Zavrieť

Porady

Dovoz

Som začiatočník v účtovníctve a potreboval by som radu. Firma, kde som začal účtovať dováža materiál z Maďarska. Na faktúre nie je rozpísané DPH, ale Maďarská firma je platcom DPH. Mám DPH priznať ja?
A čo v prípade ak je vývoz tovaru? Tam sa DPH nerozpisuje?
Čítal som už veľa o samozdanení, ale stále mi to nie je veľmi jasné.

Uvediem príklad:
Na faktúre z Maďarska je hodnota v Sk 120 000
K tomu DPH je 22 800
Spolu 142 800

A to DPH sa mi nejako vynuluje? Ako je to teraz.
Prosím poradte.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Rudi26 Pozri príspevok
    Som začiatočník v účtovníctve a potreboval by som radu. Firma, kde som začal účtovať dováža materiál z Maďarska. Na faktúre nie je rozpísané DPH, ale Maďarská firma je platcom DPH. Mám DPH priznať ja?
    A čo v prípade ak je vývoz tovaru? Tam sa DPH nerozpisuje?
    Čítal som už veľa o samozdanení, ale stále mi to nie je veľmi jasné.

    Uvediem príklad:
    Na faktúre z Maďarska je hodnota v Sk 120 000
    K tomu DPH je 22 800
    Spolu 142 800

    A to DPH sa mi nejako vynuluje? Ako je to teraz.
    Prosím poradte.

    Ďakujem
    Ak nie ste platiteľmi DPH, tak partnerom vystavená faktúra je správne. U teba maďarské dph bude súčasťou obstarávacej ceny.
    Ak ste platiteľom dph, tak faktúra nie je správne vystavená, nakoľko partner mal vystaviť faktúru bez maďarskej dph. Viď upozornenie od Ninna nižšie
    Ak ste obaja platitelia dph vo svojom štáte, tak ty ako dovozca si povinný štátu daň odviesť, ale máš aj nárok na odpočet. Teda samozdaňuješ. AK faktúra je vystavená v SKK, tak nepotrebuješ prepčítavať hodnotu tovaru, len dopočítaš dph k cene a uvedieš to v daňovom priznaní aj na vstupe aj na výstupe. Konečný efekt je vlastne nulový.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 10.02.08 at 17:19

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Rudi26 Pozri príspevok
    Som začiatočník v účtovníctve a potreboval by som radu. Firma, kde som začal účtovať dováža materiál z Maďarska. Na faktúre nie je rozpísané DPH, ale Maďarská firma je platcom DPH. Mám DPH priznať ja?
    A čo v prípade ak je vývoz tovaru? Tam sa DPH nerozpisuje?
    Čítal som už veľa o samozdanení, ale stále mi to nie je veľmi jasné.

    Uvediem príklad:
    Na faktúre z Maďarska je hodnota v Sk 120 000
    K tomu DPH je 22 800
    Spolu 142 800

    A to DPH sa mi nejako vynuluje? Ako je to teraz.
    Prosím poradte.

    Ďakujem
    smith Pozri príspevok
    Ak nie ste platiteľmi DPH, tak partnerom vystavená faktúra je správne. U teba maďarské dph bude súčasťou obstarávacej ceny.
    Ak ste platiteľom dph, tak faktúra nie je správne vystavená, nakoľko partner mal vystaviť faktúru bez maďarskej dph.

    Ak ste obaja platitelia dph vo svojom štáte, tak ty ako dovozca si povinný štátu daň odviesť, ale máš aj nárok na odpočet. Teda samozdaňuješ. AK faktúra je vystavená v SKK, tak nepotrebuješ prepčítavať hodnotu tovaru, len dopočítaš dph k cene a uvedieš to v daňovom priznaní aj na vstupe aj na výstupe. Konečný efekt je vlastne nulový.
    prečo?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Opravujem nevšimol som si. Potom fa je správna, a treba samozdaňovať tak ako som to uviedol.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.