Zavrieť

Porady

PHM na konci roka

Pekný večer všetkým na porade.
Počas r. 2007 sme vo firme (s.r.o.) účtovali o PHM na 501/211, viedli sme knihy jázd na každé auto. Na konci roka viem, že zostatok v nádrži k 31.12. musím preúčtovať 112/501. Ibaže v knihe jázd mi neprepočítavalo spotrebu, len mi stále napočítavalo kupované PHM a ku koncu roka som na jednom aute mala v nádrži aj 900 L-čo je samozrejme nereálne, lebo takú veľkú nádrž ani nemá. Ako by som čo najsprávnejšie alebo aspoň najbližšie vypočítala koľko mi zostalo v nádrži k 31.12., keď spotreba PHM bola 12L/100km a najazdených malo približne 4500 km každý mesiac. Čerpané viem koľko bolo v každom mesiaci.
Ďakujem za pomoc a názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Pekný večer všetkým na porade.
    Počas r. 2007 sme vo firme (s.r.o.) účtovali o PHM na 501/211, viedli sme knihy jázd na každé auto. Na konci roka viem, že zostatok v nádrži k 31.12. musím preúčtovať 112/501. Ibaže v knihe jázd mi neprepočítavalo spotrebu, len mi stále napočítavalo kupované PHM a ku koncu roka som na jednom aute mala v nádrži aj 900 L-čo je samozrejme nereálne, lebo takú veľkú nádrž ani nemá. Ako by som čo najsprávnejšie alebo aspoň najbližšie vypočítala koľko mi zostalo v nádrži k 31.12., keď spotreba PHM bola 12L/100km a najazdených malo približne 4500 km každý mesiac. Čerpané viem koľko bolo v každom mesiaci.
    Ďakujem za pomoc a názory.
    Spotreba na 1 km je 0,12 litrov. Tak mesačne spotreboval cca 540 litrov.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    No dobre, ale ako zistiť ten konečný stav v nádrži? Mám spočítať koľko prešiel km za celý rok?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lenka1979 Pozri príspevok
    No dobre, ale ako zistiť ten konečný stav v nádrži? Mám spočítať koľko prešiel km za celý rok?
    Jedine. Mala by si mať nejaký počiatočný stav k 1.1. v nádrži. K tomu prirátaš celoročné tankovanie, a potom podľa priemernej spotreby a ubehnutých kilometrov dostaneš spotrebované PHL. Ale bude to iba približný údaj, nakoľko auto napr. v meste "žerie" viac, ako priemerná spotreba.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Mám spočítať koľko prešiel km za celý rok?
    Píšeš, že máš knihu jázd, tam snáď máš ten údaj.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    smith Pozri príspevok
    Píšeš, že máš knihu jázd, tam snáď máš ten údaj.

    Smith, na začiatku obdobia bolo v nádrži 28 litrov to bolo k 1.1., odvtedy sa mi tie litre len akosi napočítavali, lebo ináč by som nemala v nádrži tak veľa. Ale nevím co s tím???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Smith, na začiatku obdobia bolo v nádrži 28 litrov to bolo k 1.1., odvtedy sa mi tie litre len akosi napočítavali, lebo ináč by som nemala v nádrži tak veľa. Ale nevím co s tím???
    Stav k 1.1. 28 litrov
    Stav k 31.12. neviem
    Priemerná spotreba 12L/100 km
    Mesačne ubehnutých cca. 4500 km
    Mesačná spotreba pri 4500 km je 540 litrov.

    Takže cez rok musel natankovať cca 6480 litrov.

    dvojča je offline (nepripojený) dvojča

    dvojča
    Ahoj, vie mi niekto poradiť, ak sme kúpili auto a v nádrži v deň zaradenia bolo 10 litrov PHM. Ako a kde mám tento stav evidovať alebo zaúčtovať? alebo stačí, ak stav PHM na konci roka v nádrži, skutočný, zaúčtujem 112/501? ale vstále mi ten počiatočný stav, ktorý sme kúpili my ako firma ešte pred zaradením do sro, nedá spávať. V nákladoch ten nákup pred zaradením nemáme. Veľká vďaka!!

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    dvojča Pozri príspevok
    Ahoj, vie mi niekto poradiť, ak sme kúpili auto a v nádrži v deň zaradenia bolo 10 litrov PHM.Ako a kde mám tento stav evidovať alebo zaúčtovať? alebo stačí, ak stav PHM na konci roka v nádrži, skutočný, zaúčtujem 112/501? ale vstále mi ten počiatočný stav, ktorý sme kúpili my ako firma ešte pred zaradením do sro, nedá spávať. V nákladoch ten nákup pred zaradením nemáme. Veľká vďaka!!
    Evidencia jázd sa vedie odo dňa prevzatia vozidla. Pri prevzatí bolo v nádrži 10 litrov benzínu, ktoré ste prevzali bezodplatne (jeho hodnota je zahrnutá v cene vozidla), takže náklady žiadne. Do evidencia sa uvedie stav v náhrži 10 L. Pri výpočte celkovej spotreby za rok tento benzín beriete do úvahy.
    Stav PHL k 31.12. účtujem ako pohľadávku voči zamestnancovi (vodičovi) na 335 (on má povinnosť vyúčtovať túto hodnotu v nasledujúcom roku).
    Stačí ?

    dvojča je offline (nepripojený) dvojča

    dvojča
    ahoj liba2, 10 l je mi jasné, ale nie je mi jasná pohľadávka 335, čiže mám účtovať 335/501? prečo potom všetci píšu, že to má ísť na 112 ako skutočný stav zásob?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    dvojča Pozri príspevok
    ahoj liba2, 10 l je mi jasné, ale nie je mi jasná pohľadávka 335, čiže mám účtovať 335/501? prečo potom všetci píšu, že to má ísť na 112 ako skutočný stav zásob?
    áno, uvažujú tak viacerí, ja nie. benzín nie je v sklade - je v aute - a vodič ho musí vyúčtovať, je za to zodpovedný. To je môj názor.

    japis je offline (nepripojený) japis

    japis
    myslím si, že zostatok PHM sa môže zaúčtovať na 112, lebo na tento účet sa podľa Postupov účtovania.... zostatok zásob účtuje aj pri B spôsobe účtovania zásob v rámci uzatvárania účtovných kníh.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    Treba to účtovať 112/ 501 ? ja účtujem spôsobom B všetku PHM na 501 a podĺa uzávierky evidencie km riešim pripočítateľnou položkou / tú mám vždy, lebo vždy je nadspotreba/ robím zle?

    mastaf je offline (nepripojený) mastaf

    mastaf
    Ja to riešim rovnako ako ANNAP, t.j. pripočítateľnou položkou v DP PO tabuľka III. na riadku č.3, ale po prečítaní zákona sa mi viac pozdáva 112/501.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.