Zavrieť

Porady

Prerusena zivnost a preddavky na dan

Dobry den.

Nepodarilo sa mi tu najst odpoved na moj problem, tak sa skusim opytat.

SZCO plati predavky na dan z prijmu mesacne. K 29.2.2008 prerusi zivnost do konca roku 2010. Podla DP za rok 2007 by po 31.3.2008 mal platit stvrtrocne predavky na dan.

Moja otazka je, ze ci je nutne ziadat DP o zrusenie povynnosti platit preddavky?

Pozeral som zakon a mne vychadza, ze podla § 34 "Platenie preddavkov na daň" ods. 8:

"(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane. 129)"

by posledny preddavok na dan mal byt zaplateny za Februar 2008. A potom uz netreba platit ani netreba DP ziadat o nic, len im treba oznamit prerusenie zivnosti, co treba urobit tak ci tak ...

Jediny problem mam, ze v zakone za pise "skončil podnikanie" ale realne iba pozastavil, tak teraz som z toho trosku neisty. Poradite prosim?

Dakujem velmi pekne.

S pozdravom,
R.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Možno sa mýlim, ale prerušenie živnosti chápem ako "skončenie podnikania na dobu určitú".Takže by som sa riadil § 34 ods. 8.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Mam velmi podobnu otazku ako Ritchie:
    Podla danovej povinnosti z roku 2007 ma SZCO povinnost platit kvartalne preddavky, ktore ma prvykrat zaplatit do 30.6.2008. Musi zaplatit kvartalne preddavky na dan z prijmov roku 2008, ked SZCO prerusi zivnost napr. 18.3.2008?
    Je to uvedene ako povinnost? Ak ano, da ziadat o vratenie preddavku, kedze prerusil zivnost?
    Dakujem za odpovede

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zltalienka Pozri príspevok
    Nikto neporadi? Nikto s tym nema skusenost?
    Pri prerušení živnosti sa neplatia peddavky. Ale veď to máš v predchádzajúcich príspevkoch potvrdené.

    zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

    zltalienka
    Stale nerozumiem. §34 ods.8 ZDP pise, ze preddavky sa neplatia, ked skonci podnikanie ....... nie prerusi ........je definicia prerusenia zivnosti napisana v prispevku c.2 vseobecne platna? .....aj pre danovy urad?

    ancura je offline (nepripojený) ancura

    ancura
    Dobry den,
    zivnost mam prerusenu od 1.3. 2010 do 31.8.2010, na dotaz na danovom urade ci som povinna platit preddavky, mi povedali ze ano, som povinna.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Áno, musíš, ale môžeš písomne požiadať DU o platenie preddavkov inak, t.z. že podaš na DU žiadosť, kde uvedieš dôvod, prečo žiadaš DU o neplatenie preddavkov a priložiš kópiu "Rozhodnutia o pozastavení prevádzkovania živnosti".
    DU ti môže a nemusí vyhovieť.

    Prerusena zivnost a preddavky na dan

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.