Zavrieť

Porady

rozdiel v paragrafoch

pekný dník želám, prosím môžete mi vysvetliť rozdiel medzi §? a to § 63 ods1 písmeno a) a § 63 ods.2 písmeno a). podľa mňa hovoria o tom istom ale iste tam je rozdiel. viem že sú to organizačné dôvody z ktorých plynie povinnosť zamestnávateľa 2mesačná výpovedná doba a odstupné.
A ešte jedna otázka: ak sa zamestnanec preradí na inú prácu s menšou mzdou, nemusí ju prijať?
chcem sa spýtať či som sa zle položila otázku alebo som zle odoslala príspevok? kde som urobila chybu odpovie mi niekto?
Naposledy upravil verenka@azet.sk : 15.02.08 at 07:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    V § 63 ods. 1 Zákonníka práce sú taxatívne uvedené dôvody, z ktorých môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď. V § 63 ods. 2 sú ustanovené podmienky, za akých môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď (z niektorého dôvodu podľa ods. 1, okrem výpovedí z dôvodov uvedených na začiatku odseku 2).

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Výpoved môže dať zamestnávatel iba z dôvodu a podla:
    § 63 ods.1a) alebo
    § 63 ods.1b) alebo
    § 63 ods.1c) alebo
    § 63 ods.1d) 1. alebo
    § 63 ods.1d) 2. alebo
    § 63 ods.1d) 3. alebo
    § 63 ods.1d) 4. alebo
    § 63 ods.1e),
    resp. okamžite skončiť PP podla:
    §68 písm.a alebo
    § 68 písm.b.

    A §63 ods.2 doplna podmienky:
    pred podaním výpovede podla ods.1a,1b,1c,1d 1.,1d 2.,1d 3., musí splniť podmienky uvedené v spomínanom ods.2 písm. a) a b)
    Tieto podmienky nemusí splniť pri výpovedi podla §63 ods.1d 4.(neuspokojivé plnenie prac.úloh) a §63 ods.1e (menej závažné porušenie pr.disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť PP).
    Podmienky podania výpovede sú upravené aj v dalších odsekoch 3+4+5.

    Ak sa mýlim, prisím opravte, doplnte.
    Naposledy upravil brčko : 18.02.08 at 06:52

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    A ešte jedna otázka: ak sa zamestnanec preradí na inú prácu s menšou mzdou, nemusí ju prijať?
    Nemusí ju prijať - ide o dvojstranný právny úkon medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
    ďakujem všetkým za odpovede. mám maličký chaos ale veľmi mi pomohli. ešte by som sa rada uistila, v tom že ak zamestnávateľ uvedie vo výpovedi paragraf 63 ods.2 a) môže byť výpoveď neplatná ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    verenka@azet.sk Pozri príspevok
    ďakujem všetkým za odpovede. mám maličký chaos ale veľmi mi pomohli. ešte by som sa rada uistila, v tom že ak zamestnávateľ uvedie vo výpovedi paragraf 63 ods.2 a) môže byť výpoveď neplatná ?
    Môže dať výpovedeď aj podľa podľa § 63 odst. odst.2, písm.a.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Podla mna, musí udať dôvod ukončenia PP, najlepšie niektorý z § 63 ods.1 (vid môj predchádzajúci príspevok), ale ak dôvod presne slovne popíše (rušia jeho prac. miesto-(to je dôvod), ponúknutú prácu odmietol a inú vhodnú náhradnú prácu pre neho nemajú) § tam byť nemusí.
    Doplnam link a súhlasím s oboma príspevkami od Chobota:
    http://www.porada.sk/t73296-preraden...dnu-pracu.html

    Výpoved upravuje aj § 61, v ods. 2 sa píše:
    "Zamestnávatel môže dať zamestnancovi výpoved iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoved neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť."

    Takže podla mna, ak neuvedie dôvod - slovne ani paragrafom, podla tohto § predpokladám, že bude výpoved neplatná.
    Naposledy upravil brčko : 18.02.08 at 09:00

    rozdiel v paragrafoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.