnenie nezd.časti na životné poistenie potvrdením poisťovne podľa par.11 ods.1 písm. c/ až e/ zák. č. 595/2003 Z.z.
o dani z príjmov. Podľa platného zákona o dani z príjmov, je táto nezd. časť uvedená uvedená v par.11 ods.4 písm.b/,c/. Môžem uznať príspevky na životné poistenie aj podľa tohto potvrdenia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    royal Pozri príspevok
    Zamestnanec požiadal o uplatnenie nezd.časti na životné poistenie potvrdením poisťovne podľa par.11 ods.1 písm. c/ až e/ zák. č. 595/2003 Z.z.
    o dani z príjmov. Podľa platného zákona o dani z príjmov, je táto nezd. časť uvedená uvedená v par.11 ods.4 písm.b/,c/. Môžem uznať príspevky na životné poistenie aj podľa tohto potvrdenia?
    Kedže v odstavci 4 § 11 sú len 3 písmená, zrejme v potvrdení bude preklep na e. Treba to uznať.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    áno na základe potvrdenia môžeš, ale ja by som sa opýtala či splňa toto poistenie podmienky zadané zákonom t.j. min. 10 rokov a min. do 55 rokov musí byť uzatvorená zmluva
    Anik

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    V poslednej dobe sa akosi kopia nesprávne potvrdenia, možno ide naozaj o preklep, treba to preveriť. Ja som sa stretla s tým, že poisťovňa zamenila príspevky zamestnanca a zamestnávateľa na doplnkové dôch. sporenie a potvrdenie bolo nesprávne....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    royal Pozri príspevok
    V potvrdení z poisťovne je uvedený par. 11 ods.1, písm.c/ až e/.
    § 11 odst. 1 hovorí iba o znížení ZD podľa ďalších odsekov, určite v potvrdení je aj uvedené, o aké poistenie, resp. sporenie ide, Nemá to tam?

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    ZuzanaP Pozri príspevok
    V poslednej dobe sa akosi kopia nesprávne potvrdenia, možno ide naozaj o preklep, treba to preveriť. Ja som sa stretla s tým, že poisťovňa zamenila príspevky zamestnanca a zamestnávateľa na doplnkové dôch. sporenie a potvrdenie bolo nesprávne....
    Prestne toto sa stalo aj mne, hneď som tam volala, opravia a pošlú dobré potvrdenie, človek, aby bol v strehu.

    Stitch je offline (nepripojený) Stitch

    Stitch
    Ja mám na všetkých potvrdeniach od poisťovní uvedené "príspevky podľa
    § 11 ods. 1 písm. c/ až e/", keďže je tam zároveň uvedené, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané poemienky ustanovené v § 11 Zákona o daniach z príjmov, ja som si to automaticky preložila ako príspevky podľa
    § 11 ods. 4 písm. a/ až c/.

    Neviem si teraz predstaviť obvolávať poisťovne a vyžadovať od nich nové tlačivá. Je to naozaj nutné??????

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    royal Pozri príspevok
    V potvrdení z poisťovne je uvedený par. 11 ods.1, písm.c/ až e/.
    Vysvetlenie je velice jednoduché. V zákone o dani z príjmov podľa platnosti do 31.12.2006 boli v § 11 ods. 11 písmená a) až e). Následná novela tento paragraf zmenila tak, že ods. 1 už nemá písmená.

    Poisťovňa mala vzor potvrdenia asi v informačnom systéme z minulého roku, len prepísali dátumy a neskontrolovali odkazy na paragrafy. Preto tam zostalo to znenie. Potvrdenie je ale platné.

    To sa v súčasnosti stáva často, keďže zákony sa menia niekoľkokrát ročne a človek to nemá šancu postrehnúť každú malú zmenu. Napr. my sme si až teraz všimli, že sa zmenila periodicita povinných očných prehliadok z ročnej na 3-ročnú. Toto bolo aspoň dobré zistenie, nemáme s tým starosti každý rok.
    Naposledy upravil Chobot : 08.02.08 at 13:13

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Stitch Pozri príspevok
    Ja mám na všetkých potvrdeniach od poisťovní uvedené "príspevky podľa
    § 11 ods. 1 písm. c/ až e/", keďže je tam zároveň uvedené, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané poemienky ustanovené v § 11 Zákona o daniach z príjmov, ja som si to automaticky preložila ako príspevky podľa
    § 11 ods. 4 písm. a/ až c/.

    Neviem si teraz predstaviť obvolávať poisťovne a vyžadovať od nich nové tlačivá. Je to naozaj nutné??????
    Nie, netreba. Potvrdenia sú platné.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Ja mám od zamestnanca potvrdenie, je to Česká posťovňa Je tam uvedené iba podľa § 11 zákona č.595/2003. Neni sú tam uvedené žiadne roky poistnej doby. Je to životné poistenie. Ja si myslím, že keď je napísané na uplatnenie nezdaniteľných časti základu dane fyz.osoby a ten paragraf, ako som hore uviedla, že by to nebolo OK? Vie mi niekto povedať , kedy je to potvrdenie nepoužitelné?A ešte je napísané, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané podmienky ustanovené v § 11 zákona o dani z príjmov.
    Naposledy upravil vema : 08.02.08 at 19:46

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    vema Pozri príspevok
    Ja mám od zamestnanca potvrdenie, je to Česká posťovňa Je tam uvedené iba podľa § 11 zákona č.595/2003. Neni sú tam uvedené žiadne roky poistnej doby. Je to životné poistenie. Ja si myslím, že keď je napísané na uplatnenie nezdaniteľných časti základu dane fyz.osoby a ten paragraf, ako som hore uviedla, že by to nebolo OK? Vie mi niekto povedať , kedy je to potvrdenie nepoužitelné?A ešte je napísané, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané podmienky ustanovené v § 11 zákona o dani z príjmov.
    Zamestnanec sám zodpovedá za to, že jeho životné poistenie spĺňa podmienky zákona. Poisťovňa len potvrdzuje výšku uhradených prostriedkov.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Chobot Pozri príspevok
    Zamestnanec sám zodpovedá za to, že jeho životné poistenie spĺňa podmienky zákona. Poisťovňa len potvrdzuje výšku uhradených prostriedkov.
    Ďakujem pekne.

    Stitch je offline (nepripojený) Stitch

    Stitch
    Stretli ste sa s informáciou, že ALLIANZ nezasiela potvrdenia ľuďom ktorých mesačná poistka na ŽP nepresahuje 500,- Sk?
    Vraj si títo musia ísť pre potvrdenie na pobočku ak si chcú uplatniť odpočitateľnú položku pri RZD resp. DP?????
    Aký na to majú dôvod? Veď predsa aj 300,- Sk mesačná poistka znamená pre človeka cca + 680,- Sk?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Stitch Pozri príspevok
    Stretli ste sa s informáciou, že ALLIANZ nezasiela potvrdenia ľuďom ktorých mesačná poistka na ŽP nepresahuje 500,- Sk?
    Vraj si títo musia ísť pre potvrdenie na pobočku ak si chcú uplatniť odpočitateľnú položku pri RZD resp. DP?????
    Aký na to majú dôvod? Veď predsa aj 300,- Sk mesačná poistka znamená pre človeka cca + 680,- Sk?
    Tak s týmto som sa nestretla. Minulý rok posielali. Mala som zamestnancov, ktorí platia poistku 30,- mesačne a potvrdenie im od ALLIANZ prišlo.
    Tento rok však neviem, som na MD.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Stitch Pozri príspevok
    Stretli ste sa s informáciou, že ALLIANZ nezasiela potvrdenia ľuďom ktorých mesačná poistka na ŽP nepresahuje 500,- Sk?
    Vraj si títo musia ísť pre potvrdenie na pobočku ak si chcú uplatniť odpočitateľnú položku pri RZD resp. DP?????
    Aký na to majú dôvod? Veď predsa aj 300,- Sk mesačná poistka znamená pre človeka cca + 680,- Sk?
    A odkiaľ máš tú info? Mne sa nezdá. Poisťovňa by mala zasielať potvrdenia všetkým, ktorí spĺňajú podmienky zákona. Nebolo v tom niečo iné? Alebo ten, kto ti to povedal, to nepochopil náhodou zle?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.