Zavrieť

Porady

Dohoda o prac. cinnosti - stravne listky

Ahojte, chcela by som sa opytat,ci ma narok na stravenky zamestnanec,ktory je zamestnany na dohodu o prac. cinnosti, ked odpracuje napr. jeden den 5 hodin. Tyka sa to aj dohodarov po odpracovani 4 hod., ze ma pravo na stravny listok?Vdaka
Usporiadat
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Podľa ustanovenia § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa ods. 3.
Zákonník práce bližšie nedefinuje okruh fyzických osôb, ktorým môže zamestnávateľ zabezpečovať stravovanie. Z dikcie zákona však vyplýva, že to nebudú zamestnanci, ktorí sú v pracovnom pomere k zamestnávateľovi. Pri určení, o ktoré fyzické osoby sa jedná traba vychádzať z požiadaviek aplikačnej praxe, ktoré boli podnetom na takúto úpravu citovaného ustanovenia. Na základe uvedeného môžeme konštatovať, že zamestnávateľ môže rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie a ktorým bude prispievať na stravovanie o osoby napr.:
- ktoré vykonávajú pre zamestnávateľa práce na základe dohody o vykonaní práce mimo pracovný pomer (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študenta a dohoda o pracovnej činnosti),
- bývalých zamestnancov zamestnávateľa, ktorí sú na starobnom dôchodku,
- o osobu starostu obce, primátora mesta a pod.
Samozrejme aj u týchto fyzických osôb musí byť splnená podmienka a to výkon práce dlhší ako štyri hodiny.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlasím s celestínou, okrem poslednej vety (dôvod: dajte si do súvisu poslednú vetu s bývalými zamestnancami v predposlednej odrážke - pre menej chápavých - bývalý zamestnanec asi ťažko odpracuje najmenej 4 hodiny).
0 0
inula inula

inula je offline (nepripojený) inula

Dakujem velmi pekne. Prijemny den prajem :-)
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

celestina Pozri príspevok
Podľa ustanovenia § 152 ods. 7 písm. c) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa ods. 3.
Zákonník práce bližšie nedefinuje okruh fyzických osôb, ktorým môže zamestnávateľ zabezpečovať stravovanie. Z dikcie zákona však vyplýva, že to nebudú zamestnanci, ktorí sú v pracovnom pomere k zamestnávateľovi. Pri určení, o ktoré fyzické osoby sa jedná traba vychádzať z požiadaviek aplikačnej praxe, ktoré boli podnetom na takúto úpravu citovaného ustanovenia. Na základe uvedeného môžeme konštatovať, že zamestnávateľ môže rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie a ktorým bude prispievať na stravovanie o osoby napr.:
- ktoré vykonávajú pre zamestnávateľa práce na základe dohody o vykonaní práce mimo pracovný pomer (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študenta a dohoda o pracovnej činnosti),
- bývalých zamestnancov zamestnávateľa, ktorí sú na starobnom dôchodku,
- o osobu starostu obce, primátora mesta a pod.
Samozrejme aj u týchto fyzických osôb musí byť splnená podmienka a to výkon práce dlhší ako štyri hodiny.
ak tomu správne rozumiem,zamestnávateľ ale nie je povinný prispievať na stravné lístky dohodárom,ktorí u neho odpracujú napr.aj 8 hod denne 4x týždenne,správne?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zamestnávateľ nie je povinný dohodárom poskytnúť stravovanie príp. stravné lístky.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Jozef Mihál Pozri príspevok
Súhlasím s celestínou, okrem poslednej vety (dôvod: dajte si do súvisu poslednú vetu s bývalými zamestnancami v predposlednej odrážke - pre menej chápavých - bývalý zamestnanec asi ťažko odpracuje najmenej 4 hodiny).
Aj pre menej pozorných, pán Mihál?
Niektorí zamestnávatelia poskytujú stravné lístky bývalým zamestnancom, ktorých už nezamestnávajú a ktorí poberajú starobný dôchodok.

Vystrihnuté z príspevku od celestíny: - bývalých zamestnancov zamestnávateľa, ktorí sú na starobnom dôchodku,
Naposledy upravil anklar : 22.02.08 at 16:00 Dôvod: vložená dotknutá predposledná odrážka od celestíny
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Andyke Pozri príspevok
Zamestnávateľ nie je povinný dohodárom poskytnúť stravovanie príp. stravné lístky.
dik andyke
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Mam jednoosobovu sro a mam jedneho dohodara mozem mu dat stravne listky ked odrobi viac ako 4 hod?
Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kvietocek Pozri príspevok
Mam jednoosobovu sro a mam jedneho dohodara mozem mu dat stravne listky ked odrobi viac ako 4 hod?
Dakujem
ak je to v dohode uvedené, tak áno.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Dakujem
0 0
nibiru nibiru

nibiru je offline (nepripojený) nibiru

Poskytnuté obedy dohodárom bude daňovo uznaný výdavok, samozrejme, ak majú odprac. viac ako 4. hod. denne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak to majú v dohode osobitne dojednané, tak áno.
ak sú odmeňovaní hodinovkou, tak treba zohľadniť v dochádzke prestávku na obed.
0 0
Dianka Dianka

Dianka je offline (nepripojený) Dianka

A keď je dohoda o pracovnej činnosti na dve hodiny denne, môžeme v zmluve dohodnúť, že má nárok na SL za každé odpracované dve hodiny a bude to daňovo uznaný náklad u zamestnávateľa? Ďakujem...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dianka Pozri príspevok
A keď je dohoda o pracovnej činnosti na dve hodiny denne, môžeme v zmluve dohodnúť, že má nárok na SL za každé odpracované dve hodiny a bude to daňovo uznaný náklad u zamestnávateľa? Ďakujem...
Myslím si, že to neobstojí. Zákon v §152 hovorí jasne, nárok na zabezpečenie stravovvania majú zamestnanci pri odpracovaní viac ako 4 hod. za zmenu. Ak teda poskytneš SL, môžeš, ale podľa mňa to nie je daň. uznaný náklad.
0 0
Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
zdravím kolegovia, ja tiež teraz riešim stravné pre dohodára v jednoosob.sro, kde je jeden zamestnanec( spoločník) a dohodár. Ja tomu rozumiem tak, že pokiaľ by som chcela poskytnúť stravné aj dohodárovi, tak by to mal zamestnavateľ prerokovať so zástupcami zamestnancov... a to si v tomto prípade neviem celkom dobre predstaviť- kto je zamestnanec a kto zástupca ? Takže tým pádom nemôžem rozšíriť okruh osôb...či sa mýlim ?
0 0
Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
nevie sa k tomu nikto vyjadriť?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ada9 Pozri príspevok
zdravím kolegovia, ja tiež teraz riešim stravné pre dohodára v jednoosob.sro, kde je jeden zamestnanec( spoločník) a dohodár. Ja tomu rozumiem tak, že pokiaľ by som chcela poskytnúť stravné aj dohodárovi, tak by to mal zamestnavateľ prerokovať so zástupcami zamestnancov... a to si v tomto prípade neviem celkom dobre predstaviť- kto je zamestnanec a kto zástupca ? Takže tým pádom nemôžem rozšíriť okruh osôb...či sa mýlim ?
Áno, je to tak. Nemôžeš rozšíriť okruh osôb. Ak by aj napriek tomu dostal SL, náklad naň by bol pre zamestnáv. nedaňovým.
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

K tejto téme by ma zaujímalo, či vzhľadom na snahu zrovnoprávniť postavenie zamestnanca a dohodára od 1.1.2013 bude mať aj dohodár samozrejme pri splnení počtu odpracovaných hodín nárok na stravný lístok? (Myslím teda automaticky zo zákona, nie na základe prípadného rozšírenia okruhu osôb, čo sa dalo uplatniť doteraz.)
0 0
habrina08 habrina08

habrina08 je offline (nepripojený) habrina08

siso Pozri príspevok
K tejto téme by ma zaujímalo, či vzhľadom na snahu zrovnoprávniť postavenie zamestnanca a dohodára od 1.1.2013 bude mať aj dohodár samozrejme pri splnení počtu odpracovaných hodín nárok na stravný lístok? (Myslím teda automaticky zo zákona, nie na základe prípadného rozšírenia okruhu osôb, čo sa dalo uplatniť doteraz.)
toto by aj mňa zaujímalo....neviem tu nikde nájsť odpoveď na túto otázku....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

habrina08 Pozri príspevok
toto by aj mňa zaujímalo....neviem tu nikde nájsť odpoveď na túto otázku....
nie, nemá nárok na SL, ani dovolenku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať