Zavrieť

Porady

kúpa podielu v s.r.o.

Ahojte poraďáci,

nikde som nenašla čo potrebujem vedieť, tak sa chcem poradiť .
Kúpim 5 mil podiel v s.r.o. za cenu 11 mil. Ako to zaúčtujem u nadobúdateľa???

Možno je to pre niekoho primitívna otázka, ale ja som fakt mimo.

Ďakujem
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Obchodný podiel je dlhodobý finančný majetok, ktorý sa účtuje cez obstaranie 043/325 ( v cene obstarania ) , na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Na účet 06x sa účtuje po zápise do OR.
0 0
SilviaR SilviaR

SilviaR je offline (nepripojený) SilviaR

Ďakujem za radu, ale ešte by ma zaujímalo, že kde a kedy zúčtujem oceňovací rozdiel ( či pri kúpe, alebo na konci daňového obdobia)????
0 0
andrea4211 andrea4211

andrea4211 je offline (nepripojený) andrea4211

Prosím aj ja mám ten istý problém. Sro kúpila obchodný podiel v nominálnej hodnote 200.000,-Sk, čo aj previedla na predávajúceho spoločníka. Tých 200.000,-Sk sa ako premietne do nákladov kupujúcej sro?Som z toho úplne mimo, dúfam, že mi niekto pomôže.
0 0
ivuska1 ivuska1

ivuska1 je offline (nepripojený) ivuska1

Pri kúpe obchodného podielu Ti nevzniká náklad. Je to Tvoj dlhodobý (finančný majetok), ktorý neodpisuješ. Iba pri predaji tohto podielu by Ti vznikol náklad pri odúčtovaní a zároveň výnos z predaja podielu. Rozdiel je pre Teba zisk alebo strata. Hodnotu podielu ročne aktualizuješ, na čo existujú rôzne metódy.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dvaja spoločníci sro previedli svoj obchodný podiel vo výške splateného ZI na tretiu osobu bezdplatne. Veci okolo OR sú už v poriadku ibaže ja neviem ako to mám v sro zaúčtovať. Teraz mam na účte 411 analytiku na pôvodných spoločníkov. Ako to účtovne zaznamenám-zmenu spoločníka a prevod podielov?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

certik Pozri príspevok
Dvaja spoločníci sro previedli svoj obchodný podiel vo výške splateného ZI na tretiu osobu bezdplatne. Veci okolo OR sú už v poriadku ibaže ja neviem ako to mám v sro zaúčtovať. Teraz mam na účte 411 analytiku na pôvodných spoločníkov. Ako to účtovne zaznamenám-zmenu spoločníka a prevod podielov?
Iba vytvoríš novú analytiku pre nového spoločníka a preúčtuješ z pôvodných na nového. ZI 200 tis. zostane.

ešte doplním: ako podklad dolož k účt. dokladu kópiu výpisu z OR na preukázanie tej skutočnosti.
Naposledy upravil liba2 : 09.03.08 at 13:32
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

aha takže napr. 411001/411003 170tis
411002/411003 30 tis ? pričom 411001,002 sú starí spoločníci a 411003 je nový.
Čakala som viac operácii súvisiacich s prechodom obchodného podielu.
0 0
danielv danielv

danielv je offline (nepripojený) danielv

certik Pozri príspevok
aha takže napr. 411001/411003 170tis
411002/411003 30 tis ? pričom 411001,002 sú starí spoločníci a 411003 je nový.
Čakala som viac operácii súvisiacich s prechodom obchodného podielu.
Pokiaľ sa nemení výška ZI, tak je to triviálna operácia, pretože z hľadiska celkovej bilancie firmy sa vôbec nič nezmenilo, iba nejaké to meno na výpise z OR. Preto ide len o drobnú zmenu v analytike.
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

prosím vás a keď sro odkúpi podiel v inej sro a bude v tej druhej sro-čke financovať chod kancelárií, bude to nákladovateľné dúfam...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Čo a kde má byť nákladovateľné ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

vilob Pozri príspevok
prosím vás a keď sro A odkúpi podiel v inej sro B a bude v tej druhej sro-čke financovať chod kancelárií, bude to nákladovateľné dúfam...
ani ja neviem čo je to "nákladovateľné".
S.r.o A sa stane spoločníkom v s.r.o. B. Sro B bude vykonávať činnosť za účelom ktorej bola zriadená, bude mať príjmy a z príjmov bude hradiť svoje výdavky=náklady.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Prosím Vás ak má sro dvoch spoločníkov s rovnakým podielom na ZI. Musí byť účet 411 s analit.?
0 0
danielv danielv

danielv je offline (nepripojený) danielv

MartinkoK Pozri príspevok
Prosím Vás ak má sro dvoch spoločníkov s rovnakým podielom na ZI. Musí byť účet 411 s analit.?
Samozrejme, MUSÍ.

Prečo myslíš, že by nemusel? Ešte pri jedinom spoločníkovi s celým ZI výlučne z kapitálových vkladov by som si aspoň teoreticky vedel predstaviť, že nie, ale inak...?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

MartinkoK Pozri príspevok
Prosím Vás ak má sro dvoch spoločníkov s rovnakým podielom na ZI. Musí byť účet 411 s analit.?
§4 Postupov účtovania .
0 0
vilob vilob

vilob je offline (nepripojený) vilob

čo sa týka slovíčka "nákladovateľné"... myslela som, že keď sro A kúpi podiel v sro B, a tá sro A bude platiť tej druhej sro-čke napr. nájomné za kanceláre, bude si môcť toto nájomé dávať sro A do nákladov? resp. bude musieť byť nájomná zmluva vystavená na meno sro A? zrejme áno... (dúfam, že som sa už vyjadrila trošku zrozumiteľnejšie)
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Dobrý deň, dnes som už toho toľko prečítala, ale nie som o nič múdrejšia a preto prosím o radu.
Kúpili sme spoločnosť - zmena konateľa, zmena sídla,
Všetko je mi jasné až na: majiteľka vložila do pokl.211/365 - pôžičku a z tej vyplatila za obchodný podiel sumu 500,- Eur podľa zmluvy v hotovosti bývalému majiteľovi.
Pôvodne som to chcela zaúčtovať na 011 - zriadovacie náklady, ale účet bol vypustený z účtovnej osnovy. Potrebujem príslušný nákladový účet, ktorý súvisí so založením spoločnosti.
Kolky a osvedč.pravosti podpisu môžem dať na 538/211 ?
Prosím poradte mi. Ďakujem.
0 0
mikumi mikumi

mikumi je offline (nepripojený) mikumi

Prosím nikto mi neporadí.
0 0
martinapb martinapb

martinapb je offline (nepripojený) martinapb

Potrebujem poradiť v účtovaní: Spoločníci v s. r. o. odkúpili 50 % podiel od bývalého spoločníka. Uzavrela sa zmluva o odkúpení podielu s tým, že na základe tejto zmluvy sa uskutočnili aj zmeny v OR s podmienkou, že pri nesplatení podielu do určitého času sa všetko vracia naspäť. Ako zaúčtovať celkový záväzok a potom jednotlivé splátky?
Naposledy upravil martinapb : 01.02.10 at 09:43
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

martinapb Pozri príspevok
Potrebujem poradiť v účtovaní: Spoločníci v s. r. o. odkúpili 50 % podiel od bývalého spoločníka. Uzavrela sa zmluva o odkúpení podielu s tým, že na základe tejto zmluvy sa uskutočnili aj zmeny v OR s podmienkou, že pri nesplatení podielu do určitého času sa všetko vracia naspäť. Ako zaúčtovať celkový záväzok a potom jednotlivé splátky?
Predaj obchodného podielu je vzťah len medzi spoločníkmi. Kúpnu zmluvu uzatvárajú medzi sebou navzájom a nie s s.r.o.
V účtovníctve s.r.o. sa to prejaví na účte 411, kde máš doteraz nejakú analytiku s menom spoločníka a sumou, a po predaji obch. podielu ti pribudne nový AÚ s novým spoločníkom a sumy preúčtuješ tak, ako to bude zapísané v Obch. registri - a to až na základe výpisu z OR.
0 0
martinapb martinapb

martinapb je offline (nepripojený) martinapb

To znamená, že tie peniaze, ktoré sa platia za ten podiel sa vôbec nemajú preháňať cez firmu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať